رژیم اتکینز – یک حمله قلبی در انتظار؟

محققان دانشگاه آتن در یونان دریافتند افرادی و به ویژه زنانی که مقادیر زیادی پروتئین مصرف می کنند اما کربوهیدرات بسیار کمی دارند، خطر حمله قلبی را افزایش می دهند. نوع رژیم غذایی مانند برنامه غذایی معمولی اتکینز، مقدار اقلامی مانند سیب زمینی، نان، برنج و ماکارونی را محدود می کند و به نفع مقادیر بیشتر تخم مرغ، بیکن، مرغ، ماهی و کلم بروکلی است.

مطالعه بر روی 10000 بزرگسال، که افراد تحت رژیم اتکینز را دنبال می کردند، در مقابل افرادی که رژیم غذایی معمولی داشتند، افزایش احتمال سکته مغزی یا حمله قلبی را نشان داد. در حالی که این افزایش زیاد نیست، ارزش دارد از هر گونه خطر بالقوه ای که در آن مشکلات قلبی و گردش خون درگیر است اجتناب شود، زیرا این خطرات ناگزیر جدی هستند و در بسیاری از موارد منجر به مرگ می شوند.

ویکتوریا تیلور، متخصص تغذیه در بنیاد قلب بریتانیا، می گوید: “این مطالعه نیاز ما به تعادل در رژیم های غذایی را برجسته می کند. احساس نکنید که باید بین کربوهیدرات یا پروتئین یکی را انتخاب کنید. خوردن مخلوطی از همه گروه های غذایی به جای کاهش مصرف هر چیزی که به طور کامل بیرون بیاید، به شما کمک می کند تا از درون و بیرون سالم بمانید. سعی کنید از پروتئین های بدون چربی و لبنیات کم چرب، غلات کامل و کربوهیدرات های فیبر بالا، همراه با مقدار زیادی میوه و سبزیجات و مقادیر کمی چربی های سالم استفاده کنید. روش متعادل برای قلب و دور کمر شما بسیار بهتر از تلاش برای رعایت یک رژیم غذایی سخت است.

مقامات بهداشتی در سراسر جهان در مورد میزان توصیه شده روزانه مواد مغذی غذایی برای حفظ یک بدن سالم توافق بسیار نزدیکی دارند. این توصیه ها شامل کالری، پروتئین، فیبر، چربی و روغن، کربوهیدرات، نمک، ویتامین ها و مواد معدنی است. رژیم گرفتن مستلزم کاهش میزان کالری دریافتی است که می توان آن را به راحتی با تغییر انواع محصولات به دست آورد. گوشت خوک و ماهی کاد دارای سطوح پروتئینی مشابه برای وزن یکسان هستند، اما کاد فقط یک چهارم کالری را دارد. به همین ترتیب سیب زمینی آب پز تنها یک چهارم کالری سیب زمینی سرخ شده و روغنی خرد شده را دارد.

کاهش در کالری دریافتی می تواند به راحتی بدون نیاز به رفتار مانند یک راهب و همچنان مصرف مواد مغذی لازم برای ارتقای سلامتی انجام شود. اگر در حال بررسی رژیم غذایی هستید، کافی است آنچه را که در هفته گذشته خورده اید، از جمله آن میان وعده ها، بررسی کنید و ببینید چگونه می توانید کالری را محدود کنید. برخی از نمونه ها، اندازه کوچکتر را در نظر بگیرید، یک پیتزای 12 اینچی دو برابر یک پیتزای 8 اینچی کالری دارد، و در مثال پیتزای بزرگ اصلی از یک پیتزای زنجیره ای بین المللی بیش از کالری توصیه شده برای یک روز، دو برابر کالری مورد نظر است. سطح چربی و پنجاه درصد بیش از حد مجاز برای نمک – همه در یک بشقاب! اقلام سالمی مانند سالاد را در نظر بگیرید که کالری کمی دارد، اما وقتی یک سس روغنی به آن اضافه می شود، نردبان کالری را بالا می برد، یک قاشق غذاخوری روغن زیتون 109 کالری دارد. فقط قبل از خوردن فکر کنید

در یک یادداشت جانبی متاسفانه خالق رژیم غذایی اتکینز، متخصص قلب آمریکایی رابرت اتکینز، در سال 2002 در سن نسبتاً جوانی 72 سالگی درگذشت. او دچار حمله قلبی شد!


منتشر شده

در

توسط