بهزیستی خود را بهبود بخشید – چگونه نگرش شما به سلامت می تواند کمک کند

[gpt3]

سلامتی چیست؟

شما سلامتی را چگونه تعریف می کنید؟ آیا این حالت رفاه کامل جسمی، روانی و اجتماعی است؟ آیا صرفاً عدم وجود بیماری یا ناتوانی است؟ یا آیا سلامتی منبعی برای زندگی روزمره است نه هدف زندگی. یک مفهوم مثبت، با تاکید بر منابع اجتماعی و شخصی و همچنین توانایی های فیزیکی؟

تعریف سلامتی دشوارتر از سلامت بد است (که می توان آن را با وجود بیماری یکسان کرد)، زیرا باید مفهومی مثبت تر از فقدان بیماری را منتقل کند، و حوزه متغیری بین سلامت و بیماری وجود دارد. سلامتی به وضوح مفهومی پیچیده و چند بعدی است. علیرغم تلاش‌های چشمگیر اپیدمیولوژیست‌ها، آماردانان حیاتی، دانشمندان علوم اجتماعی و اقتصاددانان سیاسی، در نهایت، سلامت تعریف ضعیفی دارد و اندازه‌گیری آن دشوار است. سلامت هر فرد تحت تأثیر عوامل زیادی از جمله مراقبت های پزشکی، شرایط اجتماعی و انتخاب های رفتاری شکل می گیرد.

مراقبت های بهداشتی

در حالی که این درست است که می گویند مراقبت های بهداشتی پیشگیری، درمان و مدیریت بیماری و حفظ سلامت روحی و جسمی است، اما از طریق خدمات ارائه شده توسط حرفه های پزشکی، پرستاری و بهداشتی وابسته، رفتارهای مرتبط با سلامت تحت تأثیر قرار می گیرد. با ارزش‌های خودمان، که با تربیت، به‌عنوان مثال، تجربه، شرکتی که نگه می‌داریم، با قدرت متقاعدکننده تبلیغات (اغلب نیروی رفتاری که می‌تواند به سلامتی آسیب برساند) و آموزش مؤثر سلامت تعیین می‌شود. افراد سالم قادرند تمام منابع جسمی، ذهنی و روحی خود را بسیج کنند تا شانس بقای خود را افزایش دهند، زندگی شاد و رضایت بخشی داشته باشند و برای افراد وابسته و جامعه مفید باشند.

دستیابی به سلامت، و سالم ماندن، یک فرآیند فعال است. سلامت طبیعی مبتنی بر پیشگیری و حفظ سلامت جسم و روان است. سلامتی در ایجاد تعادل بین این جنبه‌ها در بدن از طریق رژیمی متشکل از رژیم غذایی، ورزش و تنظیم احساسات است. زمانی که توصیه های بهداشتی ارائه می شود، آخرین مورد نادیده گرفته می شود، اما می تواند تأثیر قابل توجهی بر سلامت جسمانی داشته باشد.

رژیم غذایی

هر روز، یا به نظر می رسد، تحقیقات جدید نشان می دهد که برخی از جنبه های سبک زندگی – فعالیت بدنی، رژیم غذایی، مصرف الکل و غیره – بر سلامت و طول عمر تأثیر می گذارد. آمادگی جسمانی سلامت بدن است و نتیجه ورزش منظم، رژیم غذایی و تغذیه مناسب و استراحت مناسب برای ریکاوری بدنی است. رشته تغذیه همچنین به مطالعه غذاها و مکمل های غذایی می پردازد که باعث بهبود عملکرد، ارتقای سلامت و درمان یا پیشگیری از بیماری می شوند، مانند غذاهای فیبری برای کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ، یا مکمل های حاوی ویتامین C برای تقویت دندان ها و لثه ها و بهبود سیستم ایمنی. سیستم. هنگام ورزش، داشتن یک رژیم غذایی خوب برای اطمینان از اینکه بدن نسبت درستی از درشت مغذی ها را دارد و در عین حال ریز مغذی های کافی را تامین می کند، اهمیت بیشتری پیدا می کند. این برای کمک به بدن در روند ریکاوری پس از ورزش شدید است.

