تغییرات مختلف رژیم پالئو

افرادی که رژیم پالئو توسط دکتر لورن کوردین را امتحان کرده اند، به دلیل محدودیت های شدید در برخی غذاها، رژیم را ترک کرده اند. برخی نمی توانند بدون مصرف غلات، حبوبات و سیب زمینی کار کنند. برخی دیگر در تامین پروتئین مورد نیاز رژیم غذایی با مشکل مواجه خواهند شد. حتی برخی هستند که حتی این سوال را مطرح می کنند که چرا باید با توجه به محتوای چربی بالا، مقدار بیشتری از آن بخورید.

به دلیل سوالات فراوان در مورد این برنامه و تقاضا برای مصرف کمتر محدود کننده است که انواع رژیم پالئو ایجاد شده است. در حالی که این رژیم‌ها هنوز از اصول راهنمای رژیم اصلی پالئو پیروی می‌کنند، تنظیمات خاصی متناسب با نیازها و ویژگی‌های رژیم‌گیرنده انجام شده است.

یکی از این رژیم ها، محلول Paleo به روز شده توسط دکتر Cordain و Robb Wolf است. در حالی که قبل از اینکه نویسنده به شدت از پیروی از دستورالعمل های اصلی Paleo حمایت کند، این نسخه جدید اجازه می دهد تا محصولات لبنی را به ویژه برای ورزشکارانی که می خواهند عضله سازی کنند و وزن اضافه کنند، اضافه کنند. محلول Paleo همچنین مصرف غده هایی مانند سیب زمینی شیرین و سیب زمینی شیرین را مجاز می کند، اما همچنان مصرف سیب زمینی را ممنوع می کند.

نویسنده آرت دی وانی – همچنین به عنوان “پدربزرگ سرخپوشان” شناخته می شود – برنامه غذایی خود را بر اساس سه اصل راهنما قرار داد. اول، مصرف 3 وعده غذایی در روز شامل پروتئین های بدون چربی، میوه ها و سبزیجات غیر نشاسته ای است. دوم، ضرورت حذف برخی از وعده های غذایی گهگاهی برای کاهش سطح گلوکز خون ناشتا است. اصل سوم او شامل ورزش کمتر است، نه بیشتر، اما آنها باید از نظر مدت کوتاه تر و شدت بیشتری داشته باشند (اصلی که مربیان دریافته اند که در عضله سازی موثرترین است).

برخی از برنامه های رژیم غذایی وجود دارد که غذاهای سرخپوشان یا غذاهایی که به صورت تجاری فرآوری شده اند را ممنوع می کند. نمونه بارز این طرح NeaderThin توسط Ray Audette است. سایر برنامه های غذایی پخت و پز را ممنوع می کنند و در واقع از مصرف غذاهای تایید شده پالئو به صورت خام حمایت می کنند. این مورد برای وب سایت Raw Paleolithic Diet and Life (http://rawpaleodiet.com) است. یکی دیگر از برنامه های غذایی که از مصرف مواد غذایی خام حمایت می کند، رژیم غذایی Wai توسط Wai Genriuu است. در اینجا، رژیم گیرندگان عمدتاً برای خوردن ماهی خام، تخم مرغ خام و سبزیجات خام ساخته می شوند.

افراد دیابتی اگر رژیم بدون کربوهیدرات یا کتوژنیک را که به طور کامل تمام کربوهیدرات ها را حذف می کند، دنبال کنند، باید نظم و انضباط زیادی داشته باشند. کسانی که این رژیم را امتحان کرده اند، کاهش قابل توجهی در علائم مرتبط با دیابت نشان داده اند.

انواع رژیم سرخپوشان وجود دارد که اصولی از سایر برنامه های رژیم غذایی را در خود جای داده است. یک مثال خوب رژیم کم کربوهیدرات پالئو است که پالئو و اتکینز را ادغام می کند. برخلاف پالئو خالص، این رژیم قویاً به افراد رژیم توصیه می کند که کربوهیدرات ها و کالری های خود را بشمارند. همچنین یک نسخه با تکنولوژی بالا از Paleo وجود دارد که به نام Paleo-CRON (CRON مخفف محدودیت کالری با تغذیه بهینه) شناخته می شود. Paleo-CRON از نرم افزار CRON-O-Meter برای کمک به افراد در پیگیری رژیم غذایی خود استفاده می کند.

انواع دیگر رژیم پالئو را که ممکن است برای نیازهای سلامتی شما مناسب باشد، کشف کنید!


منتشر شده

در

توسط