رژیم کتوژنیک چیست؟

همانطور که در مورد تری گلیسیریدها گفتیم، در رژیم کمچرب، کلسترولهای مضر بر اساس فرایندهای پیچیده به جای کاهش یافتن دچار افزایش میشوند این در حالی است که در یک رژیم کتوژنیک ساده و خالی از کربوهیدرات، کلسترول مفید خون به سرعت رو به افزایش رژیم کتوژنیک میگذارد. در حالی که بسیاری از پزشکان آن را به عنوان درمان کلی نگر یا حتی درمان جایگزین برای صرع مورد توجه قرار میدهند. یک شیرینی کوچک حدود ۱۸۰ کالری دارد در حالی که اندازه بزرگتر آن میتواند حاوی ۳۰۰ کالری باشد. هیچ میانبری برای موفقیت در کاهش وزن وجود ندارد! در این رژیم مقدار کمی کربوهیدرات وجود دارد.

کتوژنیک رژیم مواد غذایی چیست

رژیم کتوژنیک 28 روزه رایگان با این سیستم

تغذیه توانستم به بیماری کولیت

زخمی که داشتم غلبه کنم و همچنین به بدنی کم چرب و متناسب دست یابم و همچنین از آن سیستم تغذیه رایج بدن سازی که شامل ۶ وعده غذایی در روز میشد هم دور شدم. این دقیقاً اتفاقی است که با کاهش خوردن گلوکز در بدن شروع میشود. اما اولین بار در دهه ۱۹۲۰ توسط پزشکان برای جلوگیری از حاد شدن بیماری هایی مثل سرع و دیابت به وجود آمد. چربی اطراف شکم از جمله زمختترین چربیهای موجود است که به علت مقاومت در برابر انسولین و همچنین اختلال در متابولیسم به وجود میآید.

رژیم کتوژنیک یا کتو جدیداً جهت لاغری سریع و بیرون آمدن از استپ یا ثابت شدن وزن در رژیم کاهش وزن و درمان چاقی نیز استفاده می شود. رژیم کتوژنیک یا کتو ، یک رژیم تخصصی با چربی زیاد، پروتئین متوسط و کربوهیدرات خیلی کم است که جهت درمان نوجوانان و برخی بزرگسالان مبتلا به صرع و برخی بیماریهای دیگر اطلاق میشود. قسمتهای دیگری از مغز وجود دارند که ماده کتون مصرف میکنند، این ماده به هنگام بروز گرسنگی و همچنین مصرف کم کربوهیدرات تولید میشود. در سال ۱۹۲۱ پزشکی در مرکز پزشکی مایو به نام دکتر وایلدر رژیمی برای بیماران صرعی ایجاد نمود که تغییرات بیوشیمیایی در حالت گرسنگی و روزه داری را شبیه سازی نمود؛ شامل کتوز، اسیدوز و کمآبی. Artic le w᠎as gen erated wi th t​he help of  ​ Content Gen​erat​or ​DEMO .

با این حال در سال ۱۹۳۸ اولین داروی ضد تشنج به نام فنی توئین عرضه شد و بسرعت داروهای دیگری نیز به دنبال آن معرفی شدند. زمانی که پدر یک کودک دوساله مبتلا به تشنج که کودک او هیچ کدام از درمانهای دارویی یا جراحی پاسخ نداده بود، در یک منبع پزشکی در خصوص این رژیم به اطلاعات پیدا نموده بود و کودک خود را تحت رژیم کتوژنیک قرار داد و نتایج بسیار خوبی گرفت. زمانی که شما در دوره رژیم کتو هستید، کربوهیدرات کمتری را مصرف می نمایید.

كتوژنيك يعني چي

در مجموع باید گفت که رژیم کم کربوهیدراتی در کاهش دادن تری گلیسیرید خون که عامل به وجود آورنده انواع مشکلات قلبی است، نقش مؤثری دارد. اگر از افرادی که رژیم کتوژنیک را رعایت می کنند، آزمایش خون بگیریم کمبود هموگلوبین خون کاملا مشهود می باشد. لیپوپروتئین با چگالی بالا یا HDL که با عنوان کلسترول خوب شناخته میشود یکی از دو نوع کلسترولهای موجود در خون شما است. بیماری های قلبی: رژیم غذایی کتوژنیک عوامل خطرناکی چون چربی بدن، سطح کلسترول بد، فشار خون و قند خون را بهبود می بخشد. در رژیم استاندارد کتوژنیک کربوهیدرات 5 درصد، پروتئین 20 درصد و چربی 75 درصد کالری دریافتی روزانه را تشکیل میدهد.

