خطرات سلامتی رژیم کم کربوهیدرات – آیا واقعا ارزشش را دارد؟

سوالی که امروزه باید در ذهن افراد بیشتری وجود داشته باشد این است: آیا خطرات سلامتی رژیم کم کربوهیدرات وجود دارد و اگر چنین است، پس آن‌ها چیست؟ این ایده که کربوهیدرات ها برای افرادی که هیکل خود را تماشا می کنند ممنوع است، به قدری محبوب است که وقتی پیشخدمت سبد نان را در رستوران جلوی من می گذارد، بعضی ها واقعاً دچار خجالت می شوند. در واقع، یکی از اولین چیزهایی که وقتی تصمیم گرفتم این مقاله را بنویسم به ذهن من رسید، صحنه فیلم درجه B رایان رینولدز “فقط دوستان” است که در آن شخصیت از نوع بریتنی اسپیرز صورتش را به هم می زند و چیزی را تف می دهد. خطوط، “من کربوهیدرات نمی خورم، احمق!” وقتی شخصیت دیگری به او چیپس سیب زمینی پیشنهاد می کند.

آن صحنه فیلم ممکن است افراطی به نظر برسد، اما باز هم، من در واقع دوستانی دارم که هنگام سفارش ساندویچ (آه) می خواهند «نان را نگه دارند». همانقدر که می‌خواهم بگویم که از این جنون اجتناب کرده‌ام، احساس می‌کنم با مصرف کربوهیدرات‌ها بیش از هر نوع غذای دیگری احساس ناراحتی و گناه می‌کنم. من به رژیم غذایی بدون کربوهیدرات پایبند نیستم، زیرا لذت بردن از زندگی را تقریباً غیرممکن می‌دانم، اما می‌توانم بفهمم چرا برخی دیگر این کار را می‌کنند.

اما به غیر از این واقعیت که اجتناب از کربوهیدرات ها مانند طاعون دردناک است، آیا انجام این کار پیامدهای منفی برای سلامتی دارد؟ پاسخ این است که بله، بله، و بله! من واقعاً متوجه نشدم که چقدر ناسالم است تا اینکه روز گذشته با مقاله ای در مورد خطرات رژیم های غذایی مد روز مواجه شدم. من تعجب نکردم که مثلاً رژیم گریپ فروت می تواند بسیار مضر باشد، اما این واقعیت که دوری از کربوهیدرات خطرناک است، من را مجذوب خود کرد. من تحقیقات بیشتری انجام دادم و معلوم شد که بخش زیادی از متخصصان بهداشت این ادعا را تایید می کنند.

بیایید برخی از اصول اولیه را برای کسانی از شما که مطمئن نیستند رژیم های بدون کربوهیدرات واقعا چیست، مرور کنیم. به طور کلی، رژیم هایی مانند این ها (مثلاً رژیم اتکین) محدودیت شدید کربوهیدرات ها را توصیه می کنند. هنگامی که افراد این کار را انجام می دهند، بدنشان دچار کتوزیس می شود، یک حالت متابولیک که در آن بدن چربی (بر خلاف کربوهیدرات ها) را برای انرژی می سوزاند. بنابراین وقتی بدن شما به طور معمول کربوهیدرات هایی را که برای سوخت مصرف می کنید تجزیه می کند، اکنون مستقیماً به سمت سلول های چربی می رود. یکی دیگر از «به‌علاوه» رژیم‌های بدون کربوهیدرات این است که وقتی بدنتان در حالت کتوز قرار دارد، معمولاً احساس گرسنگی کمتری می‌کنید و بنابراین کمتر غذا می‌خورید.

حالا برای نکات منفی …

کمترین عوارض جانبی این است که اگرچه بسیاری از افراد موفقیت اولیه را در کاهش وزن می بینند، اما این وزن آب و توده عضلانی است، و اکثر افراد برای حفظ آن وزن مشکل دارند. دوم اینکه افزایش کتون های تولید شده در بدن در طی کتوز می تواند منجر به بوی بد دهان شود!

حالا برای اثرات جدی تر. با توجه به انجمن رژیم غذایی آمریکا (ADA) و انجمن قلب آمریکا، رژیم های کم کربوهیدرات دارای کلسترول و چربی بسیار بالایی هستند. و همانطور که بسیاری از ما می دانیم، کلسترول بالا می تواند منجر به بیماری قلبی، سرطان و سکته شود! این رژیم‌ها همچنین منجر به افزایش مصرف پروتئین می‌شوند، که همراه با کمبود کربوهیدرات‌ها می‌تواند باعث ایجاد مجموعه‌ای از مشکلات جدی سلامتی شود، از جمله: سنگ کلیه، نارسایی کلیه، سرطان، پوکی استخوان (زیرا در حین مصرف کلسیم بیشتری دفع می‌کنیم. رژیم های غذایی) و نقرس.

امیدواریم اگر به فکر محدود کردن شدید مصرف کربوهیدرات خود بودید، اکنون دو بار در مورد آن فکر کنید. شخصاً، این اطلاعات باعث خوشحالی من شد زیرا اکنون می توانم از چیزهایی مانند میوه های پر کربوهیدرات، پاستا و نان گندم کامل و گرانولا با احساس گناه لذت ببرم!


منتشر شده

در

توسط