اگر می‌خواهید با «رژیم‌های غذایی» وزن کم کنید، اول از همه، آن را رژیم نگذارید – رژیم‌های موفق، کاری را که انجام می‌دهند «رژیم غذایی» نمی‌نامند. رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی منظم هر دو برای حفظ وزن سالم مهم هستند. حتی افراد باسواد و باسواد گاهی اوقات دیدگاه های نادرستی در مورد آنچه آنها را سالم نگه می دارد دارند، اغلب بر این باورند که ورزش منظم روزانه، حرکات منظم روده یا رژیم غذایی خاص به تنهایی برای حفظ سلامتی آنها کافی است. علیرغم نظرات متناقض و همیشه در حال تغییر متخصصان پزشکی در مورد اینکه چه چیزی برای ما خوب است، یک جنبه از آنچه می خوریم و می نوشیم همواره مورد توافق همه باقی مانده است: یک رژیم غذایی متعادل.

یک رژیم غذایی متعادل شامل ترکیبی از انواع اصلی مواد مغذی (پروتئین، کربوهیدرات، چربی، مواد معدنی و ویتامین ها) است. تغذیه مناسب به همان اندازه، اگر نه بیشتر، به اندازه ورزش برای سلامتی مهم است. اگر نگران اضافه وزن هستید، نیازی به اضافه کردن استرس اضافی «رژیم غذایی» ندارید. بدون “کم چربی این” یا “کم کربوهیدرات آن”؛ فقط خوردن سالم در وعده های کوچکتر، با کاهش وزن یک عارضه جانبی رضایت بخش است. سلامتی را با خوردن غذای واقعی در حد اعتدال بهبود بخشید. (به دلایل بسیاری، همه افراد به راحتی به رژیم غذایی متعادل دسترسی ندارند یا انگیزه‌های لازم برای خوردن آن را ندارند.

ورزش

ورزش بدنی برای حفظ آمادگی جسمانی و سلامت کلی (از جمله وزن سالم)، ساخت و حفظ استخوان‌ها، ماهیچه‌ها و مفاصل سالم، ارتقای سلامت فیزیولوژیکی، کاهش خطرات جراحی و تقویت سیستم ایمنی مهم تلقی می‌شود. تمرینات هوازی مانند پیاده روی، دویدن و شنا، بر افزایش استقامت قلبی عروقی و تراکم عضلات تمرکز دارند. تمرینات بی هوازی مانند تمرین با وزنه یا دوی سرعت باعث افزایش حجم و قدرت عضلانی می شود. استراحت و ریکاوری مناسب نیز به اندازه ورزش برای سلامتی مهم است، در غیر این صورت بدن در حالت آسیب دیدگی دائمی وجود دارد و بهبود نمی یابد یا به اندازه کافی با ورزش سازگار نمی شود. دو عامل فوق می توانند توسط اجبارهای روانی (اختلالات خوردن، مانند پرخوری عصبی ورزشی، بی اشتهایی، و سایر بولیمیا)، اطلاعات نادرست، فقدان سازماندهی، یا فقدان انگیزه به خطر بیفتند.

از پزشک یا فیزیوتراپ خود بپرسید که چه تمرین هایی برای شما بهتر است. پزشک و/یا فیزیوتراپ شما می توانند انواع خاصی از ورزش را بسته به وضعیت خاص شما توصیه کنند. می‌توانید از تمرین‌هایی برای حفظ قدرت و تناسب اندام، بهبود تناسب اندام قلبی عروقی، افزایش دامنه حرکتی مفاصل و کاهش وزن استفاده کنید. هرگز نباید آنقدر مشغول ورزش باشید. همیشه راهی برای کمی ورزش کردن وجود دارد، مهم نیست کجا هستید. یک یا شاید حتی دو مورد را از برنامه پرمشغله خود حذف کنید تا زمانی را آزاد کنید تا در برخی تمرینات و مقداری زمان «شما» قرار گیرد. پیدا کردن یک شریک ورزشی یک استراتژی تمرینی رایج است.

