راهنمای مختصری برای غذاهای کم کربوهیدرات

اگر در رژیم غذایی کم کربوهیدرات هستید، پیروی از دستور العمل های کاملاً کم کربوهیدرات توصیه می شود، اما ضروری نیست. گاهی اوقات، کافی است بدانید از کدام غذاها باید اجتناب کنید و کدام را می توانید بخورید. نکته ای که در مورد غذاهای کم کربوهیدرات وجود دارد این است که عادت کردن به آنها ممکن است کمی سخت باشد، به خصوص اگر به خوردن فست فود و غذاهای سرخ شده با روغن نباتی عادت کرده باشید.

اما اگر می دانید کجا باید نگاه کنید، غذاهایی که کربوهیدرات و چربی کمی دارند نیز ممکن است طعم خوبی داشته باشند. لازم نیست طعم را فدای سلامتی کنید! در اینجا چند نمونه از غذاهای کم کربوهیدرات وجود دارد که جوانه های چشایی را نیز قلقلک می دهند:

1. گوشت و ماهی کبابی. کباب کردن گوشت یک راه عالی برای ذوب چربی های مضر از یک تکه گوشت یا ماهی است. فقط مراقب باشید چاشنی هایی که اضافه می کنید حاوی مواد شیمیایی مخصوصاً چرب یا مضر نباشند. سس باربیکیو کم کربوهیدرات نیز معمولاً مناسب بیماران دیابتی است.

2. گوشت و محصولات ماهی که با نیترات درمان نمی شوند. فرآورده های گوشتی در حال حاضر با ذخیره هنگفتی از کربوهیدرات ها عرضه می شوند. فرآیند پخت، که در آن مواد نگهدارنده و چاشنی‌ها اضافه می‌شود، ممکن است بیشتر به ذخایر طبیعی اضافه کند. محصولات ماهی معمولاً کربوهیدرات بالایی ندارند، اگرچه چاشنی هایی که با برخی از محصولات ماهی عرضه می شوند ممکن است کربوهیدرات های ناخواسته را به رژیم غذایی شما اضافه کنند. نیترات ها در لیست مواد شیمیایی که این کار را انجام می دهند گنجانده شده اند و علاوه بر این، سرطان زا هستند.

3. غذاهای با فیبر بالا. سبزیجات از جمله مواد غذایی طبیعی هستند که فیبر بالایی دارند و کربوهیدرات کمی دارند. به عنوان مثال، دانه های کتان تقریباً هیچ کربوهیدراتی ندارند! نمونه های دیگری از سبزیجات پر فیبر و کم کربوهیدرات عبارتند از: بروکلی، اسفناج و گل کلم.

در واقع، بیشتر غذاها تا زمانی که مملو از مواد نگهدارنده نباشند، سالم هستند. برخی از تولید کنندگان به این نکته توجه می کنند که غذا را حتی بیشتر پردازش کنند تا کربوهیدرات ها فیلتر شوند – مانند مورد پنیر. تقریباً همه پنیرها حاوی کربوهیدرات‌های قابل استفاده به هر شکل هستند، اما پنیرهای فرآوری‌شده مخصوص، در صورت وجود، به میزان قابل توجهی کمتر از آن را دارند. شما ممکن است این محصولات را در نظر بگیرید، اما چرا برای چیزهایی که می توانید در خانه تهیه کنید، به روشی کاملا طبیعی، بیشتر هزینه کنید؟

غذاهای کم کربوهیدرات اغلب در رژیم‌هایی مانند رژیم غذایی ساحل جنوبی، رژیم اتکینز و دیگر برنامه‌های غذایی معروف تجویز می‌شوند. هنگامی که در مورد یک ماده غذایی شک دارید، می توانید به هر یک از این رژیم ها و لیست غذاهای مجاز یا توصیه شده همراه با رژیم مراجعه کنید.


منتشر شده

در

توسط