رژیم کتو مناسب کاهش وزن

به گفته دکتر روشن ضمیر، متخصص تغذیه و رژیم درمانی رژیم کتوژنیک یا کتو ، یک رژیم تخصصی با چربی زیاد، پروتئین متوسط و کربوهیدرات خیلی کم است که جهت درمان نوجوانان و برخی بزرگسالان مبتلا به صرع و برخی بیماریهای دیگر بکار می رود و بتازگی در درمان چاقی و کاهش وزن سریع و یا خروج از استپ وزن مورد توجه رژیم کتوژنیک قرار گرفته است. البته در این رژیم فقط با محدود کردن مصرف کلی کالری، وزن کاهش مییابد والا اگر دریافت غذایی در این رژیم بالا باشد حتی ممکن است وزن بیشتر هم بشود. Th​is content h᠎as been created ᠎by  ᠎ C onte nt G​en erat᠎or  DE MO !

بلکه میوه ها و حتی برخی از سبزیجات نیز از برنامه غذایی افراد حذف می شوند. استثنائاتی نیز وجود دارد که از جمله آووکادو ، میوه های ستاره ای و انواع توت ها را می توان در حد اعتدال مصرف نمود. چند راه مختلف برای انجام برنامه روزه متناوب وجود دارد: برخی از افراد 5 روز در هفته هر چه می خواهند می خورند، سپس در 2 روز دیگر یک رژیم غذایی بسیار کم کالری (معمولاً حدود 500 کالری) مصرف می کنند.

کتوژنیک در شیردهی

به دلیل خوردن مقدار کمی سبزیجات و میوه های حاوی فیبر، دستگاه گوارش دچار برخی اختلالات از جمله سوء هاضمه و قرار گرفتن در معرض یبوست یا اسهال می شود. آن دسته از افراد که مبتلا به دیابت نیستند هم احتمال ابتلا به کتواسیدوز را دارند. از این رژیم غذایی در دهه 1920 به عنوان راهی برای درمان صرع در کودکان استفاده می شد و به دلیل میزان موفقیت چشمگیر آن افرادی که رژیم کتو داشتند حدود 30 تا 40 درصد تشنج کمتری را تجربه می کردند. رسیدن به اندامیآیدهآل دغدغه تمام افرادی است که رژیمهای لاغری را شروع کردهاند.

کتوژنیک دایت چیست

با رژیم کتوژنیک بیش از 56 هفته یک متا آنالیز (که تجزیه و تحلیل چندین مقاله منتشر شده است) نشان داد که «افراد در رژیم کتوژنیک نسبت به افرادی با رژیم غذایی کم چرب در دراز مدت، کاهش وزن بیشتری دارند. تحقیقات فراوان نشان می دهد که رژیم غذایی کربوژنیک با کربوهیدرات کم می تواند به افراد در کاهش سطح انسولین کمک کند. اما در رژیم اتکینز اجرای محدودیت در مرحله اول است و به تدریج از شدت محدودیت ها کاسته می شود و محدودیتی در دریافت پروتئین در این رژیم وجود ندارد. نکته اول اینه که در ابتدای رژیم کتوژنیک، زمانی که بدن شروع به سوزوندن ذخیره های چربی اضافه میکنه، این به کلیه ها فشار میاره.

رژیم کتوژنیک صبحانه

بنابراین زمانی که از رژیم کتوژنیک استفاده می کنید چربی های اضافی بدن به شکل چشمگیری حذف می گردند. رژیم هایی که برای بازه زمانی خاصی هستند هیچ تضمینی نداشته و آسیب های جبران ناپذیری را به همراه دارند. آکنه: سطوح انسولین پایین و خوردن شکر کمتر یا غذاهای فرآوری شده ممکن است به بهبود آکنه کمک کند.با این حال، در نظر داشته باشید که تحقیق در بسیاری از این زمینه ها تا نتیجه واقعی بسیار فاصله دارد. ورزش کنید و حتما جدول غذایی داشته باشید که ممتد بوده و بااقتدار رعایت شود. اصطلاح رژیمهای کتوژنیک برای داشتن تعادل مناسب، همیشه توصیه میشود که غذاهای سالم (گوشت، ماهی، پروتئینهای گیاهی و سبزیجات) را برای دریافت پروتئین، لیپید و کربوهیدرات در طول دوره کتوژنیک مصرف کنید.