احساسات

ممکن است در مورد فواید رژیم غذایی و ورزش و تهوع شنیده باشید، اما ممکن است از تأثیری که احساسات شما می تواند بر سلامت جسمانی و در واقع طول عمر شما داشته باشد بی اطلاع باشید. مانند سلامت جسمانی، سلامت روان نیز در هر مرحله از زندگی مهم است. سلامت روان نحوه تفکر، احساس و عمل ما برای رویارویی با موقعیت های زندگی است. استرس روانی طولانی مدت ممکن است تأثیر منفی بر سلامتی داشته باشد، مانند تضعیف سیستم ایمنی.

کودکان به ویژه آسیب پذیر هستند. مراقبت از سلامت روان کودک و محافظت از آن بخش عمده ای از کمک به کودک برای تبدیل شدن به یک بزرگسال عادی و پذیرفته شده در جامعه است. مشکلات سلامت روان فقط یک مرحله گذرا نیستند. هنگامی که عوامل خاصی در زندگی یا محیط زندگی آنها رخ می دهد، کودکان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به مشکلات سلامت روان هستند. مشکلات سلامت روان شامل افسردگی، اختلال دوقطبی (بیماری شیدایی- افسردگی)، اختلال کمبود توجه/بیش فعالی، اختلالات اضطرابی، اختلالات خوردن، اسکیزوفرنی و اختلال سلوک است. تمام تلاش خود را بکنید تا یک خانه و جامعه ایمن و دوست داشتنی برای فرزندتان فراهم کنید، همچنین وعده های غذایی مغذی، معاینات منظم سلامت، ایمن سازی و ورزش را انجام دهید. بسیاری از کودکان مشکلات سلامت روانی را تجربه می کنند که واقعی و دردناک است و می تواند شدید باشد. مشکلات سلامت روان حداقل از هر پنج جوان در هر زمان یک نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. به طور غم انگیز، تخمین زده می شود که دو سوم از همه جوانان مبتلا به مشکلات سلامت روان کمک مورد نیاز خود را دریافت نمی کنند. مشکلات سلامت روان می تواند منجر به شکست مدرسه، سوء مصرف الکل یا سایر مواد مخدر، اختلاف خانوادگی، خشونت یا حتی خودکشی شود. علائم مختلفی ممکن است به یک مشکل احتمالی سلامت روان در یک کودک یا نوجوان اشاره کند. با پزشک خود، مشاور مدرسه یا سایر متخصصان بهداشت روانی که برای ارزیابی اینکه آیا فرزند شما مشکل سلامت روانی دارد یا نه، آموزش دیده اند صحبت کنید.

احساسات خود را کنترل کنید. اگر راننده ای از سمت اشتباه از شما سبقت گرفت، یا از جاده فرعی جلوی شما خارج شد، با عصبانیت نجوشد و بوق خود را به صدا درآورید. شما با افزایش فشار خون به هیچ کس جز خودتان آسیب نمی رسانید. خشم با بیماری قلبی مرتبط است و تحقیقات نشان داده است که تصلب شرایین در افرادی که امتیاز بالایی در آزمون های خصومت و خشم دارند، سریعتر اتفاق می افتد. در چنین شرایطی آرام بمانید و به خاطر انجام این کار به خود افتخار کنید. با دانستن اینکه چنین رانندگان پرخاشگری فقط فشار خون خود را افزایش می دهند، خیالتان راحت باشد. مسافران شما بیشتر تحت تاثیر “سرحال” شما قرار می گیرند تا عصبانیت شما.

