رژیم کتوژنیک چه عوارضی دارد؟

منظور این نیست که کالری شماری کنید، چون که رژیم کتوژنیک بر پایه کالری شماری بنا نهاده نشده رژیم کتوژنیک است. سنگهای کلیوی را میتوان درمان کرد و دلیل خوبی برای قطع رژیم کتوژنیک نیست. رژیم کتوژنیک، یک رژیم جامع، بیخطر و طبیعی برای درمان صرع نیست و همانند هرگونه دارودرمانی دیگر، احتمال بروز عوارض وجود دارد. این رژیم انواع مختلفی دارد که هر یک از آن ها برای افراد خاصی طراحی شده است. در مطالعات قدیمی رژیم کتوژنیک برای درمان کودکان، آخرین چاره محسوب نمیشد ولی در مطالعات جدید، کودکان مبتلا اغلب از پیش چندین داروی ضد صرع را مصرف کردهاند و پاسخی دریافت نکردهاند و تشنجشان از نوع مقاومبهدرمان تلقی شدهاست.

طرفداران این رژیم میگویند هرگاه بیماری به دو داروی ضد تشنج پاسخ نداد، این رژیم را باید جداً مد نظر داشت چرا که احتمال پاسخ به سایر داروها در چنین بیمارانی تنها ۱۰٪ است. این بدان معناست که احتمال ابتلا به فشار خون بالا، سخت شدن شریان ها، نارسایی قلبی و سایر بیماری های قلبی کمتر است. 2. مورد دوم که شاید از مورد اول هم مهم تر باشه این هست که با یکدفعه رو آوردن به مصرف کربوهیدرات، امکان ابتلا به بیماری دیابت، بیماری های قلبی و فشار خون، بخصوص برای افرادی که چاق هستن وجود داره.

رژیم های کتوژنیک چیست

دلایل زیادی برای بهتر بودن رژیم غذایی کتوژنیک نسبت به رژیمهایی با محدودیت چربی وجود دارد؛ دلایلی از جمله افزایش مصرف پروتئین برای بهرهمندی بیشتر از فواید آن، در کنار افزایش کتونها، کاهش فشار خون و تنظیم انسولین. پس وقتی با رژیمهایی چون کتوژنیک بدن را وادار به استفاده از چربی میکنید، این روند کمی طولانیتر خواهد شد. اگر این رژیم را با ورزش همراه میکنید، مصرف مکمل کراتین میتواند بسیار سودمند باشد. صرع: تحقیقات نشان میدهند رژیم کتوژنیک میتواند بروز تشنج در کودکان مبتلا به صرع را بهطور چشمگیری کاهش بدهد.

[arpw limit=”10″]

نه تنها به شما کمک می کند تا موارد حیاتی بدنی را تنظیم نمایید، بلکه به شما کمک می کند تا گرسنگی خود را هم کنترل کنید. اگر هر یک از شرایط زیر را دارید نخست با پزشک خود در این باره صحبت کنید تا مطمئن شوید که رژیم غذایی کتوژنیک برای شما بیخطر باشد، به ویژه اگر دیابت نوع یک دارید. هنگامی که کودک در بیمارستان بستری است، قند خون را چندین مرتبه در طی روز، آزمایش میکنند و او را از لحاظ بروز کتوزیس علامتدار زیر نظر میگیرند (که با تجوی مقادیر اندکی از آب پرتقال قابل درمان است).

این نسبت معمولاً ۴:۱ است، اما کودکان کمتر از ۱۸ ماه یا بزرگتر از ۱۲ سال، یا آنهایی که چاق هستند، با نسبت ۳:۱ آغاز میکنند. این علائم معمولاً توسط افرادی که به تازگی رژیم کتوژنیک را شروع کرده اند گزارش می شود. این کارآزماییهای بالینی در کودکانی انجام شده بود که به داروهای رایج ضد تشنج پاسخی نداده بودند و تنها در یکی از این کارآزماییهای بالینی، یک گروه اختصاصدادهشده به رژیم کتوژنیک را با یک گروه دیگر که این رژیم را دریافت نکرده بودند (گروه شاهد) مقایسه کرده بودند.