رژیم کتوژنیک صبحانه

[arpw limit=”10″]

رژیم کتوژنیک 28 روزه نی نی سایت

در رژیم کتوژنیک، ۷۵ درصد برنامه غذایی شما را سبزیجات بدون نشاسته و چربیهای سالم پر میکند. اول، آسیب نرسان با بازی مریل استریپ به عهده گرفت که در آن صرع شدید یک کودک با استفاده از رژیم کتوژنیک با موفقیت درمان میشود. با این حال اگر کودک ۲ یا ۳ داروی ضد تشنج را بدون موفقیت تجربه کرده است یا از مصرف داروها اثرات جانبی جدی متوجه وی است رژیم کتوژنیک شانسی جهت داشتن زندگی طبیعی در اختیار او قرار میدهد. پیش از آمدن به بیمارستان غذای روزانه کودک در سه روز متوالی ثبت میشود که این امر به پزشک این امکان را می دهد تا میانگین دریافت انرژی روزانه کودک را جهت طراحی رژیمی برای تامین نیازهای رشد کودک ارزیابی نماید.

تا اواخر ۱۹۳۰ رژیم کتوژنیک مایو کلینیک جهت درمان بزرگسالان و همچنین کودکان مبتلا به صرع مورد استفاده قرار داشت. اگر به دنبال چند مورد از این کیتو دایت هستید تا با نوع غذا در وعده های اصلی آن آشنا شوید، به نمونه های زیر توجه کنید. بله، اگر شما بخواهید وزن خود را در طول یک یا دو ماه کاهش دهید، رژیم کتو ایمن است. شما باید ۷۵ درصد کالری ها را با چربی٬ ۲۰ درصد با پروتئین و ۵ درصد با کربوهیدرات تامین کنید. من پیشنهاد می کنم که تنها 5 درصد کالری شما کربوهیدرات باشد ، که معمولا چیزی حدود 30 گرم کربوهیدرات است.

معنی کتوژنیک چیست

ممنون که تا پایان این مقاله با من همراه بودید. فقط بعد از پایان رژیم خود را وزن کنید. جالب است بدانید، اگر فکر میکنید که با داشتن رژیم کمچرب میتوانید تری گلیسیرید خونتان را کاهش دهید، سخت در اشتباهید چرا که مشخص شده است در رژیمهای کمچرب عموماً درصد تری گلیسیرید بعد از یک دوره افزایش پیدا میکند. روز پنجم؛ به بعد از یک صبحانه کامل کتوژنیک نسخه تجویزی به کودک دوباره بازنگری میشود. رژیم کتوژنیک کنترل شده نه تنها سبب لاغری بلکه باعث کاهش درصد احتمال بروز مشکلاتی از جمله کلسترول خون بالا میشود. رژیم کتوژنیک قند خون و سطح انسولین بدن را کاهش می دهد و با افزایش سطح کتون ها برای سلامتی بسیار مفید هستند.

ماشین حساب کتوژنیک

یکی از اصلی ترین مکانیسم های رژیم های کم کربوهیدرات کاهش میزان انسولین است. رژیم کتوژنیک به دو شکل متفاوت وزن بدن و توده آن را کاهش میدهد، یک با از بین بردن آب اضافی موجود در اندامها و دیگری با کاهش میزان ترشح انسولین در رگهای خونی است. رژیم وایلدر با دستورالعمل مورد استفاده در مرکز پزشکی جان هاپکینز در حال حاضر هم خوانی دارد. شما باید بتوانید با استفاده از رژیمهای گوناگون و همچنین سبک زندگی، کلسترول خوب را افزایش و از میزان کلسترول بد بکاهید. نتیجه میگیریم هر چند کسانی که رژیم غذایی کتو دارند با محدود کردن خود به مصرف روزانه به مقدار کمتر از 50 گرم کربوهیدرات و رعایت سایر موارد، چندین کیلو وزن کم میکنند ولی باید به عوارض احتمالی آن نیز توجه داشته باشند؛ چون ترکیبات و غذاهایی که در کتو ممنوع شدهاند دارای برخی مواد مغذی لازم برای بدن هستند که باید آن را تأمین کرد.

انهدام باند سرقت از ۳۰ خانه در شرق پایتخت

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ از انهدام باند ۹ نفره سارقان منزل در شرق تهران با بیش از ۳۰ فقره سرقت خبر داد. سرهنگ علی ولیپور گودرزی درباره جزئیا … [Source: Donya e Eqtesad]

رژیم کتوژنیک یک رژیم ساده برای اضافه کردن اصولی چربی به رژیم روزانه است. یکی از مهم ترین کلان خوراک ها در رژيم کتوژنیک ، چربی ها هستند. در نتیجه، رژیم کتوژنیک همزمان با کاهش وزن دیابت را نیز کنترل می کند. اکثر پزشکان ترجیح میدهند که اگر کودک از دارو استفاده می کند و دارو در کنترل تشنج های او بدون ایجاد عوارض جانبی شدید موثر است از رژیم استفاده نکنند. پارکینسون: این رژیم باعث بهبود علائم بیماری پارکینسون در بیماران می شود. در حال حاضر مطالعات از دامنه بیماری صرع به سمت بیماریهایی نظیر پارکینسون و آلزایمر تغییر کرده است و میتوانیم شاهد این باشیم که در سالهای آتی خبرهای جنجالی در مورد آن منتشر شود.