اگر دائماً در عجله هستید و احساس می کنید که هر ثانیه از زندگی شما مهم است، فقط کمی سرعت خود را کاهش دهید. بله، هر ثانیه مهم است، اما مفهوم کیفیت زندگی را در نظر بگیرید. احساس خود را در زمانی که عجله دارید با احساسی که در زمانی که عجله ندارید مقایسه کنید. کدوم حس بهتری داره؟ عجله در همه جا سطح استرس شما را افزایش می دهد. بدن سعی می کند با انجام برخی تنظیمات فیزیولوژیکی بر استرس غلبه کند. مدتی پس از کاهش سرعت، تنظیمات فیزیولوژیکی و علائم استرس به حالت عادی باز می گردند. اگر هرگز سرعت خود را کاهش ندهید، تنظیمات فیزیولوژیکی و علائم استرس باقی می مانند. این تداوم پاسخ بدن است که اهمیت دارد. ممکن است دچار مشکلات جسمی، فیزیولوژیکی یا روانی شوید و نتوانید یک زندگی عادی داشته باشید. بسیاری از موارد استرس به نوعی با پول یا به عبارت بهتر کمبود آن مرتبط است. چنین افرادی برای گذراندن زندگی یا به دست آوردن دارایی های مادی بیشتر تلاش می کنند. این ما را به بحث نهایی ما می رساند: نگرش.

نگرش

البته لذت بردن از ثمرات زحماتمان همیشه لذت بخش است. با این حال، گاهی اوقات، به نظر می رسد که هر کاری که می کنیم، فقط کافی نیست که بتوانیم آن ماشین جدید یا آن تعطیلات خارجی را بخریم. بنابراین، ما معمولاً چه کار می کنیم؟ ما سخت تر، طولانی تر کار می کنیم. ما استرس را بر ذهن و بدن خود افزایش می دهیم. ما زمان کمتری را با خانواده و دوستانمان می گذرانیم. ما افراد عصبانی تر و کمتر دوست داشتنی می شویم. اگر در این موقعیت قرار گرفتید، فقط یک لحظه بایستید و فکر کنید: آیا همه اینها ارزشش را دارد؟ هدف از زندگی چیست؟ حتما برای شاد بودن است. اگر این فلسفه را بپذیرید که کیفیت واقعی زندگی را در چیزهای مادی نمی توان یافت، احتمالاً شادتر خواهید بود. اگر خودتان را متقاعد کنید که کمتر می خواهید، کمتر نیاز خواهید داشت. اگر کمتر نیاز داشته باشید، راحت تر با زندگی کنار می آیید و شادتر و در نتیجه سالم تر خواهید بود. بودا این را “روشنگری” نامید. از “نگرش سلامتی خوب” لذت ببرید. به جای ناتوانی، روی توانایی های خود تمرکز کنید. از چیزهایی که دارید راضی باشید، نه اینکه از چیزهایی که ندارید و احتمالا هرگز نخواهید داشت ناراضی باشید.

اگر به سادگی نمی توانید با یک رژیم غذایی سالم، ورزش و کنترل عاطفی کنار بیایید، اما واقعاً ترجیح می دهید که غذاهای ناسالم بخورید، دائما مست باشید، تحت استرس دائمی باشید و مورد تنفر دیگران قرار بگیرید، پس از زندگی خود تا پایان آن لذت ببرید، اما بدانید که معاوضه این است که احتمالاً مدت زیادی دوام نخواهد آورد. اگر این را با کمال میل بپذیرید، خوشحال خواهید شد. در این فلسفه شایستگی وجود دارد که بهتر است زندگی کوتاه و شاد داشته باشیم تا طولانی و بدبخت.

نتیجه

سلامت فردی یا فردی تا حد زیادی ذهنی است. با این حال، برای اکثر افراد و برای بسیاری از فرهنگ‌ها، سلامت یک مفهوم فلسفی و ذهنی است که با رضایت همراه است و اغلب زمانی که همه چیز خوب پیش می‌رود، بدیهی تلقی می‌شود. شواهدی مبنی بر اینکه عوامل رفتاری مانند رژیم غذایی، فعالیت بدنی، سیگار کشیدن و استرس بر سلامت تأثیر می‌گذارند، بسیار زیاد است. بنابراین، سلامت نه تنها با پیشرفت و به کارگیری علم بهداشت، بلکه با تلاش و انتخاب هوشمندانه سبک زندگی فرد و جامعه حفظ و ارتقا می یابد. شاید بهترین کاری که می توانید برای سلامتی خود انجام دهید حفظ نگرش مثبت باشد. سلامت مطلوب را می توان به عنوان تعادل بین سلامت جسمی، عاطفی، اجتماعی، معنوی و فکری تعریف کرد. نگرش مثبت را حفظ کنید!

