برنامه غذایی اتکینز — آیا رژیم های کم کربوهیدرات محکوم به شکست هستند؟

به گفته ورونیکا اتکینز، بیوه دکتر رابرت اتکینز، علت مرگ او سقوط در یک پیاده رو لغزنده و آسیب مغزی غیرقابل برگشت بعدی بود (از مصاحبه CNN، فوریه 2004). بسیاری از منتقدان برنامه رژیم غذایی اتکینز ادعا می کنند که سقوط به دلیل حمله قلبی بوده است. این تا به امروز تایید نشده است.

او 72 سال داشت.

با تمام احترامی که برای ورونیکا اتکینز قائل هستم، می‌خواهم فرض کنم که دکتر اتکینز در واقع دچار یک حمله قلبی مرگبار شده است. این برای پاسخ به سوالات زیر است …

  1. آیا استفاده از مرگ او به عنوان مدرکی علیه ایمنی برنامه رژیم غذایی اتکینز و سایر رژیم های غذایی کم کربوهیدرات درست است؟
  2. آیا ورشکستگی اخیر شرکت اتکینز شواهدی برای ناکارآمدی رژیم های کم کربوهیدرات ارائه می دهد؟
  3. بسیاری از منتقدان رژیم های کم کربوهیدرات به هر دو سوال بله می گویند، اما آیا آنها درست هستند؟

برنامه رژیم غذایی اتکینز و خطر قلبی عروقی

از نظر پزشکی، ارتباط دادن حمله قلبی کشنده دکتر اتکینز به استفاده از رژیم کم کربوهیدرات او نادرست است. دو دلیل برای رسیدن به این نتیجه وجود دارد.

  1. افزایش خطر حوادث قلبی عروقی مرتبط با برنامه رژیم غذایی اتکینز به دلیل محدود کردن کربوهیدرات ها نیست. در عوض، خطر بیشتر حوادث قلبی عروقی ناشی از جایگزینی کربوهیدرات ها با غذاهای حاوی چربی های اشباع بالا است.
  2. دکتر اتکینز در سن 72 سالگی درگذشت. پس از 72 سالگی، خطر یک رویداد قلبی عروقی برای همه یکسان است. درست است، او در سن 69 سالگی مبتلا به کاردیومیوپاتی (عضله قلب بیمار) تشخیص داده شد و در اوایل سال 2004 دچار حمله قلبی شد. با این حال، هر دو رویداد بسیار بالای 55 سال اتفاق افتاد… بریدگی برای مردان استفاده می شد. افزایش خطر حوادث قلبی عروقی در بستگان درجه اول آنها. او در سنی بود که امکان حذف هر گونه خطر قلبی عروقی قابل توجهی را که به فرزندانش منتقل می شد، می داد.

از نقطه نظر اپیدمیولوژی، رفتارهای پرخطر مانند سیگار کشیدن یا خوردن رژیم غذایی پرچرب دیگر به عنوان عوامل اصلی در مرگ دکتر اتکینز در نظر گرفته نمی شوند.

بله، خوردن یک رژیم غذایی پرچرب ممکن است نقش داشته باشد، اما این فقط حدس و گمان است. از آنجایی که دکتر اتکینز در زمان مرگ 72 سال داشت، هیچ خطری برای حوادث مشابه به بستگان درجه یک وی منتقل نمی شود و خطر حوادث قلبی عروقی برای همه افراد در آن سن یکسان است.

با تمام احترامی که برایش قائلم، بر اثر کهولت سن درگذشت. مقصر دانستن برنامه غذایی اتکینز و رژیم های کم کربوهیدرات به طور کلی از نظر پزشکی غیرمسئولانه است. در سن 72 سالگی، هنگام مواجهه با یک حمله قلبی کشنده باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت، از جمله خود روند پیری.

ورونیکا اتکینز به نقل از CNN …

“سلامت همسرم در زمان مرگ او یک نمایش جانبی غم انگیز و حواس پرت کننده است که زمان را از بحث هوشمندانه علم شناخته شده می گیرد.”

برای بحث دقیق تر در مورد خطرات قلبی عروقی و سن، لطفا به …

www.medscape.com

ورشکستگی کم کربوهیدرات — شواهدی برای ناکارآمدی آن؟

تنها راه صحیح برای اندازه گیری اثربخشی یک رژیم غذایی (یا عدم وجود آن) مطالعه شواهد ارائه شده توسط آزمایشات بالینی است. اخیراً، چند مطالعه خوب در مورد اثربخشی برنامه رژیم غذایی اتکینز و سایر رژیم های غذایی کم کربوهیدرات گزارش شده است.

به طور خلاصه، رژیم‌های کم کربوهیدرات، که در یک سال اندازه‌گیری می‌شوند، برای کمک به کاهش وزن افراد رژیمی بی‌خطر و مؤثر هستند.

مانند همه انواع رژیم غذایی، شواهد برای اثربخشی طولانی مدت (2 تا 5 سال) کم و متناقض است.

خطر قلبی عروقی برای برخی از رژیم‌های غذایی با رژیم‌های کم کربوهیدرات افزایش می‌یابد، نه به دلیل محدودیت کربوهیدرات، بلکه به دلیل مصرف غذاهای پرچرب. همچنین، به نظر می رسد که رعایت رژیم کم کربوهیدرات برای اکثر افرادی که رژیم دارند بیش از یک سال سخت باشد.

و در نهایت، رژیم‌های کم کربوهیدرات که مراحل طولانی کتوز قابل اندازه‌گیری را ترویج می‌کنند، ممکن است باعث کاهش وزن سریع شوند که بسیار شدید است. این یک راه عالی برای تضمین بازیابی وزن در آینده نزدیک است.

نتیجه

مرگ اتکینز، به هر دلیلی که باشد، نمی تواند با رژیم غذایی او مرتبط باشد زیرا او در زمان مرگ 72 سال داشت. حتی اگر مرگ دکتر اتکینز با رژیم غذایی او مرتبط باشد، هیچ ارتباطی با رژیم‌های مشابه کم کربوهیدرات وجود ندارد، تنوع زیادی بین آنها وجود دارد.

ورشکستگی به بحث علمی درباره اثربخشی رژیم غذایی تعلق ندارد.

برای زندگی سالم!


منتشر شده

در

توسط