در واقع مقایسه میزان کاهش وزن در افرادی که رژیم کتوژنیک دریافت میکنند و افرادی که از رژیم پرکربوهیدرات استفاده میکنند نشان دهنده تاثیر کاهش وزن در کاهش شدت دیابت است و رژیم کتوژنیک موجب کاهش وزن بیشتری نسبت به رژیم پرکربوهیدرات میشود. این زمانی است که تخمدانهای خانم بزرگتر از آنچه باید باشد، است و کیسههای کوچک و پر از مایع در اطراف تخمکها تشکیل میشود. همچنین در درصد کمی از افراد ، رعایت رژیم های کم کربوهیدرات می تواند منجر به تشکیل سنگ های کلیوی یا افزایش میزان اسید در بدن ( اسیدوز ) شود . سبزیجات (همچنین سرشار از کربوهیدرات) محدود به برگ سبزیجات (مانند کلم, چغنندر سوئیسی, اسفناج), گل کلم, کلم بروکلی, جوانه بروکسل, مارچوبه, فلفل, پیاز, سیر, قارچ, خیار, کرفس و کدو است.

رژیم فستینگ کتوژنیک

کربوهیدرات در قند ها و غلات مانند نان، برنج، ماکرونی و همینطور میوه ها و سبزیجات بخصوص صیفی جات نشاسته دار مانند سیب زمینی به وفور یافت میشود. این اجسام کتونی وارد مغز شده و «تا حدودی» بهعنوان منبع تأمین انرژی، جایگزین قند خون میگردند. در حالت عادی، قندهای موجود در غذا در بدن انسان به گلوکز مبدل شده و در سرتاسر بدن – بهویژه مغز – پخش میشود تا به عنوان منبع انرژی، سوزانده شود. علائمی که افراد تجربه می کنند به نحوه سازگاری بدن آنها با منبع سوخت جدید مرتبط است. عجیب به نظر می رسد که رژیمی که نیاز به چربی بیشتری دارد، می تواند کلسترول «خوب» را افزایش دهد و کلسترول «بد» را کاهش دهد، اما رژیم های کتوژنیک دقیقاً با این موضوع مرتبط هستند.

برای محاسبه پروتئین مورد نیاز خود، باید بین 0.6 تا 1 گرم به ازای هر پوند از توده بدن بدون چربی مصرف کنید. ۴ رقم آخر شماره کارتی که با آن پرداخت کردهاید را وارد کنید. بیمارانی که تا این مرحله، رژیم را رها کرده بودند آنهایی بودند که یا هیچ تأثیری از آن ندیدند، یا نوع رژیم غذایی برایشان بیشازحد محدودکننده بود، یا دچار بیماری دیگری شدند. اگر از کاهش وزن ناامید شده و رژیم های مختلفی را با این هدف امتحان کرده اید، وقت آن رسیده که به رژیم کتوژنیک روی بیاورید.  Article has be​en generated by Content Generator Dem​over si on.

یبوست کتوژنیک

به همین دلیل است که ما بعد از مصرف یک ظرف بزرگ سالاد همچنان احساس گرسنگی میکنیم در حالیکه مقادیر زیادی کالری وارد بدن خود کرده ایم. آنفولانزای کتوژنیک: زمانی که شما رژیم کتوژنیک را میگیرید به دلیل مصرف کم کربوهیدرات در این نوع رژیم بدن وارد شوک می شود،این شوک به این دلیل است که بدن در ابتدای رژیم از ذخایر کربوهیدرات موجود استفاده می کند و زمانی که این ذخایر تمام می شود شروع به استفاده از چربی ها می کند، پس به موجب این امر ممکن است بدن واکنش هایی را همراه با علایمی همچون سردرد، سرگیجه، خستگی ، حالت تهوع و یبوست از خود نشان دهد که در اصطلاح به آن آنفولانزای کتوژنیک نیز می گویند.

آیا رژیم کتوژنیک ضرر دارد

اما مصرف پروتئين از منابع گياهي مانند لوبيا و عدس را محدود مي کند. گوشت گياهي: بيشتر گوشت هاي گياهي که براي تهيه همبرگر و هات داگ استفاده مي شوند از سوياي خشک درست مي شوند. بهترين منابع چربي گياهي در رژيم کتوژنيک وگان آووکادو: 100 گرم آووکادو، 15 گرم چربي دارد. دلایل مختلفی وجود دارد که رژیم کتوژنیک تاثیرات بیشتر و بهتری به نسبت رژیمهای غذایی کم چرب دارد. پ هنگامی که بدن شما در رژیم غذایی قرار گرفت، با کارایی بیشتری کار می کند، چربی های موجود در غذای شما و بدن شما را می سوزاند .بدون مصرف قند، ولع مصرف غذا از بین می رود و شما احساس رضایت می کنید.