این رژیم در واقع یک سبک زندگی سالم بر پایه چربیهای سالم مانند آووکادو، روغن زیتون، مغزها و مصرف حداقل دو بار در هفته ماهی، دریافت مقدار زیادی حبوبات، میوهها، سبزیجات و غلات کامل است. ماساژ بدن با روغنهای گرم مانند روغن زیتون یا کنجد یا سیاهدانه مفید است.در صورتی که مایع منی کم بود و بر حسب علل آن ضعف عمومی بدن، خشکی یا سردی دستگاه تناسلی، بیوست و … دهان خشک. افزایش ادرار منجر به خشکی دهان و افزایش تشنگی می شود. ● خوردن پروتیین زیاد می تواند در رسیدن به حالت کتوز تداخل ایجاد کند. بنابراین، اگر کربوهیدرات همیشه در دسترس باشد، این همان چیزی است که بدن شما برای داشتن انرژی از آن استفاده می کند.

برخی از افراد در ابتدای رژیم کتو این علایم که بخشی از آن به علت کمبود مایعات و الکترولیت های بدن است تجربه می کنند اما پس از مدتی بهبود می باسند پس اگر تصمیم دارد رژیم کنوژنیک را امتحان کنید حتما به میزان کافی آب بنوشید و جهت دریافت الکترولیت های کافی از مصرف غذاهای پر پتاسیم و پر سدیم و سایر الکترولیت ها قافل نشوید. به عنوان مثال ۵ روز رژیم کتوژنیک انجام میگردد و پس از آن دو روز رژیم با کربوهیدرات فراوان استفاده میشود. لذا انجام آن بدون تجویز متخصص تغذیه توصیه نمیشود.

در صورتی که می خواهید این رژیم را برای خودتان یا فرزندان انجام دهید حتماً تحت نظر یک متخصص تغذیه این کار انجام شود. شما می توانید برنامه نمونه ۷ روزه زیر را دنبال کنید یا خودتان را بر اساس جداول غذا بسازید. این رژیم کاهش وزن سریعی ندارد در واقع فقط اگر همچنین اگر مصرف کالری را به زیر 1500 کالری در روز محدود کنید، می تواند منجر به کاهش وزن شود. این کمک میکنه که پوست کمتر دچار آکنه و جوش های زیر پوستی بشه.

هرچه مصرف کربوهیدرات های خود را محدودتر کنید (کمتر از 25 گرم کربوهیدرات خالص در روز) ، سریعتر وارد کتوز می شوید. رژیم کتو بدن را در حالت کتوز قرار میدهد. در حال حاضر، شواهدی وجود دارد که نشان میدهد رژیم کم کربوهیدرات و کمچرب به شما کمک میکند بیشتر از یک رژیم کمچرب عمر کنید. دادههای مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریها (CDC) نشان میدهد که تعداد بزرگسالان مبتلا به اضافه وزن در ایالات متحده از دهه 1980 تاکنون از 15 درصد به 35 درصد کل بزرگسالان بین سنین 20 تا 74 سال رسیده است. بسیاری از مطالعات در مورد رژیمهای غذایی کتوژنیک بهبود بیشتر فشار خون را نسبت به سایر رژیم های غذایی نشان می دهند.

تنقلات کتوژنیک

به تامین انرژی مورد نیاز بدن در طول روز کمک زیادی می کند. رژیم کم کربوهیدراتی از جمله روشهای غذایی است که هر فردی میتواند به سادگی توسط آن، میزان فشارخون خود را کنترل کند. در این حالت بدون اینکه کربوهیدراتی سوزانده شود، سلولها شروع به سوزاندن چربیهای ذخیره شده میکنند. اگر شما گیاهخوار یا اصطلاحا “vegan” هستید و می خواهید به رژیم کتوژنیک روی بیاورید بخاطر داشته باشید که محدودیت های رژیم غذایی گاهی اوقات می تواند کمی شدید باشد.

