رابطه لبنیات و رژیم کتوژنیک یا کم کربوهیدرات ؟

رژیم کتوژنیک هدفمند (Targeted Ketogenic Diet) برای بدنسازها و کسانی که ورزشهای سبک انجام می دهند مناسب است.در این رژیم به افراد ورزشکار اجازه داده می شود قبل و بعد از ورزش 20 تا 30 درصد کربوهیدرات مصرف کنند تا بتوانند شدت ورزش رژیم کتوژنیک را افزایش دهند. وقتی رژیم کتو یا لو کرب دایت میگیرید، به دلیل کاهش مصرف کربوهیدراتها، قند خونتان هم پایین میآید. رژیم کتوژنیک میتواند سبب کاهش شدید قند خون و انسولین شود همراه با افزایش کتون ها، مزایای سلامتی فراوانی دارد در رژیم کیتو مبنای رژیم بر کاهش مصرف کربوهیدرات ها (فرآورده های قندی، نشاسته، برنج، نان و…) و افزایش مصرف پروتئین و چربی است.

رژیم کتوژنیک خوب یا بد

کتوژنیک محصولات در رژیم کتوژنیک شما اغلب کربوهیدراتی که هضم آن آسان است مثل شکر، نوشابه، شیرینی ها و نان سفید را حذف می کنید. • ابتلا به بیماریهایی مثل فشار خون بالا، گرفتگی و سختی عروق، سکته قلبی و سایر بیماریهای مربوط به قلب کمتر میشود. در یک تحقیق بر روی افراد مبتلا به دیابت، نشان داده شد کسانی که از این رژیم پیروی می کنند، پس از مدتی، استفاده از داروهای کنترل کننده قند خون را کنار گذاشته اند.

یکی از مواردی که در بین بعضی از افراد اتفاق میوفته ریزش مو در کتوژنیک هستش. چاقی یکی از بزرگ ترین عوامل بیماری زایی و مرگ و میر است. خلاصه: رژیم بولتپروف بر استفاده از محصولات مارکدار خود تاکید میکند و دستورالعملهای سختگیرانهای را برای روشهای پختوپز مواد غذایی مجاز ارائه میدهد. این رژیم، مواد غذایی خاصی را مجاز و بقیه را ممنوع اعلام میکند، روشهای پختوپز خاصی را توصیه مینماید و شما را به مصرف محصولات مارکدار خودش تشویق میکند. او کریپتونایت را بدترین و بولتپروف را بهترین روش پختوپز معرفی میکند. بسیار شکبرانگیز است که شخص یا شرکتی ادعا کند خریدن محصولات گرانقیمت او رژیم شما را موفقتر خواهد کرد.

یک رژیم کتوژنیک خوب

[arpw limit=”10″]

اگر از تمام محصولات حیوانی اجتناب میکنید، باید مکمل ویتامین B12 مصرف کنید تا مطمئن شوید که کودک شما دچار کمبود B12 نمیشود. با این وجود رژیم بولتپروف، تعداد کالریهای مصرفی را محدود نمیکند؛ این نشان میدهد که شما میتوانید فقط از طریق مصرف غذاهای خاص این رژیم به یک وزن سالم دست پیدا کنید. در نتیجه، این میتواند به یک وسواس ناسالم در خوردن غذاهای به اصطلاح سالم منجر شود که به «اورتورکسیا نروِزا» معروف است.

آن توسط تحقیقات علمی پشتیبانی نمیشود، میتواند گران باشد، به خرید محصولات مارکدار نیاز دارد و ممکن است به اختلال خوردن منجر شود. مشخص شده که رژیمهای کمکربوهیدرات و پرچرب مانندرژیم کتو در مقایسه با سایر رژیمها به کاهش وزن سریعتری منجر میشوند اما ظاهرا این تفاوت در کاهش وزن به مرور زمان برطرف میشود. با توجه تحقیقات انجام شده روی افراد سرطانی، مشخص شده بعد از پیروی از رژیم کتوژنیک، روند شدت پیشروی بیماری در اونها کمتر شده.

