را در وعدههای غذایی خود بگنجانید

در این قسمت سعی داریم تا به پاسخ سوال رژیم کتوژنیک چیست و رژیم کتوژنیک انواع آن کدامند؟ یکی از بزرگترین اشتباهات رژیم کتوژنیک ناامید شدن از تاثیر گذاری آن است. پس لازم است از اشتباهات رژیم کتوژنیک آگاه شوید و مراقب باشید که دچار تلههای رژیم کتوژنیک نشوید. فرقی نمی کند در چندمین دهه از زندگی خود به سر می برید، میخواهید لاغر شوید یا چاق، بیماری زمینه ای دارید یا خیر، حتی فرقی نمی کند چندبار در مسیر رژیم گرفتن شکست خوردید. بوی بد دهان؛ و خستگی نیز میتواند از اثرات جانبی این رژیم باشد.

صبحانه کتوژنیک ایرانی

رژیم کتوژنیک 28 روزه رایگان همچنین در کبد، چربی را به کتون تبدیل می کند که میتواند انرژی را برای مغز فراهم کند. در رژیم کتوژنیک با محدود کردن مصرف کربوهیدرات و در نتیجه ورود گلوکوز و همینطور افزایش مصرف چربی های سالم، کتون ها را به عنوان سوخت اصلی جایگزین گلیکوژن میکنیم. شما میتوانید از این سالاد در میان وعدهها و یا قبل از میل کردن غذای اصلی استفاده کنید. و این یک حالت متابولیک است که در آن بدن شما چربی را به مولکول هایی به نام کتون تبدیل می کند، که وقتی گلوکز محدود است، به عنوان منبع اصلی انرژی خود استفاده می کند.

[arpw limit=”10″]

کتوژنیک عوارض

کتوزیس (ketosis) حالت و وضعیتی متابولیک است که در آن بدن به جای کربوهیدرات از چربی برای سوخت استفاده میکند. انتشار این تکانههای عصبی از یک نورون به نورونی دیگر، توسط پیامرسانهای شیمیایی صورت میپذیرد گرچه مابین برخی نورونها یک مسیر الکتریکی نیز برقرار است. طبیبان یونان باستان برخی بیماریها و از جمله صرع را با تغییر در رژیم غذایی بیماران درمان میکردند. دقیقا به همین دلیل هست که این رژیم خیلی سریع و با قدرت بی نظیری باعث لاغری و کاهش سایز میشه.

این موضوع باعث میشود که سریعتر به نتیجه دلخواه برسید و در موقعیت کتوزیس قرار بگیرید. سرطان: رژیم کتوژنیک تاکنون برای درمان برخی از انواع سرطان و تأخیر در رشد تومورها مورد استفاده قرار گرفته است. مقدار کربوهیدرات موجود در محصولات سویا مانند توفو و تمپه متفاوت است اما به طور میانگین در نصف فنجان از این مواد پخته شده 1 تا 3 گرم کربوهیدرات خالص قرار دارد. اما به یاد داشته باشید که در صورت عدم فعالیت کافی، پروتئین نیز می تواند مانند کربوهیدرات به گلوکز تبدیل شود و ممکن است روند کاهش وزن را آهسته یا متوقف کند.

رژیم کتوژنیک چیست

علاوه بر بیماری صرع، به نظر میرسد رژیم کتوژنیک برای درمان بیماریهایی که در گروه اختلالات سیستم عصبی دسته بندی میشوند هم موثر است. قبل از شروع این رژیم توصیه میکنیم این مطلب را مطالعه کنید تا با رازهای نگفته در مورد رژیم کتوژنیک آشنا شوید. محصولات کتووانیلا کاملا کتویی است که میتوانید به راحتی بدون فکر کردن به میزان کربوهیدرات محصولات از آنها بهرهمند شوید. شما می توانید با جایگزین کردن شیرین کننده های مصنوعی با شیرین کننده های طبیعی و کم کربوهیدارت که مناسب برای رژیم کتو نیز می باشند، شروع کنید. عوارض رژیم غذایی کتوژنیک به طور معمول خطرناک نیستند.

