رژیم غذایی برای بیماران کلیوی – یک رویکرد عمیق

اگر یک بیمار کلیوی هستید یا فقط یک فرد نگران هستید که به دنبال اطلاعاتی در مورد رژیم غذایی برای کلیه هستید، یک صندلی را بالا بکشید و سگک بزنید، زیرا این مقاله ای است که شما به دنبال آن بوده اید.

در این مقاله، ما قصد داریم به سه موضوع اصلی در مورد رژیم غذایی برای بیماران کلیوی بپردازیم تا مشکلات تحقیقاتی شما را کاهش دهیم. ابتدا، ما در مورد کلیه ها و عملکرد آن صحبت می کنیم. در مرحله بعد، ما در مورد موادی که باید مصرف کنیم و مواردی که باید از آنها اجتناب کنیم صحبت خواهیم کرد. در نهایت، رژیم غذایی مشترک برای بیماران کلیوی را به پایان خواهیم رساند. پس از خواندن این مقاله، متوجه خواهید شد که کلیه ها و چرا چنین رژیم هایی برای آن توصیه می شود. به علاوه، یک صفحه مرجع قابل اعتماد در پایین این مقاله دریافت خواهید کرد.

به دلیل افزایش سبک زندگی ناسالم این روزها مانند فست فود، پیتزا، چاشنی های فوری و غیره، ما بیش از حد از بدن خود به ویژه اندام های داخلی استفاده می کنیم که تمام بار هضم، جداسازی و توزیع غذا و مواد مغذی آن را به همه افراد به دوش می کشد. قسمت هایی از بدن ما ناگفته نماند که بدن همچنان باید این مواد زائد را فیلتر و دفع کند. عملکرد کلیه ها چنین است.

کلیه ها و وظایف آن

کلیه ها 3 عملکرد اصلی بدن را انجام می دهند: فیلتراسیون و دفع مواد زائد، تولید اریتروپویتین (آنزیمی که برای تحریک تولید گلبول های قرمز غنی از اکسیژن استفاده می شود) و در نهایت تنظیم فشار خون از طریق RAAS (سیستم رنین آنژیوتانسین آلدوسترون). . یک کلیه سالم سطوح بسیار رضایت‌بخشی از گلبول‌های قرمز غنی از اکسیژن، فشار خون عادی و ادرار را کاملاً فیلتر و دفع می‌کند. کلیه ها مواد معدنی و مواد اصلی مورد استفاده بدن از جمله پتاسیم، فسفر، کلسیم و سدیم را که همگی مسئول عملکرد عضلانی (از جمله قلب) هستند، فیلتر می کنند.

موادی که باید مصرف کرد و از چه مواردی باید اجتناب کرد

بیماران مبتلا به نارسایی کلیه معمولا نمی توانند ادرار را به خوبی فیلتر کنند و ادرار بسیار کمیاب است. در نتیجه، مواد زائد بدن تمایل به تجمع در داخل بدن و حتی در خون دارند. تجمع الکترولیت ها نیز مشهود است. سطوح بالای سدیمی که در این شرایط دفع نمی شود، باعث افزایش فشار خون بیماران می شود، به همین دلیل رژیم غذایی کم سدیم برای کلیه توصیه می شود. سطح بالایی از فسفر نیز قابل تشخیص است که کلسیم را می خورد، بنابراین ممکن است بخواهید مقدار کمی کلسیم بیشتری مصرف کنید. رژیم های غذایی رایج در دسترس هستند و این روزها به صورت پویا به بازار عرضه می شوند، از فروشگاه های آنلاین یا فروشگاه های مواد غذایی محلی که اینها را ارائه می دهند، بازدید کنید.

رژیم غذایی رایج برای بیماران کلیوی

بیماران کلیوی در دفع مایعات به خصوص در مرحله اولیگوریک که ادرار بسیار کم است، مشکل دارند. بنابراین، کاهش مصرف مایعات توصیه می شود. برون ده ادرار (میزان ادرار دفع شده) باید کنترل شود تا بیمار بداند چقدر باید بنوشد. در حالت ایده‌آل، 500 میلی‌لیتر به خروجی ادرار روز قبل اضافه کنید و این مقدار نیاز به مایعات را کفایت می‌کند. رژیم غذایی برای کلیه همچنین مستلزم کاهش یا حذف مواد غذایی غنی از پتاسیم و فسفر (مانند آب مرکبات، پرتقال، ویتامین C) است تا از تجمع این مواد جلوگیری شود زیرا به راحتی از بین نمی روند. پروتئین های کامل مانند تخم مرغ و شیر توصیه می شود. همچنین، برای جلوگیری از هدر رفتن پروتئین، یک رژیم غذایی غنی از کربوهیدرات باید اجرا شود.


منتشر شده

در

توسط