[/gpt3]

سلامتی چیست؟

شما سلامتی را چگونه تعریف می کنید؟ آیا این حالت رفاه کامل جسمی، روانی و اجتماعی است؟ آیا صرفاً عدم وجود بیماری یا ناتوانی است؟ یا آیا سلامتی منبعی برای زندگی روزمره است نه هدف زندگی. یک مفهوم مثبت، با تاکید بر منابع اجتماعی و شخصی و همچنین توانایی های فیزیکی؟

تعریف سلامتی دشوارتر از سلامت بد است (که می توان آن را با وجود بیماری یکسان کرد)، زیرا باید مفهومی مثبت تر از فقدان بیماری را منتقل کند، و حوزه متغیری بین سلامت و بیماری وجود دارد. سلامتی به وضوح مفهومی پیچیده و چند بعدی است. علیرغم تلاش‌های چشمگیر اپیدمیولوژیست‌ها، آماردانان حیاتی، دانشمندان علوم اجتماعی و اقتصاددانان سیاسی، در نهایت، سلامت تعریف ضعیفی دارد و اندازه‌گیری آن دشوار است. سلامت هر فرد تحت تأثیر عوامل زیادی از جمله مراقبت های پزشکی، شرایط اجتماعی و انتخاب های رفتاری شکل می گیرد.

مراقبت های بهداشتی

در حالی که این درست است که می گویند مراقبت های بهداشتی پیشگیری، درمان و مدیریت بیماری و حفظ سلامت روحی و جسمی است، اما از طریق خدمات ارائه شده توسط حرفه های پزشکی، پرستاری و بهداشتی وابسته، رفتارهای مرتبط با سلامت تحت تأثیر قرار می گیرد. با ارزش‌های خودمان، که با تربیت، به‌عنوان مثال، تجربه، شرکتی که نگه می‌داریم، با قدرت متقاعدکننده تبلیغات (اغلب نیروی رفتاری که می‌تواند به سلامتی آسیب برساند) و آموزش مؤثر سلامت تعیین می‌شود. افراد سالم قادرند تمام منابع جسمی، ذهنی و روحی خود را بسیج کنند تا شانس بقای خود را افزایش دهند، زندگی شاد و رضایت بخشی داشته باشند و برای افراد وابسته و جامعه مفید باشند.

دستیابی به سلامت، و سالم ماندن، یک فرآیند فعال است. سلامت طبیعی مبتنی بر پیشگیری و حفظ سلامت جسم و روان است. سلامتی در ایجاد تعادل بین این جنبه‌ها در بدن از طریق رژیمی متشکل از رژیم غذایی، ورزش و تنظیم احساسات است. زمانی که توصیه های بهداشتی ارائه می شود، آخرین مورد نادیده گرفته می شود، اما می تواند تأثیر قابل توجهی بر سلامت جسمانی داشته باشد.

رژیم غذایی

هر روز، یا به نظر می رسد، تحقیقات جدید نشان می دهد که برخی از جنبه های سبک زندگی – فعالیت بدنی، رژیم غذایی، مصرف الکل و غیره – بر سلامت و طول عمر تأثیر می گذارد. آمادگی جسمانی سلامت بدن است و نتیجه ورزش منظم، رژیم غذایی و تغذیه مناسب و استراحت مناسب برای ریکاوری بدنی است. رشته تغذیه همچنین به مطالعه غذاها و مکمل های غذایی می پردازد که باعث بهبود عملکرد، ارتقای سلامت و درمان یا پیشگیری از بیماری می شوند، مانند غذاهای فیبری برای کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ، یا مکمل های حاوی ویتامین C برای تقویت دندان ها و لثه ها و بهبود سیستم ایمنی. سیستم. هنگام ورزش، داشتن یک رژیم غذایی خوب برای اطمینان از اینکه بدن نسبت درستی از درشت مغذی ها را دارد و در عین حال ریز مغذی های کافی را تامین می کند، اهمیت بیشتری پیدا می کند. این برای کمک به بدن در روند ریکاوری پس از ورزش شدید است.

