دیابت نوع 2 – آیا باید از برنامه رژیم غذایی کتوژنیک استفاده کرد؟

به عنوان فردی که سخت برای کنترل یا پیشگیری از دیابت نوع 2 کار می کند، یکی از رژیم هایی که ممکن است درباره آن شنیده باشید، برنامه رژیم کتوژنیک یا کتو است. این رژیم یک برنامه غذایی بسیار کم کربوهیدرات است که شامل حدود …

  • 5٪ کربوهیدرات کل،

  • 30 درصد پروتئین و الف

  • 65 درصد چربی رژیم غذایی

اگر این رژیم کاری انجام دهد، به کنترل سطح قند خون شما کمک می کند. با این اوصاف، خوب غذا خوردن بیشتر از کنترل قند خون است.

بیایید برخی از دلایل اصلی را مرور کنیم که چرا این رژیم همیشه آنقدر که به نظر می رسد عالی نیست…

1. شما فاقد فیبر غذایی خواهید بود. اولین مشکل بزرگ در رابطه با رژیم کتوژنیک این است که شما به طور جدی فیبر رژیمی ندارید. تقریباً همه سبزیجات از این طرح حذف می شوند (به غیر از انواع بسیار کم کربوهیدرات) و میوه ها قطعاً مجاز نیستند. دانه‌های فیبر بالا نیز خارج از معادله هستند، بنابراین در درجه اول پروتئین و چربی برای شما باقی می‌ماند – دو ماده غذایی که اصلاً فیبر ندارند.

این رژیم را دنبال کنید و متوجه خواهید شد که در کمترین زمان احساس بهبودی خواهید کرد.

2. شما کم انرژی خواهید بود. مشکل بزرگ دیگر در رابطه با رژیم کتوژنیک این است که برای اجرای برنامه ورزشی خود انرژی کمی خواهید داشت. بدن شما فقط می تواند از گلوکز به عنوان منبع سوخت برای ورزش های بسیار شدید استفاده کند و اگر کربوهیدرات مصرف نکنید، گلوکز در دسترس نخواهید داشت.

بنابراین، رژیم کتوژنیک برای کسانی که می خواهند با جلسات تمرینی منظم سبک زندگی فعالی داشته باشند مناسب نیست.

3. ممکن است دچار مه مغزی شوید. کسانی که از رژیم کتوژنیک استفاده می کنند ممکن است متوجه شوند که از مه مغزی رنج می برند. باز هم، این به لطف این واقعیت است که مغز شما در درجه اول گلوکز را تخلیه می کند.

برخی از افراد ممکن است بعد از یک یا دو هفته از استفاده از رژیم غذایی احساس بهتری پیدا کنند زیرا مغز آنها می تواند از اجسام کتون به عنوان منبع سوخت استفاده کند، اما برخی دیگر ممکن است هرگز متوجه نشوند که احساس بهتری دارند.

در مجموع، این رژیم غذایی به همین دلیل برای برخی افراد جواب نمی دهد.

4. وضعیت آنتی اکسیدانی شما کاهش می یابد. در نهایت، آخرین مشکل رژیم کتوژنیک به دلیل کمبود میوه و سبزیجات است – وضعیت آنتی اکسیدانی شما به شدت کاهش می یابد.

آنتی اکسیدان ها برای جلوگیری از آسیب های رادیکال های آزاد مهم هستند، بنابراین این چیزی نیست که به سادگی از آن گرفته شود. اگر آنها را مصرف نکنید، ممکن است در آینده بیمار شوید.

بنابراین این نکات را در نظر داشته باشید زیرا رژیم غذایی با خطراتی همراه است. رژیم کتوژنیک چربی را به جای شکر به انرژی تبدیل می کند. اولین بار به عنوان درمانی برای صرع ایجاد شد اما اکنون اثرات رژیم غذایی برای کمک به دیابت نوع 2 برای کاهش قند خون مورد بررسی قرار گرفته است. قبل از ایجاد هرگونه تغییر در رژیم غذایی، حتماً در مورد رژیم غذایی با پزشک خود صحبت کنید.


منتشر شده

در

توسط