البته به خاطر داشته باشید که در این دستور پخت باید سیب زمینی را حذف کنید. کسانی که به اصول رژیم کتوژنیک برای لاغری به طور کامل عمل میکنند، وزن کم میکنند و لاغر میشوند. ورزش کردن: حفظ یک برنامه ورزشی منظم در کنار وفادار موندن به برنامه رژیم کتوژنیک برای لاغری، سطح کتون بدنتون رو افزایش میده و به شما کمک میکنه تا پویا تر عمل کنید. گیاهان تازه که در هر ۱ تا ۲ قاشق غذا خوری، نزدیک به صفر گرم کربوهیدرات خالص دارند. ● بعضی از چربی های غیر اشباع سالم در رژیم غذایی کتوژنیک اجازه مصرف دارند مانند مغز ها -بادام و گردو-، دانه ها، آووکادو، توفو و روغن زیتون، اما بیشتر از همه فرد به مصرف زیاد چربی های اشباع شده از روغن -پالم و نارگیل، کره و کره کاکائو تشویق می شود.

به زبان ساده، رژیم کتوژنیک یک چالش در اجرای برنامهی غذایی است که در آن کربوهیدرات دریافتی بدن بین ۲۰ تا ۵۰ گرم است. اما بدلیل سخت بودن آن صرفاَ جهت کاهش وزن توصیه نمی شود. رژیم کتوژنیک (Ketogenic diet) همیشه درصدر تمام رژیم های کاهش وزن سریع که رژیمی علمی هم باشد جا دارد. هم پزشکان، هم متخصصان تغذیه و هم تمام مردم عادی می توانند شاخص توده بدنی خود را محاسبه کنند و از آن استفاده کنند. ● میوه ها و سبزیجات؛ تمام میوه ها دارای کربوهیدرات هستند، اما می توانید بعضی میوه ها -مثلا انواع توت ها- را در وعده های کوچک مصرف کنید.

کتوژنیک به انگلیسی

در مطالعه دیگری که روی 21 نفر از افراد دیابتی صورت گرفت مشاهده شد 7 نفر از این افراد پس از گرفتن رژیم غذایی کتوژنیک به طور کامل مصرف دارو را متوقف کردند. احتمالاً شناخته شده ترین آجیل تقویت کننده مغز است زیرا گردو حاوی مقدار زیادی اسیدهای چرب غیراشباع چندگانه (PUFA) است که به عنوان “چربی خوب” شناخته می شوند. بیشتر افراد با خیال راحت می توانند از خوردن یک رژیم کم کربوهیدرات و پر چرب بهره مند شوند.

مقدار زیادی سبزیجات کم کربوهیدرات بخورید و از مصرف بیش از حد غذاهایی با کربوهیدرات بالا مانند سیب زمینی، حبوبات، شکر و غلات خودداری کنید. مک مانوس توصیه می کند چربی های اشباع را بیشتر از 7٪ کالری روزانه خود بالا نبرید، زیرا خطر بیماری قلبی را بالا می برد. بعضی از تحقیقات نشان می دهد که رژیم غذایی کتوژنیک ممکن است به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمک کند. در واقع، رژیم غذایی کتوژنیک با افزایش کلسترول LDL یا کلسترول بد همراه است که با بیماری قلبی مرتبط است.

شروع کتوژنیک نی نی سایت

[arpw limit=”10″]

رژیم کتوژنیک خوبه نی نی سایت

​This ​po st h as ᠎been w ri​tten by    Content Gener​ator D emoversion.

دیابت نوع 2 بیماری است که روی سطح قند خون اثر می گذارد. به طور کل هرچقدر این شاخص بالاتر باشد نشان دهنده این است که میزان چربی بدن بیشتر است و ریسک ابتلاء به برخی بیماری ها در نتیجه چاقی رو به افزایش است. این رژیم همواره به عنوان یکی از بهترین رژیمهای غذایی رتبهبندی میشود. چربیهای سالم شامل چه مواد غذایی میشود؟ چرا که مبنای یک رژیم غذایی سالم رعایت دو اصل تنوع و تعادل است. هرچند رژیم کتوژنیک برای افراد سالم ایمن است، اما در حالی که بدن شما سازگار است، ممکن است عوارض جانبی اولیه ایجاد شود.


منتشر شده

در

توسط