رژیم غذایی کتوژنیک (کتون زا) چیست و چه مزایایی دارد؟

انسولین به بدن شما اجازه میدهد از قند به عنوان سوخت استفاده یا ذخیره کند؛ رژیمهای کتوژنیک باعث میشوند که سریعا این سوخت (قند) سوزانده شود، بنابراین بدن شما به انسولین کمتری احتیاج دارد و این کاهش سطح انسولین، ممکن است به محافظت از شما در برابر برخی از انواع سرطان یا حتی کندکردن رشد سلولهای سرطانی کمک کند که البته نیاز به مطالعات بیشتری در این زمینه رژیم کتوژنیک است. دیابت به دلیل تغییر در متابولیسم، بالا رفتن قند خون و اختلال در عملکرد هورمون انسولین به وجود می آید.

دسته سوم شیر آب را باز کرده و به محض اینکه با آب گرم برخورد میکنند، به این نتیجه میرسند که امکان ندارد با این آفتاب هرگز آب سرد وجود داشته باشد که بخواهد از شیلنگ خارج شود. بسیاری از کسانی که از رژیم کاهش وزن پیروی می کنند به بهتر شدن حالشان پس از چند روز اشاره کرده اند. یک بررسی نشان داد؛ افرادی که رژیم کتوژنیک می گیرند 2/2 برابر بیشتر از کسانی که رژیم کالری کم چرب محدود شده دارند، وزن کم می کنند. در واقع، مطالعات اخیر تایید می کنند که پروتئین به کلیه ها صدمه ایجاد نمی کند.

سس قارچ کتوژنیک

با تتوجه به اینکه در مطلب دیدگاهی از شام نخوردن مطرح نشده است بهتر است طبق نمونه برنامه ای که در مطلب آمده است عمل شود تا در کاهش وزن اختلالی ایجاد نگردد. با اینکه لازم نیست در کنار این رژیم از مکمل استفاده نمایید، بعضی از مکمل ها می توانند مفید باشند. به عبارت دیگر ، استفاده از این رژیم به معنای خوردن کره و بیکن زیاد نیست . لبنیات پرچرب: ماست، کره و خامه.

از این رو به رژیم غذایی که باعث کاهش میزان گلوکز و سوخته شدن کتون می شود، رژیم کتو یا کتوژنیک گفته می شود. به این حالت، آنفلوآنزای کتو گفته می شود. در این حالت صرف نظر از اینکه فرد تا چه اندازه رژیم غذایی کامل و سالمی داشته باشد، یا اینکه تا چه میزان از مواد معدنی و ویتامین­ها استفاده می­کند، باز هم شاهد کمبودهای تغذیهه­ا در فرد خواهیم بود. مواد معدنی: با توجه به تغییرات آب و تعادل مواد معدنی، استفاده از نمک و دیگر مواد معدنی می تواند حائز اهمیت باشد. قابلیت سیرکنندگی گروههای مواد غذایی این رژیم موجب میشود پیروان آن بدون وسواس و بینیاز از کالریشماری، تجربهی لاغری با کتوژنیک را داشته باشند.

کتوژنیک در نی نی سایت

3. رژیم کتوژنیک هدفمند : در این رژیم برای کسانی که ورزشهای سبک انجام میدهند، نزدیک زمان ورزش، کربوهیدرات بیشتری مصرف میشود. آووکادو: بهترین میوه برای حضور در لیست خوراکی مجاز در رژیم کتوژنیک، آووکادو است. برخلاف سایر رژیم های غذایی که لیست خوراکی های قابل استفاده در آنها به شدت محدود هستند و شما باید گرسنگی زیادی را تحمل کنید تا به کاهش وزن دست پیدا کنید، لیست غذاهای موجود در رژیم کتو متنوع و جذاب می باشد. کافئین: برای از دست دادن چربی مفید است. زمانی که این حالت اتفاق می افتد، بدن شما به طرز عجیبی در سوزاندن چربی برای انرژی کارآمد می شود.

