رازهای یک رژیم غذایی بدنسازی

بدنسازی تنها به صرف ساعت ها در باشگاه برای وزنه زدن نیست. آیا می دانید رژیم غذایی نیز عامل مهمی در عضله سازی است؟ در واقع، یک رژیم بدنسازی خوب برای موفقیت در عضله سازی بسیار مهم است. در حالی که بسیاری از بدنسازان فکر می کنند که مصرف استروئیدها تنها راهی است که آنها می توانند بزرگترین عضلات را توسعه دهند، در واقع یک راه سالم تر و به همان اندازه موثر وجود دارد. رژیمی که به عنوان تغذیه آنابولیک شناخته می شود به طور موثر اثرات استروئیدها بر رشد عضلات را تقلید می کند و نتایج شگفت انگیزی را برای عضله سازی به شما می دهد.

یک رژیم بدنسازی خوب رژیمی است که کربوهیدرات کم و پروتئین بالایی داشته باشد. اما، قبل از بیرون رفتن و ایجاد تغییرات شدید در رژیم غذایی فعلی خود، توجه داشته باشید که همه رژیم های کم کربوهیدرات و پروتئین بالا یکسان نیستند. برای مثال، رژیم‌هایی وجود دارند که ادعا می‌کنند پروتئین بالایی دارند، اما در واقع دارای چربی بالایی هستند. اینها به عنوان رژیم های کتوژنیک کم کربوهیدرات شناخته می شوند. باید به خاطر داشته باشید که کربوهیدرات کم لزوماً به معنای پروتئین بالا نیست.

به همین ترتیب، همه رژیم های غذایی پر پروتئین لزوماً کربوهیدرات کمی ندارند. به عنوان مثال، رژیم های به اصطلاح پر پروتئین و کم کربوهیدرات وجود دارد که در واقع حاوی 30 درصد پروتئین، 40 درصد کربوهیدرات و 30 درصد چربی است. در حالی که مصرف 30 تا 35 درصد پروتئین را می توان زیاد در نظر گرفت، دریافت 40 درصد کربوهیدرات را نمی توان کم در نظر گرفت. در بهترین حالت، 40٪ را می توان یک رژیم غذایی با کربوهیدرات متوسط ​​نامید.

در حالی که هیچ تعریف رسمی از اینکه دقیقاً چه مقدار از هر ماده باید حاوی پروتئین بالا و کم کربوهیدرات باشد وجود ندارد، مصرف حدود 35 درصد پروتئین و 25 درصد کربوهیدرات بی خطر است. برای نجات از سردرگمی که اغلب در انتخاب یک رژیم غذایی خوب بدنسازی ایجاد می شود، این دو سوال را از خود بپرسید:

1. آیا واقعاً رژیم غذایی کم کربوهیدرات همان چیزی است که برای دستیابی به اهداف تناسب اندام خاص خود به آن نیاز دارید؟

2. کدام نوع رژیم غذایی کم کربوهیدرات برای رسیدن شما به جایی که می خواهید از نظر آمادگی جسمانی بهتر عمل می کند؟ (آیا به پروتئین بالا، پرچرب، کم چرب و غیره نیاز دارید؟)

برای اطمینان از پاسخ به سوالات بالا، ممکن است لازم باشد از یک متخصص تناسب اندام و تغذیه مشاوره بگیرید. شما باید کربوهیدرات ها، چربی ها و پروتئین های توصیه شده روزانه خود را دریافت کنید و سپس بر اساس این ارقام یک برنامه غذایی تهیه کنید.

یکی دیگر از عوامل مهمی که باید هنگام ایجاد یک رژیم غذایی موثر بدنسازی در نظر بگیرید، مقدار و دفعات وعده های غذایی شماست. اغلب اوقات مشکل این نیست که شما چه می خورید. این مقدار و چند بار غذا خوردن است. شما ممکن است در حال حاضر تمام مواد مغذی مناسب را دریافت کرده باشید، اما ممکن است به اندازه کافی مصرف نکنید، یا حتی ممکن است بیش از حد مصرف کنید.

بهترین رژیم بدنسازی شامل خوردن وعده های غذایی کوچکتر و به دفعات بیشتر در طول روز است. به جای خوردن سه وعده غذایی بزرگ، هر روز از پنج تا شش وعده غذایی کوچک و متعادل سود بیشتری خواهید برد. وعده های کوچک باعث می شود که شما زیاد غذا نخورید. خوردن مکرر به معنای فواصل کوتاه‌تر بین وعده‌های غذایی است که به نوبه خود به این معنی است که متابولیسم شما همیشه بالا می‌رود و بدن شما دائماً در حال سوزاندن چربی‌های اضافی است. مانند هر تغییری در رژیم غذایی، مهم است که به آرامی شروع کنید تا به بدن خود اجازه دهید مطابق با آن تنظیم شود.


منتشر شده

در

توسط