رژیم کتو و کاهش وزن

اگر میل به کاهش وزن اضافی داشته اید، احتمالاً با رژیم کتوژنیک مواجه شده اید که به عنوان رژیم کتو شناخته می شود. این یک برنامه کاهش وزن محبوب است که وعده کاهش وزن قابل توجه در مدت زمان کوتاه را می دهد.

اما دور از آن چیزی که اکثر مردم آن را باور دارند، رژیم غذایی ابزار جادویی برای کاهش وزن نیست. درست مانند هر رژیم دیگری، زمان می برد، نیاز به تنظیم و پیگیری زیادی برای دیدن نتایج دارد.

رژیم کتو چیست؟

هدف رژیم کتو قرار دادن بدن شما در کتوزیس است. این برنامه غذایی معمولاً کربوهیدرات کم با مصرف زیاد چربی های سالم، سبزیجات و پروتئین کافی است. در این رژیم همچنین بر پرهیز از غذاهای بسیار فرآوری شده و قندها تاکید شده است.

انواع مختلفی از رژیم های کتو وجود دارد: رژیم های کتوژنیک استاندارد، دوره ای، هدفمند و رژیم های پر پروتئین. تفاوت آنها بستگی به مصرف کربوهیدرات دارد. رژیم کتوژنیک استاندارد شامل کربوهیدرات کم، چربی بالا و پروتئین کافی است.

آیا رژیم کتو بی خطر است؟

اکثر منتقدان رژیم کتو می گویند که این رژیم به دلیل تاکید بر مصرف چربی زیاد، بی خطر نیست. این با این تصور غلط هدایت می شود که چربی ها برای شما مضر هستند. برعکس، چربی های سالم در واقع برای شما بسیار مفید هستند.

با این رژیم، چربی های زیادی را از منابع سالم مانند آووکادو، آجیل، ماهی، کره، تخم مرغ، روغن نارگیل، روغن پالم، دانه هایی مانند چیا و گوشت قرمز دریافت می کنید.

چگونه رژیم کتو به کاهش وزن کمک می کند؟

بنابراین چگونه رژیم کتو واقعاً کار می کند و به بدن شما کمک می کند تا پوندهای اضافی را کاهش دهد؟ هنگامی که از رژیم غذایی پر کربوهیدرات استفاده می کنید، بدن شما از گلوکز کربوهیدرات ها و قندها برای سوخت رسانی به فعالیت های بدن استفاده می کند. وقتی رژیم کتوژنیک دارید، حداقل مقدار کربوهیدرات و قند را به بدن می‌رسانید.

با کاهش عرضه قند و کربوهیدرات، سطح گلوکز در بدن کاهش می یابد و باعث می شود بدن به دنبال منابع انرژی جایگزین باشد. بنابراین بدن برای انرژی به چربی های ذخیره شده روی می آورد و به همین دلیل رژیم کتو منجر به کاهش وزن می شود.

این وضعیت که در آن بدن شما چربی ها را برای انرژی غیر از کربوهیدرات می سوزاند، کتوز نامیده می شود. وقتی بدن شما وارد کتوز می شود، به جای اینکه وابسته به گلوکز باشد، کتون ها را به عنوان منبع سوخت تولید می کند. کتون ها و گلوکز تنها دو منبع انرژی هستند که مغز را تامین می کنند.

فواید کتوز و رژیم کتو

علاوه بر کمک به کاهش وزن، قرار دادن بدن در وضعیت کتوز فواید سلامتی دیگری نیز دارد. در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:

  • افزایش وضوح ذهنی

  • انرژی فیزیکی بهبود یافته است

  • سطح قند خون ثابت که آن را به یک درمان خوب برای صرع و دیابت تبدیل می کند

  • بهبود و تقویت رنگ پوست

  • کاهش سطح کلسترول

  • تنظیم هورمون به ویژه در زنان

رژیم کتوژنیک یکی از بهترین رژیم هایی است که می توانید برای کاهش وزن و افزایش سلامت کلی خود دنبال کنید. این رژیم را می توان برای کودکانی که اضافه وزن دارند نیز استفاده کرد. مطالعات متعددی وجود دارد که از رژیم غذایی حمایت می کند که نتایج قابل توجهی را به خصوص زمانی که با exe همراه باشد نشان می دهد


منتشر شده

در

توسط