اگر می‌خواهید با «رژیم‌های غذایی» وزن کم کنید، اول از همه، آن را رژیم نگذارید – رژیم‌های موفق، کاری را که انجام می‌دهند «رژیم غذایی» نمی‌نامند. رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی منظم هر دو برای حفظ وزن سالم مهم هستند. حتی افراد باسواد و باسواد گاهی اوقات دیدگاه های نادرستی در مورد آنچه آنها را سالم نگه می دارد دارند، اغلب بر این باورند که ورزش منظم روزانه، حرکات منظم روده یا رژیم غذایی خاص به تنهایی برای حفظ سلامتی آنها کافی است. علیرغم نظرات متناقض و همیشه در حال تغییر متخصصان پزشکی در مورد اینکه چه چیزی برای ما خوب است، یک جنبه از آنچه می خوریم و می نوشیم همواره مورد توافق همه باقی مانده است: یک رژیم غذایی متعادل.

یک رژیم غذایی متعادل شامل ترکیبی از انواع اصلی مواد مغذی (پروتئین، کربوهیدرات، چربی، مواد معدنی و ویتامین ها) است. تغذیه مناسب به همان اندازه، اگر نه بیشتر، به اندازه ورزش برای سلامتی مهم است. اگر نگران اضافه وزن هستید، نیازی به اضافه کردن استرس اضافی «رژیم غذایی» ندارید. بدون “کم چربی این” یا “کم کربوهیدرات آن”؛ فقط خوردن سالم در وعده های کوچکتر، با کاهش وزن یک عارضه جانبی رضایت بخش است. سلامتی را با خوردن غذای واقعی در حد اعتدال بهبود بخشید. (به دلایل بسیاری، همه افراد به راحتی به رژیم غذایی متعادل دسترسی ندارند یا انگیزه‌های لازم برای خوردن آن را ندارند.

ورزش

ورزش بدنی برای حفظ آمادگی جسمانی و سلامت کلی (از جمله وزن سالم)، ساخت و حفظ استخوان‌ها، ماهیچه‌ها و مفاصل سالم، ارتقای سلامت فیزیولوژیکی، کاهش خطرات جراحی و تقویت سیستم ایمنی مهم تلقی می‌شود. تمرینات هوازی مانند پیاده روی، دویدن و شنا، بر افزایش استقامت قلبی عروقی و تراکم عضلات تمرکز دارند. تمرینات بی هوازی مانند تمرین با وزنه یا دوی سرعت باعث افزایش حجم و قدرت عضلانی می شود. استراحت و ریکاوری مناسب نیز به اندازه ورزش برای سلامتی مهم است، در غیر این صورت بدن در حالت آسیب دیدگی دائمی وجود دارد و بهبود نمی یابد یا به اندازه کافی با ورزش سازگار نمی شود. دو عامل فوق می توانند توسط اجبارهای روانی (اختلالات خوردن، مانند پرخوری عصبی ورزشی، بی اشتهایی، و سایر بولیمیا)، اطلاعات نادرست، فقدان سازماندهی، یا فقدان انگیزه به خطر بیفتند.

از پزشک یا فیزیوتراپ خود بپرسید که چه تمرین هایی برای شما بهتر است. پزشک و/یا فیزیوتراپ شما می توانند انواع خاصی از ورزش را بسته به وضعیت خاص شما توصیه کنند. می‌توانید از تمرین‌هایی برای حفظ قدرت و تناسب اندام، بهبود تناسب اندام قلبی عروقی، افزایش دامنه حرکتی مفاصل و کاهش وزن استفاده کنید. هرگز نباید آنقدر مشغول ورزش باشید. همیشه راهی برای کمی ورزش کردن وجود دارد، مهم نیست کجا هستید. یک یا شاید حتی دو مورد را از برنامه پرمشغله خود حذف کنید تا زمانی را آزاد کنید تا در برخی تمرینات و مقداری زمان «شما» قرار گیرد. پیدا کردن یک شریک ورزشی یک استراتژی تمرینی رایج است.