پیتزای کتوژنیک

مثلا وقتی کمتر از 50 گرم کربوهیدرات در روز میخوریم، در نهایت سوخت بدن یا قند خون کم میشود. تصور صبحانه، ناهار و شامی بدون نان و برنج کمی چالشبرانگیز است ولی آشپزی با ترکیبات متفاوت که پیوندی از پروتئین، چربی و فیبر است، جذابیتهای خودش را دارد و میشود از پس آن برآمد. رژیم کتو ابتدا به مدت دو دهه به طور گستردهای مورد استفاده قرار گرفت اما با آمدن داروهای ضد صرع، استفاده از آن کم شد ولی از اواخر دهه 90 میلادی دوباره روند صعودی گرفت. هیوستون مریت و تریسی پوتنام داروی فنیتوئین (با نام تجاری «دیلانتین») را کشف کردند و تمرکز پژوهشها به سمت کشف داروهای جدیدتر رفت.

علاوه بر این، آنها همچنین بهبود مدیریت قند خون را تجربه کردند و استفاده از برخی داروهای قند خون در بین شرکتکنندگان در طول دوره مطالعه کاهش یافت. اگر عاشق نیمرو یا جوجه کباب هستید میتوانید غذای مورد علاقه خود را بیش از یک بار در طول رژیم استفاده کنید. آیا میخواهید بدانید که چه مقدار مجاز هستید تا کربوهیدرات دریافت کنید و در فاز کتوسیس باقی بمانید؟ او اضافه می کند هنگامی که شما غذاهایی را که بدست می آورید (بیشتر در یک دقیقه) می خورید بدن شما می تواند در یک تا سه روز به حالت کتوز وارد کند.

نمونه رژیم کتوژنیک یک ماهه

کاهش کربوهیدرات، بدن شما را در حالت متابولیسمی قرار می دهد که افزایش غیر طبیعی مواد کتونی در بدن نام دارد. در این برنامه به سادگی، کربوهیدراتهایی را مثل شکر، نوشابه، برنج، شیرینی و نان سفید که به راحتی هضم میشوند، کاهش میدهیم که از این لحاظ با رژیمهای اتکینز و کمکربوهیدرات شباهتهایی هم دارد. نوشیدنیهایی مثل چای و قهوه بدون قند و شکر، کامبوجیا (کامبوچا). املت تخممرغ و سبزیجاتی مثل اسفناج یا گوجهفرنگی و پیاز میتواند صبحانه کتوژنیکی بامزهای باشد. This ​po᠎st was creat ed with  ᠎ Con​te​nt Generator  Demoversion!

کتوژنیک و قند خون

همچنین وعده های غذایی که تخم مرغ دارند مثل املت یا تخم مرغ یا کالباس انتخاب مهمی هستند. رژیم کتوژنیک دوره ای: این رژیم شامل دوره های غذایی با کربوهیدرات بالاست، مثلا 5 روز رژیم کتوژنیک با 2 روز رژیم با کربوهیدرات بالا. مثلا اگر دیابت نوع 1 داریم، حتما قبل از گرفتن این رژیم با پزشکمان باید مشورت کنیم. رژیم کتوژنیک چرخشی (CKD): نوع چرخشی شامل دورههایی از کربوهیدراتهای بیشتر است؛ مثلا 5 روز کتوژنیک کمکربوهیدارت (کمکَرب) و 2 روز با کربوهیدرات بالا.

با وجود تنوع در این رژیم، فقط دربارهی رژیمهای کتوژنیک استاندارد و پروتئین بالا به طور گستردهتری مطالعه و تحقیق شده است. در اینجا فهرستی که باید در رژیم کتوژنیک کاهش پیدا کند یا حذف شود وجود دارد. برای تهیه فهرستی از موادی که میتوانید به عنوان غذاهای کتویی مصرف کنید میتوانید به بایدها و نبایدهای رژیم کتو که در ادامه آورده شده است مراجعه کنید. اطلاعات تغذیهای، فواید و مقدار مناسب برای مصرف روزانه را در این لیست مشاهده میکنید.

رژیم کتوژنیک علم ورزش

برای مشاهده لیست کامل محصولات تقویتی … لیست زیر شامل تعداد کربوهیدرات خالص در هر وعده 100 گرمی (3.5 اونس) از محصولات لبنی مختلف است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد. به طور خلاصه، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه افزایش مصرف پروتئین باعث صدمه به کلیه، نارسایی کبد و پوکی استخوان می گردد ، وجود ندارد. همهی گروههای غذایی در برنامه این رژیم لاغری وجود دارد. هم چنین، آجیل و دانه ها حاوی مقدار زیادی فیبر هستند که باعث به وجود آمدن احساس سیری می شود. 1. کمی نمک و فلفل به تخممرغها اضافه کنید و هم بزنید.

