رژیم نوردیک و فواید آن

متخصصان تغذیه در مورد رژیم نوردیک صحبت می کنند. همانطور که از نام آن پیداست، رژیم نوردیک شامل غذاهایی است که به صورت محلی در دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد مصرف می‌شوند.

به طور معمول، رژیم نوردیک شامل غلات کامل مانند چاودار، جو و جو است. انواع توت ها و سایر میوه ها؛ سبزیجات به ویژه کلم و سبزیجات ریشه مانند سیب زمینی و هویج. ماهی های چرب مانند سالمون، ماهی خال مخالی و شاه ماهی؛ و حبوبات (لوبیا و نخود).

بسیاری آن را رژیم نوردیک جدید می نامند، که به یک فرهنگ غذایی جدید تبدیل شده است که در سال های 2009-13 با تاکید کلیدی بر غذا، سلامت و محیط زیست توسعه یافته است. رژیم نوردیک جدید مبتنی بر مواد نوردیک است اما در سراسر جهان سازگار است.

برخلاف رژیم مدیترانه‌ای که شامل روغن زیتون است، از روغن کلزا (روغن کانولا) استفاده می‌شود که سرشار از چربی‌های تک غیراشباع سالم است. و همچنین حاوی مقداری آلفا-لینولنیک اسید، یک اسید چرب امگا 3 گیاهی است که مشابه اسیدهای چرب امگا 3 موجود در ماهی است.

روغن کانولا می تواند به کاهش کلسترول بد LDL و خطر بیماری قلبی و سکته کمک کند. این امکان وجود دارد که روغن کانولا در کاهش کلسترول بد و بهبود سلامت قلب بهتر باشد. این رژیم بر حذف غذاهای فرآوری شده و بیشتر گوشت های پرچرب مانند سوسیس یا بیکن تاکید دارد.

مزایای سلامتی رژیم نوردیک –

فواید مربوط به سلامتی آن در زیر برشمرده شده است:

• یک بررسی عمده توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) نشان داد که رژیم غذایی مدیترانه ای و نوردیک خطر ابتلا به سرطان، دیابت و بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد.

• رژیم غذایی همچنین می تواند به کاهش وزن کمک کند. مطالعه‌ای در دانشگاه فنلاند شرقی همچنین نشان داد که رژیم غذایی پایین بیان ژن‌های مرتبط با التهاب را تنظیم می‌کند، که تصور می‌شود به بسیاری از مشکلات سلامت مزمن کمک می‌کند و در چاقی نقش دارد.

• غذاهای فرآوری شده خوش طعم تر هستند که منجر به پرخوری و افزایش وزن می شود. از آنجایی که رژیم نوردیک بر مصرف غذاهای فرآوری شده تاکید ندارد، از پرخوری و افزایش وزن در نتیجه جلوگیری می کند.

• خوردن بیشتر رژیم غذایی گیاهی برای محیط زیست بهتر است زیرا انتشار گازهای گلخانه ای به مراتب کمتر است. حدود 14.5 درصد از انتشار گازهای گلخانه ای از تولیدات دامی است. گزارش شده است که کشاورزی کارخانه‌ای برای تولید گوشت بیش از مجموع هواپیماها، قطارها، اتوبوس‌ها و اتومبیل‌ها در گرمایش جهانی نقش دارد.

معمای –

رژیم مدیترانه ای تا کنون از نظر فوایدی که برای سلامتی ارائه می دهد بهترین در نظر گرفته شده است. اکنون رژیم دیگری وجود دارد که تا آنجا که به فواید سلامتی آن مربوط می شود، در دنیای آشپزی جای خود را نشان می دهد. این رژیم نوردیک است.

از بسیاری جهات، بسیار شبیه به رژیم غذایی مدیترانه ای است، اما به جای روغن زیتون، به روغن کلزا (کانولا) متکی است. همچنین در انتخاب انواع محصولات، که بسته به آب و هوا، خاک و آب منطقه به صورت محلی کشت می شود، متفاوت است.

از این رو هم سلامت و رفاه فرد و هم پایداری محیطی را در بر می گیرد.


منتشر شده

در

توسط