احساسات

ممکن است در مورد فواید رژیم غذایی و ورزش و تهوع شنیده باشید، اما ممکن است از تأثیری که احساسات شما می تواند بر سلامت جسمانی و در واقع طول عمر شما داشته باشد بی اطلاع باشید. مانند سلامت جسمانی، سلامت روان نیز در هر مرحله از زندگی مهم است. سلامت روان نحوه تفکر، احساس و عمل ما برای رویارویی با موقعیت های زندگی است. استرس روانی طولانی مدت ممکن است تأثیر منفی بر سلامتی داشته باشد، مانند تضعیف سیستم ایمنی.

کودکان به ویژه آسیب پذیر هستند. مراقبت از سلامت روان کودک و محافظت از آن بخش عمده ای از کمک به کودک برای تبدیل شدن به یک بزرگسال عادی و پذیرفته شده در جامعه است. مشکلات سلامت روان فقط یک مرحله گذرا نیستند. هنگامی که عوامل خاصی در زندگی یا محیط زندگی آنها رخ می دهد، کودکان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به مشکلات سلامت روان هستند. مشکلات سلامت روان شامل افسردگی، اختلال دوقطبی (بیماری شیدایی- افسردگی)، اختلال کمبود توجه/بیش فعالی، اختلالات اضطرابی، اختلالات خوردن، اسکیزوفرنی و اختلال سلوک است. تمام تلاش خود را بکنید تا یک خانه و جامعه ایمن و دوست داشتنی برای فرزندتان فراهم کنید، همچنین وعده های غذایی مغذی، معاینات منظم سلامت، ایمن سازی و ورزش را انجام دهید. بسیاری از کودکان مشکلات سلامت روانی را تجربه می کنند که واقعی و دردناک است و می تواند شدید باشد. مشکلات سلامت روان حداقل از هر پنج جوان در هر زمان یک نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. به طور غم انگیز، تخمین زده می شود که دو سوم از همه جوانان مبتلا به مشکلات سلامت روان کمک مورد نیاز خود را دریافت نمی کنند. مشکلات سلامت روان می تواند منجر به شکست مدرسه، سوء مصرف الکل یا سایر مواد مخدر، اختلاف خانوادگی، خشونت یا حتی خودکشی شود. علائم مختلفی ممکن است به یک مشکل احتمالی سلامت روان در یک کودک یا نوجوان اشاره کند. با پزشک خود، مشاور مدرسه یا سایر متخصصان بهداشت روانی که برای ارزیابی اینکه آیا فرزند شما مشکل سلامت روانی دارد یا نه، آموزش دیده اند صحبت کنید.

احساسات خود را کنترل کنید. اگر راننده ای از سمت اشتباه از شما سبقت گرفت، یا از جاده فرعی جلوی شما خارج شد، با عصبانیت نجوشد و بوق خود را به صدا درآورید. شما با افزایش فشار خون به هیچ کس جز خودتان آسیب نمی رسانید. خشم با بیماری قلبی مرتبط است و تحقیقات نشان داده است که تصلب شرایین در افرادی که امتیاز بالایی در آزمون های خصومت و خشم دارند، سریعتر اتفاق می افتد. در چنین شرایطی آرام بمانید و به خاطر انجام این کار به خود افتخار کنید. با دانستن اینکه چنین رانندگان پرخاشگری فقط فشار خون خود را افزایش می دهند، خیالتان راحت باشد. مسافران شما بیشتر تحت تاثیر “سرحال” شما قرار می گیرند تا عصبانیت شما.

اگر دائماً در عجله هستید و احساس می کنید که هر ثانیه از زندگی شما مهم است، فقط کمی سرعت خود را کاهش دهید. بله، هر ثانیه مهم است، اما مفهوم کیفیت زندگی را در نظر بگیرید. احساس خود را در زمانی که عجله دارید با احساسی که در زمانی که عجله ندارید مقایسه کنید. کدوم حس بهتری داره؟ عجله در همه جا سطح استرس شما را افزایش می دهد. بدن سعی می کند با انجام برخی تنظیمات فیزیولوژیکی بر استرس غلبه کند. مدتی پس از کاهش سرعت، تنظیمات فیزیولوژیکی و علائم استرس به حالت عادی باز می گردند. اگر هرگز سرعت خود را کاهش ندهید، تنظیمات فیزیولوژیکی و علائم استرس باقی می مانند. این تداوم پاسخ بدن است که اهمیت دارد. ممکن است دچار مشکلات جسمی، فیزیولوژیکی یا روانی شوید و نتوانید یک زندگی عادی داشته باشید. بسیاری از موارد استرس به نوعی با پول یا به عبارت بهتر کمبود آن مرتبط است. چنین افرادی برای گذراندن زندگی یا به دست آوردن دارایی های مادی بیشتر تلاش می کنند. این ما را به بحث نهایی ما می رساند: نگرش.