نمونه رژیم کتوژنیک یک ماهه

اساس و پایه این رژیم، قهوه بولتپروف یا قهوه مخلوط شده با کره بدون نمک حیوانی و روغن MCT (تریگلیسیریدهای دارای زنجیره متوسط) میباشد. به خاطر داشته باشید که این رژیم، ادعاهای نادرستی را در مورد سلامتی ترویج میکند و شما را به خرید محصولات مارکدار تشویق مینماید. هرچیزی که نیاز است در یک دوره یکماهه به افراد با سبک ارائه و ارتباط مستقیم با متخصص علاوه بر خود رژیم، آموزش داده می شود. علاوه بر این سطح کلسترول تری گلیسیرید و HDL هم در بین افراد با رژیم کتویی، بهبود پیدا کرده بود. این رژیم علاوه بر مزایایی که برای مبتلایان به صرع دارد با کاهش ترشح انسولین و با اجرای تدابیری میتوان مانع ایجاد مقاومت انسولینی شده و به جلوگیری از ابتلا به بیماری قند و سندرم متابولیک کمک کرد.

کمک به مقاومت بدن در برابر برخی سرطانهاو کاهش رشد سلولهای سرطانی، البته نیاز به تحقیق بیشتری در این زمینه می باشد. رژیم کتوژنیک در برابر دیگر رژیم های کم کربوهیدرات چربی سوزی بیشتری دارد و باعث کاهش وزن بیشتری می شود. در رژیم کتون زا منبع سوخت بدن که از آن برای تامین انرژی روزانه استفاده می شود از گلوکز (قند) به چربی ها تغییر می کند و مواد غذایی پرچرب جایگزین کربوهیدرات ها می شوند. کبد وظیفه ی تبدیل ذخایر چربی به اجسام کتونی را بر عهده دارد و سوخت جایگزین را می سازد. شما باید تمام مواد غذایی سمی در رژیمتان را با آنهایی که بولتپروف درنظر گرفته شدهاند، جایگزین کنید.

البته توجه داشته باشید که تنها رژیم کتو استاندارد و رژیم کتو با پروتئین زیاد به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفتهاند. با گذشت 20 تا 30 سال، هنوز اطلاعات کافی در مورد موثر و ایمن بودن رژیم کتوژنیک در دسترس نیست. با اینحال کاهش وزن به این سادگیها نیست. اما خوردن بیش از حد آنها ممکن است به طور بالقوه باعث توقف کاهش وزن شود – چه به دلیل کالری زیاد، کربوهیدرات زیاد یا ترکیبی از هر دو.

ناهار کتوژنیک

سلام من ۱۵ سال دارم و وزنم ۵۰ هستش و قد بلدنم دوست دارم واقعا به اندازه ی ۱۰ کیلو یا حداکثر ۸کیلو اضاف کنم به وزنم شما چه چیزی رو واسم تجویز میکنید تا بخورم و از صبح تا شب چه غذا هایی مفید هست که من میتونم برای چاقی استفاده کنم.. ولی ظاهرا مواردی مانند بیماری «صرع» هم با این رژیم لاغری تا حدودی بهبود پیدا می کند. همچنین افرادی که از سردرد مزمن رنج می برند، بیماری های مغز و اعصاب و نیز افراد مبتلا به آکنه و دیابت نوع ۱، با رژیم کتوژنیک تا حدودی بهبود پیدا می کنند ولی حتماً لازم است که این رژیم را زیر نظر پزشک دنبال کنند.

لیست غذاهای کتوژنیک

بنابراین تاثیر رژیم بولتپروف روی وزن شما به تعداد کالریهایی که مصرف میکنید و مدت زمانی که قادرید آن را دنبال کنید، بستگی دارد. اینکه آیا این رژیم میتواند به کاهش وزن شما کمک کند یا نه، به تعداد کالریهای مصرفی شما و میزان پایبندیتان به آن بستگی دارد. از آنجایی که رژیم کتوژنیک یک رژیم سیر کننده است، روزانه یک یا دو میان وعده نیاز خواهید داشت که این تعداد به سطح فعالیت های شما بستگی دارد. زمانی که میزان گلوکز ناچیز باشد، بدن به جای سوزاندن قند، چربی های ذخیره شده در بافت ها یا چربی هایی که از رژیم غذایی دریافت می شود را می سوزاند.