رژیم کتوژنیک عوارض

مقادیر کتونی در صورتی که رژیم به طور صحیح کار کند باید بین ۸۰ تا ۱۶۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد. البته باید این نکته را در نظر گرفت که رژیم کتوژنیک سرشار از گزینههای ممنوعه است و تنوع غذایی آن کم است. در صورت امکان سعی کنید به ازای هر یک کیلوگرم از وزن خود، حدود ۱ گرم پروتئین در روز مصرف کنید. از ۱۹۹۴ این رژیم مورد پذیرش عمومی پزشکان قرار دارد و در حدود ۴۰ کشور در سراسر دنیا برای درمان صرع کودکان استفاده می شود.

مطالعات نشان داده است در افرادی که مصرف کربوهیدرات به هر دلیلی به مانند رژیم کتوژنیک کاهش و مصرف چربی و پروتئین افزایش مییابد، در مجموع کالری دریافتی افراد کمتر میشود. مطالعات نشان داده که رژیم کتوژنیک برای این دسته از افراد بسیار مفید است. تحقیقات نشان داده است که رژیم کتوژنیک میتواند باعث کاهش قابلتوجه حملات تشنجی در کودکان صرعی شود. علاوهبر این، ممکن است میزان متابولیسم را افزایش داده و باعث کاهش وزن و چربی شکم شود.

رژیم کتوژنیک چگونه است

در این صورت بدن مجبور به استفاده از چربی برای تامین انرژی میشه. اگر به دنبال یک رژیم کتوژنیک رایگان هستید در این بخش یک رژیم لاغری مناسب شما را ارایه خواهیم کرد. همچنین ممکن است برای سبک زندگی و ترجیحات شخصی برخی از افراد مناسب نباشد. ولی در صورت پاسخ دهی مناسب کودک به رژیم داروها با مقدار پایین تر انتخاب می شوند و احتمال قطع آنها وجود دارد. افرادی که در حال بررسی رژیم کتو و در نهایت شروع درست استفاده از این رژیم هستن. علاوه بر مواد غذای که باید در این رژیم از مصرف آنها اجتناب کرد، برخی دیگر وجود دارند که می توان از آنها استفاده کرد.

رژیم کتوژنیک لاغری

این رژیم لاغری از ۴ نوع مختلف تشکیل شده است که برای شما این ۴ نوع مختلف را در این بخش به صورت کامل معرفی خواهیم کرد. دلیلش این است که نحوه مخاسبه bmi در افراد زیر ۲۰ سال متفاوت است. علاقه مندی ها در خصوص رژیم کتوژنیک در اواسط ۱۹۹۰ دوباره اوج گرفت. بدن شما به همه مواد غذایی ( حتی کربوهیدرات ها ) نیاز داره. حتی در هفته اول هم شاهد کاهش وزن چشمگیر خود خواهید بود. این علائم معمولا در عرض یک هفته از بین میروند. بر اساس برنامه رژیم کتوژنیک، چربی ها بین ۶۰ تا ۸۰ درصد و پروتئین ها ۱۵ تا ۲۰ درصد از کالری روزانه شما را تشکیل می دهند.

متخصص کتوژنیک

رژیم کتوژنیک باعث از بین رفتن چربی های اضافه می شود با توجه به اینکه این چربی ها ارتباط نزدیکی با دیابت نوع ۲، پیش دیابت و سندرم متابولک دارند. این نتیجه از آن جایی اهمیت پیدا می کند که وزن ارتباط مستقیمی با دیابت نوع 2 دارد. در اینجا اطلاعات مختصر اما جامعی را درباره این رژیم لاغری به شما می دهیم و می گوییم که آیا به درد شما می خورد یا خیر. در رژیم کتوژنیک این سوخت و ساز سریعتر انجام میشود و شما مجبور نیستید قند را در بدن ذخیره کنید. لیپوپروتئین با چگالی کم یا کلسترول بد، گونه دیگر کلسترولی است که باعث بیماریهای مختلف قلبی و عروقی از جمله گرفتگی رگهای خونی میشود.


منتشر شده

در

توسط