نگرش

البته لذت بردن از ثمرات زحماتمان همیشه لذت بخش است. با این حال، گاهی اوقات، به نظر می رسد که هر کاری که می کنیم، فقط کافی نیست که بتوانیم آن ماشین جدید یا آن تعطیلات خارجی را بخریم. بنابراین، ما معمولاً چه کار می کنیم؟ ما سخت تر، طولانی تر کار می کنیم. ما استرس را بر ذهن و بدن خود افزایش می دهیم. ما زمان کمتری را با خانواده و دوستانمان می گذرانیم. ما افراد عصبانی تر و کمتر دوست داشتنی می شویم. اگر در این موقعیت قرار گرفتید، فقط یک لحظه بایستید و فکر کنید: آیا همه اینها ارزشش را دارد؟ هدف از زندگی چیست؟ حتما برای شاد بودن است. اگر این فلسفه را بپذیرید که کیفیت واقعی زندگی را در چیزهای مادی نمی توان یافت، احتمالاً شادتر خواهید بود. اگر خودتان را متقاعد کنید که کمتر می خواهید، کمتر نیاز خواهید داشت. اگر کمتر نیاز داشته باشید، راحت تر با زندگی کنار می آیید و شادتر و در نتیجه سالم تر خواهید بود. بودا این را “روشنگری” نامید. از “نگرش سلامتی خوب” لذت ببرید. به جای ناتوانی، روی توانایی های خود تمرکز کنید. از چیزهایی که دارید راضی باشید، نه اینکه از چیزهایی که ندارید و احتمالا هرگز نخواهید داشت ناراضی باشید.

اگر به سادگی نمی توانید با یک رژیم غذایی سالم، ورزش و کنترل عاطفی کنار بیایید، اما واقعاً ترجیح می دهید که غذاهای ناسالم بخورید، دائما مست باشید، تحت استرس دائمی باشید و مورد تنفر دیگران قرار بگیرید، پس از زندگی خود تا پایان آن لذت ببرید، اما بدانید که معاوضه این است که احتمالاً مدت زیادی دوام نخواهد آورد. اگر این را با کمال میل بپذیرید، خوشحال خواهید شد. در این فلسفه شایستگی وجود دارد که بهتر است زندگی کوتاه و شاد داشته باشیم تا طولانی و بدبخت.

نتیجه

سلامت فردی یا فردی تا حد زیادی ذهنی است. با این حال، برای اکثر افراد و برای بسیاری از فرهنگ‌ها، سلامت یک مفهوم فلسفی و ذهنی است که با رضایت همراه است و اغلب زمانی که همه چیز خوب پیش می‌رود، بدیهی تلقی می‌شود. شواهدی مبنی بر اینکه عوامل رفتاری مانند رژیم غذایی، فعالیت بدنی، سیگار کشیدن و استرس بر سلامت تأثیر می‌گذارند، بسیار زیاد است. بنابراین، سلامت نه تنها با پیشرفت و به کارگیری علم بهداشت، بلکه با تلاش و انتخاب هوشمندانه سبک زندگی فرد و جامعه حفظ و ارتقا می یابد. شاید بهترین کاری که می توانید برای سلامتی خود انجام دهید حفظ نگرش مثبت باشد. سلامت مطلوب را می توان به عنوان تعادل بین سلامت جسمی، عاطفی، اجتماعی، معنوی و فکری تعریف کرد. نگرش مثبت را حفظ کنید!


منتشر شده

در

توسط