کتوژنیک دکتر کرمانی

پروتئین هم در این رژیم غذایی بهصورت خیلی معمول به بدن میرسد. در نهایت، لازم است والدین کودک و همهٔ کسانی که به نحوی از کودک مراقبت میکنند، آموزشهای لازم را در مورد جنبههای مختلف رژیم کتوژنیک گذرانده باشند تا بتوان تا حد امکان، این رژیم را با خطر کمتری اجرا کرد. خیلیها برای حل این مشکل عمل میکنند، ورزش میکنند، قرص میخورند یا رژیم غذایی میگیرند. اما نکته مبثت این است که تنوع سبزیجات زیاد است و میتوانید از سبزیجات دیگری که متناسب با رژیم کتوژنیک باشد، استفاده کنید. حجم زیاد پروتئین و چربی در این رژیم احساس سیری طولانی مدت تری را برای فرد ایجاد کرده و در نتیجه نیاز به مصرف غذا کاهش یافته و فرد احساس گرسنگی نمی کند.

برای این منظور پیشنهاد میکنم از در کنار ورزش ( بدنسازی ) از مکمل های غذایی مناسب با رژیم کتو و عضله سازی استفاده کنید. اگر هم نمی توانید خوردن نان، شیرینی و انواع بیسکویت را کنار بگذارید، توصیه ما به شما این است که از نان، بیسکویت و شیرینی های رژیمی که همان عطر و طعم را دارند، استفاده کنید. اما اگر در مصرف چربی ها و پروتئین ها زیاده روی کنید و کربوهیدرات ها را کنار بگذارید ، با همان خطرات مواجه هستید.

مردم بیشتر برای کاهش وزن از رژیم کتوژنیک استفاده میکنند، اما این رژیم میتواند به شرایط خاص پزشکی نظیر صرع نیز کمک کند. یک مطالعهی دیگر نشان میدهد کسانی که رژیم کتوژنیک را دنبال میکنند، ۳ برابر کسانی که رژیم توصیهشدهی انجمن دیابت بریتانیا را دنبال میکنند، وزن کم میکنند. درست است که رژیم های غذایی با کربوهیدرات پایین نسبت به سایر رژیم ها، قند خون خود را پایین می آورند . از عوارض آن میتوان به یبوست، کاهش قند خون یا سوء هاضمه اشاره نمود. یکی از این عوارض آنفولانزای کِتو (آنفولانزای کربوهیدرات کم) نامیده میشود و پس از چند روز از شروع رژیم بروز میکند.

تو رژیم کتوفیت چه اتفاقاتی برات میافته؟ در عوض گوشتها (مخصوصا از انواع پرچرب آنها)، چربیها و روغنهای سالم مثل روغن زیتون، مغزها و دانهها، تخم مرغ، سبزیجات با کربوهیدرات پایین، کره، پنیر و ماهی مخصوصاً با چربی بالا، در برنامه غذایی این رژیم به وفور یافت میشود. ماهیهای چرب: ماهی سالمون، تُن، قزلآلا و ماکرل. زیرا تن ماهی ارزش غذایی بالایی دارد. اسیدهای چرب موجود در تن ماهی از نوع اشباع نشده هستند. از آنجا که افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ در معرض خطر بالایی از بیماری های قلبی عروقی هستند، نگرانی خاصی وجود دارد که چربی اشباع در رژیم غذایی باعث افزایش LDL یا سطح کلسترول “بد” می شود و در نتیجه احتمال مشکلات قلبی را افزایش می دهد.

پیتزای کتوژنیک

با این حال تحقیقات نشان می دهد که نباید ترس از مصرف چربی وجود داشته باشد، بلکه کربوهیدرات های فرآوری شده و رژیم های غذایی حاوی مقدار زیادی قند مقصر واقعی مشکلات قلبی عروقی و چاقی در میان آمریکایی های امروزی بوده است. کربوهیدرات کنترلکننده سطح قند در خون است. کره و خامه: تا حد امکان بهتر است از شیر حیواناتی تهیه شود که تغذیهی طبیعی داشتهاند. رژیم کتوژنیک یکی از شناخته شده ترین رژیم های غذایی کم کربوهیدرات در کره زمین است.

