رژیم کتوژنیک: آیا رژیم غذایی کم کربوهیدرات برای شما خوب است؟

این روزها، بسیاری از بیماران من تقریباً یک برنامه غذایی کتوژنیک می‌پرسند. آیا برنامه کاهش وزن کتوژنیک بی خطر است؟ این را پیشنهاد می دهید؟ با وجود تبلیغات فعلی، رژیم غذایی کتوژنیک همیشه چیز جدیدی نیست. در داروسازی، تقریباً صد سال است که از آن برای مقابله با صرع مقاوم به دارو، به‌ویژه در کودکان استفاده می‌کردیم. در دهه هفتاد، دکتر اتکینز برنامه کاهش وزن بسیار کم کربوهیدرات خود را برای کاهش وزن رایج کرد که با یک بخش کتوژنیک بسیار سخت هفته ای آغاز شد. با گذشت زمان، سایر رژیم های غذایی مد روز، روشی قابل مقایسه برای کاهش وزن را ادغام کردند.

برنامه کاهش وزن کتوژنیک (کتو) چیست؟

در اصل، این یک رژیم غذایی است که باعث می‌شود فریم کتون‌ها را در جریان خون آزاد کند. حداکثر سلول ها از قند خون استفاده می کنند که از کربوهیدرات ها به دست می آید، زیرا منبع مهم استحکام قاب است. در غیاب قند خون در گردش از وعده های غذایی، ما شروع به تجزیه چربی های ذخیره شده به مولکول هایی به نام اجسام کتون می کنیم (این روش به عنوان کتوز شناخته می شود). پس از رسیدن به کتوز، حداکثر سلول ها از کتون بدن ما برای تولید قدرت استفاده می کنند تا زمانی که دوباره شروع به خوردن کربوهیدرات کنیم. تغییر، از استفاده از گلوکز در گردش به تجزیه چربی های ذخیره شده به عنوان منبع انرژی، معمولاً طی دو تا چهار روز از مصرف کمتر از 20 تا 50 گرم کربوهیدرات مطابق با روز رخ می دهد. این واقعیت را به خاطر بسپارید که این یک تکنیک کاملاً فردی است و برخی افراد برای شروع تولید کتون کافی به رژیم غذایی محدود بیشتری نیاز دارند.

از آنجایی که فاقد کربوهیدرات است، برنامه کاهش وزن کتوژنیک سرشار از پروتئین و چربی است. معمولاً از مقدار زیادی گوشت، تخم مرغ، گوشت های فرآوری شده، سوسیس، پنیر، ماهی، آجیل، کره، روغن، دانه ها و سبزیجات فیبری تشکیل شده است. با توجه به اینکه بسیار محدود کننده است، رعایت آن در دراز مدت واقعاً دشوار است. کربوهیدرات ها معمولاً حداقل 50 درصد از رژیم غذایی معمول آمریکایی را تشکیل می دهند. یکی از انتقادات اصلی به این برنامه کاهش وزن این است که بسیاری از انسان ها تمایل دارند پروتئین و چربی های بد غذایی را از وعده های غذایی فرآوری شده بیش از حد مصرف کنند، تنها با مقدار کمی اوج و سبزیجات. بیماران مبتلا به بیماری کلیوی باید محتاط باشند زیرا این برنامه کاهش وزن باید شرایط آنها را بدتر کند. علاوه بر این، برخی از مبتلایان ممکن است در ابتدا احساس سایش لمس کنند، در حالی که برخی ممکن است علاوه بر این ممکن است تنفس وحشتناک، تهوع، استفراغ، یبوست و مشکلات خواب داشته باشند.

آیا برنامه کاهش وزن کتوژنیک مفید است؟

ما شواهد ثابتی داریم که نشان می دهد برنامه کاهش وزن کتوژنیک تشنج را در کودکان کاهش می دهد، گاهی اوقات به اندازه یک درمان موثر. به دلیل آن پیامدهای محافظت کننده عصبی، سوالاتی در مورد مزایای قابل قبول برای سایر مشکلات مغزی از جمله پارکینسون، آلزایمر، چند بیماری اسکلروز، مشکلات خواب، اوتیسم یا حتی اکثر سرطان های مغز مطرح شده است. اما، هیچ تحقیق انسانی برای توصیه کتوز برای درمان آن شرایط وجود ندارد.

کاهش وزن هدف شماره یک بیماران من از رژیم غذایی کتوژنیک است. تحقیقات قبلی اثبات درستی برای کاهش وزن سریع‌تر زمانی که مبتلایان به رژیم غذایی کتوژنیک یا رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات می‌روند در مقایسه با افرادی که از رژیم غذایی معمولی کم‌چرب یا حتی رژیم غذایی مدیترانه‌ای استفاده می‌کنند، نشان می‌دهد. اما به نظر می رسد که این تفاوت در کاهش وزن با گذشت زمان از بین می رود.

یک برنامه غذایی کتوژنیک علاوه بر این ثابت شده است که دستکاری قند خون را برای مبتلایان به دیابت نوع 2، حداقل در یک دوره زمانی کوتاه، افزایش می دهد. هنگامی که تأثیر آن بر سطح کلسترول را در نظر می گیریم، اختلاف نظر حتی بزرگتری وجود دارد. برخی از مطالعات نشان می دهد که تعداد کمی از بیماران در ابتدا سطح کلسترول را افزایش می دهند، بهتر است شاهد کاهش کلسترول ldl چند ماه بعد باشیم. با این حال، ممکن است هیچ مطالعه طولانی مدتی وجود نداشته باشد که اثرات آن را در طول سال ها بر دیابت و کلسترول LDL بیش از حد مطالعه کند.

نکات کلیدی از بررسی برنامه کاهش وزن کتوژنیک؟

یک رژیم غذایی کتوژنیک می تواند جایگزینی هیجان انگیز برای مقابله با موقعیت های مثبت باشد و می تواند کاهش وزن را افزایش دهد. اما مشاهده آن دشوار است و می تواند برای گوشت گاو و غذاهای مختلف چرب، فرآوری شده و نمکی سنگین باشد که می تواند بسیار بد باشد. ما همچنین تقریباً نتایج طولانی مدت آن را درک نمی کنیم، احتمالاً به این دلیل که ماندن با آن بسیار دشوار است که مردم نتوانند برای طولانی مدت این روش را مصرف کنند. همچنین مهم است که به خاطر داشته باشید که “رژیم های غذایی یویو” که منجر به نوسانات سریع کاهش وزن می شود با افزایش مرگ و میر مرتبط است. در ترجیح دادن به برنامه کاهش وزن متداول بعدی که می تواند تنها چند هفته تا چند ماه طول بکشد (برای عموم مردم که شامل یک برنامه غذایی کتوژنیک است)، سعی کنید از جایگزینی استفاده کنید که برای مدت طولانی پایدار باشد. به نظر می رسد یک برنامه کاهش وزن متعادل و فرآوری نشده، غنی از نتایج نهایی بسیار رنگارنگ و سبزیجات، گوشت بدون چربی، ماهی، غلات کامل، آجیل، دانه ها، روغن زیتون و انبوه آب، شواهدی با کیفیت برای وجود طولانی، سالم تر و رنگارنگ دارد. .


منتشر شده

در

توسط