سالاد سزار کتوژنیک

رژیمهای کتوژنیک چرخشی یا هدفمند روشهای پیشرفتهتری هستند و عمدتاً توسط بدنسازان یا ورزشکاران مورد استفاده قرار میگیرند. برایتان جای سوال دارد که چه چیزی در رژیم غذایی کتو قرار می گیرد – و چه چیزی ممنوع است؟ شیر پرچرب گاو و بز در هر 1 فنجان 11 تا 12 گرم کربوهیدرات خالص دارد. لازم برای تناسب قد و وزن در آن سن، کافی باشد. شما می توانید برای کنترل گرسنگی خود به مقدار متعادلی است پروتئین ها استفاده کنید. خوب است که بتوانید طبق برنامه غذایی عمل کنید و برنامه خود را تغییر ندهید.

رژیم کیتو یک نمونه رژیم غذایی با چربی بالا و کربوهیدرات کم و پروتین متوسط است، این رژیم بدن را وادار می کند که از چربی ها به جای قند جهت تامین انرژی استفاده کند. در حالتی که متابولیسم بدن مبتنی بر کربوهیدرات است، بدن گلوکوز مورد نیازش را از طریق کربوهیدرات ها تامین می کند. از آنجایی که در رژیم کلاسیک کتوژنیک میزان قند بسیار اندک است، والدین نمیتوانستند غذاهای خوشطعم و دلپذیر برای کودکانشان درست کنند. والدین سه روز اول را بهطور کامل در کلاسهای آموزشی میگذرانند که شامل مباحثی دربارهٔ تغذیه، مدیریت رژیم غذایی، تهیه غذا، خودداری از مصرف قند و رسیدگی و ادارهٔ بیماری است.

انسولین هورمونی است که به بدن شما اجازه می دهد از قند به عنوان سوخت استفاده کند یا آن را ذخیره کند. دلیل این اتفاق کاهش طبیعی سطح قند خون و حذف اثر منفی انسولین بالای خون هستش. اولین مدل از رژیم های کتوژنیک مدل استاندارد هستش. در نهایت مغز، ماهیچه ها، کبد و تمام اندام های دیگر خود را با این سوخت جدید وفق می دهند. در پروتکلهای قدیمی، درمان به صورت یک گرسنگی طولانیمدت آغاز میشد تا بیمار محدودیت شدید دریافت کالری داشت ۵-۱۰٪ وزن بدنش را از دست بدهد، اما نگرانیهایی که بر سرِ سلامتی و رشد کودک وجود داشت سبب شد تا در پروتکلهای جدید محدودیتهای رژیمی کمتر شود.

کودک باید تمامی غذای خود را بهطور کامل (و نه نصفهنیمه) بخورد و نمیتواند غذای بیشتری در هر وعده دریافت کند. هوتنلوخر این رژیم را بر روی ۱۲ کودک و نوجوان مبتلا به صرع مقاوم آزمود. چرا که این روش، سوخت و ساز بدن را بر روی چربی متمرکز می کند و در زمان کمی چربی های اشباع شده را از بین می برد. یک رژیم غذایی “کتو” یا “کتوژنیک” به این دلیل نامگذاری شده است که باعث می شود بدن مولکول های سوخت کوچکی به نام “کتون” تولید کند.

این روند در ۱۹۳۸ میلادی تغییر کرد.

به همین دلیل ممکن است مواد معدنی حیاتی زیادی نظیر سدیم، پتاسیم، منیزیم و … این تغییر وضعیت بدن از حالت گلوکز سوزی به چربی سوزی را کتوزیس می گویند. این روند در ۱۹۳۸ میلادی تغییر کرد. هنگامی که این اتفاق می افتد، بدن برای تولید انرژی از سوزاندن چربی ها استفاده میکند. این برای سوزاندن چربی های انباشته پیامی به مغز ارسال میکند. برای دستورالعمل پخت غذا و تهیه آن استفاده کرد. در اينجا، نمونه اي از رژيم کتوژنيک وگان وجود دارد که به شما درباره نوع غذا و مقدار مصرف، اطلاعاتي مي دهد. اگر شما تصمیم گرفتید که رژیم کتو را امتحان کنید، به خاطر بسپارید که در واقع شما می خواهید به یک سری پارامترهای برنامه غذا بچسبید.


منتشر شده

در

توسط