کتوژنیک یعنی چه

اضافه کردن ژامبون یا بیکن هم به این املت خوشمزهترش میکند. همچنین، معمولاً افراد در هنگام کتوزیس افزایش انرژی را تجربه میکنند، بنابراین کتوز منجر به یک جریان ثابت سوخت (کتون) به مغز میشود و از مشکلات ناشی از نوسانات قند خون جلوگیری میکند. تحقیقات نشان داده سرکه سیب با کاهش سرعت خالی شدن معده، از گرسنگی جلوگیری میکند. شما همچنین می توانید سس را ترک کنید و سیب زمینی سرخ کرده را با سبزیجات تعویض کنید. این نکته حیاتی است کدام ممکن است روزانه ١۵ دقیقه بازی کنید به همان اندازه بتوانید کاهش چند پوند داشته باشید.برای اینکه بهتر از نتیجه را بگیرید صبح ها بعد اجتناب کرده اند مصرف کردن نوشیدنی سم زدا بازی کنید.

رژیم غذایی کتوژنیک سطوح قند خون و انسولین را پایین می آورد و متابولیسم بدن را از کربوهیدرات پاکسازی کرده و به سمت چربی و کتون می برد. برای اینکه این مشکل را کم کنید، می توانید برای چند هفته اول، رژیم غذایی مکرر با کربوهیدرات پایین را امتحان کنید. این رژیم در دهه 1920 و 30 به تقلید از متابولیسم روزه، به عنوان درمانی برای بیماری صرع معرفی شد. اگر شما با بیماری دیابت دست و پنجه نرم میکنید، به خصوص دیابت نوع اول، خیلی مهم و ضروریه که اول با پزشکتون در مورد تغییر رژیم غذاییتون مشورت کنید.

کیا رژیم کتوژنیک گرفتن نی نی سایت

دست تون درد نکنه. وقتی بدن ما قادر نباشد انرژی کافی از قند را به دست آورد، چربیها را میسوزاند و کتون تولید میشود. رژیم کتوژنیک استاندارد (SKD): در این نوع رژیم کربوهیدرات بسیار کم، پروتئین متوسط و چربی بالا مصرف میشود. کتو، مخفف «کتوژنیک»، رژیمی است بر اساس خوردن مقدار زیادی چربی، مقدار متوسط از پروتئینها و مقدار بسیار کم کربوهیدرات. در رژیم کتو، کتوزیس یا کتوز اتفاق میافتد که وضعیتی است که در آن چربی میسوزد و مقدار زیادی کتون در بدن تولید میشود. رژیم کتوژنیک معمولا برای درمان بیماری های اعصاب مانند صرع به کار می رود و باعث کاهش چشمگیری در میزان حملات صرع کودکان میشود.

[arpw limit=”10″]

اما در ادامه برای سهولت کار شما، یک نمونه برنامه غذایی کتوژنیک یک هفتهای ارائه دادهایم تا با این رژیم بیشتر آشنا شوید. اگر رژیم غذایی کتو دارید این مقاله به شما کمک بسیار مفیدی در زمینهی بهترین مکملهای دارویی مناسب برای رژیم کتو خواهد کرد. در حقیقت عمل به قوانین رژیم کتو که سرشار از مصرف منابع چربی سالم و مقادیر کافی پروتئین است، بسیار آسانتر از سایر رژیمهای غذایی است. رژیمهای کتوژنیک دورهای یا هدفمند روشهای پیشرفتهتری هستند و بیشتر از سوی بدنسازان و ورزشکاران دنبال میشود. رژیم کتوژنیک را رژیم کوتاهمدت میدانند که نسبت به بعضی رژیمهای دیگر، ممکن است به کاهش وزن بیشتر در 3 تا 6 ماه اول کمک کند، به این دلیل که برای تبدیل چربی به انرژی، کالری بیشتری نسبت به تبدیل کربوهیدرات به انرژی لازم است.


منتشر شده

در

توسط