رژیم کتوژنیک چی بخوریم

اما توصیه ما این است که از این محصول در خوراکیهایی استفاده کنید که کربوهیدرات زیادی نداشته باشند. اما بايد مراقب باشيد و غذاهايي که در زير عنوان ميشوند را مصرف نکنيد. بعد از این مدت بدن برای تامین انرژی مورد نیاز خود مصرف پروتئین و چربی ذخیره شده در بدن را آغاز میکند و این امر در نهایت منجر به کاهش وزن شما میشود که به آن در اصطلاح «کتوز» میگویند. به نظر میرسد رژیمهای غذایی با کمترین میزان کربوهیدرات سبب کاهش بیشتر قندخون نسبت به سایر رژیمهای غذایی لاغری شوند.زمانی که بدن شما برای تامین انرژی مورد نیاز خود، چربی میسوزاند این امر سبب ساخت ترکیباتی میشود که به آنها «کتون» میگویند.

کتوژنیک و دیابت

در این رژیم نیز مانند اکثر رژیمهای تخصصی، مصرف برخی از مواد خوراکی مجاز و برخی دیگر محدود میباشد. معمولا این رژیم به خودیخود موجب کاهش وزن میشود و نیازی به ایجاد محدودیت در کالری دریافتی نیست. چگونه افراد دارای اضافه وزن در رژیم کتوژینک با مصرف چربی بیشتر به کاهش وزن می رسند؟ از آنجایی که در رژیم کلاسیک کتوژنیک میزان قند بسیار اندک است، والدین نمیتوانستند غذاهای خوشطعم و دلپذیر برای کودکانشان درست کنند. اگرچه مطالعات انجام شده در این زمینه کافی نبوده اما از نظر علمی می توان گفت سوختن قند و کربوهیدرات های وارد شده به بدن، باعث عدم ذخیره سازی قند در بدن می شود.

گرچه ناراحتیهای گوارشی، یکی از عوارض این رژیم بود و یکی از بیماران بههمین دلیل از مصرف آن منصرف شد، اما تهیهٔ غذاهای قابل تحمل و خوشطعم برای کودکان آسانتر بود. استاندارد بودن و سالم بودن مهمترین ویژگی یک رژیم غذایی است؛ بنابراین به دنبال لاغر شدن به هر قیمتی نباشید. به همین خاطر این ادعا رو داریم که هر کسی با هر بودجه ای میتونه بر اساس رژیم Z217 در دوره ی 21 روزه بین 7 تا 10 کیلو گرم وزن کم کنه. رژیم کتوژنیک دورهای و هدفمند، رژیمهای حرفهایتری هستند که فقط بدنسازان و ورزشکاران از آنها استفاده میکنند.

آیا رژیمهای کتوژنیک واقعا در کاهش وزن مؤثرند؟ ۴. آیا مصرف کالری زیاد یا خوراکیهای سرشار از کربوهیدرات در برخی روزها ضروری است؟ زیاد غذا میخورید اما خیلی زود هم گرسنه میشید. مواد غذایی کم چربی یا رژیمی: این مواد غذایی به شکلی زیاد فراوری شده و شامل مقادیر زیادی از کربوهیدرات ها هستند. الکل: به علت مقادیر بالای کربوهیدرات ها نوشیدنی های الکلی برای این رژیم غذایی نامناسب است. اگرچه تحقیقات بیشتری در این مورد مورد نیاز است. رژیم کتوژنیک دورهای (CKD): در این رژیم، دورههایی با کربوهیدرات بیشتر وجود دارد.

کتوژنیک گیاهی

یک مطالعه نشان میدهد که این رژیم نسبت به رژیم غذایی کمچربی با محدودیت کالری، در کاهش وزن ۲٫۲ برابر موفقتر عمل میکند. در واقع تحقیقات نشان میدهند که رژیم کتوژنیک بسیار بهتر از رژیمهای توصیهشدهی کمچربی هستند. دلایل مختلفی وجود دارد که رژیم کتوژنیک تاثیرات بیشتر و بهتری به نسبت رژیمهای غذایی کم چرب دارد. به این دلیل که بدن شما در طول رعایت این رژیم به دلیل محدودیت منابع کربوهیدرات و گلوکز برای تولید انرژی مجبور است کالری بیشتری را بسوزاند تا از چربی ها تولید انرژی کند . همانند رژیم کلاسیک کتوژنیک، این رژیم غذایی هم نیازمند مکملهای افزودنی ویتامینها و املاح در کودکان است و به صورت دورهای، در کلینیکهای سرپایی کنترل و تنظیم میشود.  Da᠎ta was gen​er at᠎ed wi th G SA​ Con᠎te nt  Ge ne᠎rator DEMO.


منتشر شده

در

توسط