بعد از مدتی که بدن به استفاده از چربی ها عادت کرد، این مورد برطرف میشه و انرژی کامل سلولها از طریق چربی ها تامین میشه. رژیم کتوژنیک، رژیم کیتو یا رژیم کتون زا (Keto Diet)، یک رژیم غذایی با چربی بالا؛ کربوهیدرات کم، پروتئین متوسط است که برای کاهش وزن بسیار مورد توجه قرار گرفته است. همچنین تصور بر این است سلول های بدن قادر به استفاده از چربی برای انرژی هستند، ولی چون سلول های سرطانی نمی توانند به جای گلوکز از چربی ها استفاده کنند، پس این رژیم میتواند در درمان سرطان ها نیز کاربرد داشته باشد.

در رژیم کتوژنیک تلاش برای کم کردن گلوکز (قند) است. اگر بخواهیم صادقانه صحبت کنیم، در رژیمهای کاهش چند پوند در هر حالت خواهید کرد شاهد از لاغر شدن صورت شخصی هستید، با این حال همراه خود رعایت نکاتی کدام ممکن است اشاره کردن شد، میتوانید میزان آن را به حداقل برسانید. طبقهبندی مواد غذایی توسط آسپری به دو گروه سمی یا بولتپروف ممکن است باعث ایجاد یک رابطه ناسالم با غذا شود. بسیاری از اقلام موجود در طیف مواد غذایی که آسپری آنها را بهعنوان بولتپروف معرفی میکند، محصولات برند خود او هستند.

محصولات کتوژنیک در تهران

رژیم بولتپروف ادعا میکند که بر پایه شواهد علمی مستحکمی استوار است اما یافتههایی که این رژیم به آنها تکیه میکند، کیفیت پایینی داشته و برای اکثر افراد کاربردی نیستند. آسپری ادعا میکند که شما باید مواد غذایی را بهدرستی طبخ کنید تا بتوانید از مواد مغذی آنها بهرهمند شوید. 4. مرغ، فلفل و نمک را اضافه کنید سپس هم بزنید و حدود 7 دقیقه بگذارید تا مرغ بپزد. این نوع رژیم کتوژنیک به شما اجازه میدهد در بعضی موارد مانند زمان تمرین کربوهیدرات را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

کتوژنیک رژیم مواد غذایی چیست

گنجاندن مواد غذایی رژیم غذایی لاغری سریع غنی از پروتئین مانند تخم مرغ در صبحانه برای کاهش وزن بسیار مفید است. در حالیکه سبزیجات و میوههای ارگانیک در مقایسه با انواع معمولی، سموم کمتری دارند و حاوی مقادیر بیشتری از آنتیاکسیدانها و مواد معدنی خاص هستند اما این تفاوتها آنقدر ناچیز است که مزیت سلامتی چندانی ندارد. درواقع مصرف میوه با کاهش وزن مرتبط است و ثابت شده که محصولات لبنی دارای اثرات ضدالتهابی هستند. ایده رژیم کتوژنیک این است که شما کالری بیشتری را از پروتئین و چربی به دست آورید و کربوهیدرات کمتری را مصرف کنید. رژیم غذایی کتوژنیک میتواند مقدار زیادی انرژی (چربی) در اختیار بدن و عضلات قرار دهد و موجب افزایش استقامت و قدرت بدنی شود.

رژیم کتوژنیک برای ورزشکاران

رژیمهای غذایی باید در کنار کاهش وزن، روی سلامت کلی بدن تاثیر مثبت بگذارند، مانند رژیم دش با رتبه 2 یا رژیم مدیترانهای که رتبه 1 است. سنگ کلیه و کمبود ویتامین: سنگ کلیه و کمبود ویتامین و مواد معدنی از خطراتی است که ممکن است با رعایت رژیم کتو به آن دچار شویم. می توانند مواد مورد نیاز خود را از این فروشگاه ها خریداری کنند. و در حالیکه معروف است که فیبر مواد غذایی گیاهی مانند برنج، قابلیت هضم برخی از مواد مغذی را کاهش میدهد اما این اثر نسبتا جزئی است و تا زمانیکه یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید، مشکلی ایجاد نمیکند.

کتوژنیک دوره ای

Th​is  post has ​be en written ​wi th ​ C ontent G​enerator Demov​ersion.


منتشر شده

در

توسط