رژیم صرع کتوژنیک – استفاده از رژیم اصلاح شده اتکینز برای کنترل تشنج

یک نسخه بسیار سخت از رژیم کتوژنیک برای سال‌ها در صرع دوران کودکی استفاده می‌شود که نتوانست به داروهای ضد صرع پاسخ دهد. اگرچه مکانیسم ها به طور کامل شناخته نشده اند، کتوژنز متابولیسم مغز را به گونه ای تغییر می دهد که می تواند خطر تشنج را کاهش دهد. با این حال، این درمان برای صرع در طول سال ها به دلیل دشواری در رعایت رژیم غذایی و نگرانی در مورد سطح کلسترول مورد توجه قرار نگرفت.

آزمایش جدیدی که در سال 2008 در بریتانیا انجام شد تأیید کرد که رژیم غذایی پرچرب کتوژنیک در واقع می تواند به طور قابل توجهی تعداد حملات صرع را کاهش دهد و علاقه به استفاده از آن را دوباره برانگیزد. اکنون نشان داده شده است که نگرانی در مورد سطح کلسترول بی اساس است، بنابراین دیگر موضوعی نیست. محققان همچنین دریافته‌اند که اثر ضد تشنج زمانی رخ می‌دهد که از یک نسخه سخت‌گیرانه‌تر از «رژیم صرع» کتوژنیک استفاده می‌شود، به این معنی که پیروی از این رژیم چندان دشوار نیست.

دکتر اریک کوسف، مشاور صرع، در این زمینه تحقیقاتی بسیار فعال بوده است و نشان داده است که رژیم غذایی سنتی کتوژنیک برای صرع، بیهوده محدودکننده است. او از نسخه اصلاح شده رژیم اتکینز استفاده می کند (10 گرم به جای 20 گرم کربوهیدرات برای چند ماه اول). او همچنین دریافته است که کودکان مبتلا به صرع نیازی ندارند که با روزه شروع کنند، بنابراین نیازی به بستری اولیه نیست و مراقبان آنها کم و بیش فقط می توانند کتاب اتکینز را دریافت کنند و آن را دنبال کنند (تحت نظارت مشاور صرع). این امر، همراه با افزایش در دسترس بودن جایگزین‌های کم کربوهیدرات برای تهیه نان و سایر مواد غذایی که تاکنون در رژیم صرع کتوژنیک ممنوع بود، باید زندگی را برای بیماران صرعی و کسانی که برای آنها غذا می‌پزند، آسان‌تر کند.

همانطور که دکتر کوسف در لانست نوشت: «تنها یک دهه پیش رژیم کتوژنیک به عنوان آخرین راه حل تلقی می شد. با این حال، حتی در اوایل دوره صرع، بیشتر در مراکز دانشگاهی در سراسر جهان استفاده می شود. رژیم اتکینز یک روش درمانی است که اخیراً مورد استفاده قرار گرفته و کمتر محدود کننده است و همچنین کتوز ایجاد می کند و می تواند تعداد تشنج ها را کاهش دهد.

دکتر کوسف می گوید نسخه اصلاح شده رژیم غذایی اتکینز او از رژیم غذایی صرع بهتر از رژیم کتوژنیک سنتی است زیرا هیچ محدودیتی برای دریافت مایعات، کالری یا پروتئین لازم نیست. علاوه بر این، نیازی به وزن و اندازه گیری همه غذاها نیست. شمارش کربوهیدرات ها توسط بیماران و والدین کنترل می شود. این رژیم خارج از بیمارستان نیز شروع می شود و نیازی به روزه اولیه ندارد. غذاها را می توان آزادانه تر در رستوران ها و خارج از خانه خورد. این رژیم یک رژیم غذایی اصلاح شده اتکینز است زیرا کربوهیدرات کمتری نسبت به اتکینز سنتی (10-20 گرم در روز) می دهد و به شدت مصرف چربی را تشویق می کند.

نتایج خوبی نیز توسط برخی از مشاوران گزارش شده است که رژیم صرع کتوژنیک را با سطح بسیار کم کربوهیدرات شروع کرده و بعد از چند ماه آن را افزایش می دهند.

کشف این که رژیم غذایی صرع کتوژنیک نیازی به محدودکننده بودن آنچنان که در ابتدا تصور می شد ندارد، خبر خوبی برای بیماران صرعی است. حتی بهتر از آن، به لطف افزایش محبوبیت اتکینز و سایر رژیم‌های کتوژنیک برای اهداف کاهش وزن، بیماران صرعی در یافتن دستور العمل‌ها، کتاب‌های آشپزی و مواد جایگزینی که برای پیروی از رژیم صرع کتوژنیک نیاز دارند، مشکلی ندارند.

حق چاپ 2009 GoodDietGoodHealth.com


منتشر شده

در

توسط