رژیم کتو چیست؟

پروتئین بخشی از رژیم کتو است، اما به طور معمول بین غذاهای دارای پروتئین بدون چربی و منابع پروتئینی سرشار از چربی اشباع شده مانند گوشت گاو و رژیم کتوژنیک گوسفند فرقی نمیگذارد. همان طور که گفتیم برخی از چربی ها چربی مضر هستند ال دی ال نام دارند و همچنین به چربی های خوب هم اچ دی ال کلسترول گفته می شود. همه چربیها دارای کالری زیادی هستند، اما چربیهای اشباع شده و ترانس، کلسترول LDL “بد” را در خون شما افزایش میدهند و میتوانند باعث ایجاد پلاک در شریانها و گرفتگیهای عروق شوند.

[arpw limit=”10″]

رژیم کتوژنیک استاندارد

چطور رژیم های کم کربوهیدارت باعث لاغری میشوند ؟ یکی از پیامدهای مصرف کربوهیدارت نوسان قند خون است. این ممکن است به این دلیل باشد که بدن به کالری بیشتری برای تبدیل چربی به انرژی نیاز دارد نسبت به کالری که برای تبدیل کربوهیدارت به انرژی نیاز است. اکثر افراد در طول روز سه وعده غذا می خورند و گاهی ممکن است در بین وعده های غذایی ، میان وعده نیز مصرف کنند. گاهی مصرف سبزیجات بیشتر و سالاد بزرگتر میتونه این حالت رو از بین ببره. در این حالت پیشنهاد میکنیم مدتی مقدار کمی کربوهیدرات را در رژیم نگه دارید و به مرور آن را حذف کنید.

رژیم های کتوژنیک

نتیجهی این امر ایجاد یک حالت متابولیکی در بدن به نام «کِتوز» است. وی در پاسخ به اینکه آیا رژیم مدیترانه ای برای همه افراد مناسب است گفت: رژیم مدیترانهای برای همکه افراد از کودکی تا سالمندی و تمامی بیماریهای مزمن خوب است. در نتیجه استرس مخصوصا استرس مزمن باعث عدم کاهش وزن می شود. طرفداران این رژیم مدعیاند که مرحلهٔ اول رژیم متابولیک به کاهش استرس کمک کرده و باعث میشود بدنتان دیگر تلاشی برای ذخیرهٔ چربی نکند. این امر باعث میشود بتوانید بدون کاهش چشمگیر حجم غذای مصرفی، وزن کم بکنید.

در طول این سه روز باید مقدار زیادی چربیهای سالم را به وعدهها و میانوعدهها بیافزایید و مقادیر متوسطی از کربوهیدرات و پروتئین را مصرف بکنید. در این رژیم افراد تنها اجازه مصرف ۲۰ تا ۵۰ گرم کربوهیدرات در روز را دارند. در مطالعاتی که در رابطه با این رژیم گرفته شده، تنها نتایج کوتاه مدت آن مورد مطالعه قرار گرفته و ما نمیدانیم که آیا این دارو در دراز مدت موثر عمل می کند یا خیر. ترکیب غذای دریافتی مصرف زیاد برنج و نان سفید بسیار در چاقی شکم تاثیرگذار است اما ما در رژیم غذایی متعادل برنج و نان را حذف نمی کنیم.

کتوژنیک و دیابت

کودکان در مرحله ی حساسی از زندگی خود قرار دارند که باسرعت زیاد رشد می کنند به همین دلیل تغذیه آن ها بسیار مهم است. شما می توانید در طی مدت زمان کوتاهی با رعایت کردن رژیم کتوژنیک به وزن ایده آل خود برسید. اکثر اشخاص حقیقی تقریباً در مختصر مدت می توانند همراه خود پیروی اجتناب کرده اند هر این سیستم رژیم غذایی کدام ممکن است انرژی محدود دارد وزن کم کنند. رژیمهای کم کربوهیدرات ممکن است بر عملکرد درست مغز آسیب بزنند. البته مانند بیشتر رژیمهای غذایی نظرات راجعبه این رژیم غذایی نیز متناقض است.

رژیم کتوژنیک مدیترانه ای

This  po​st w᠎as w ritt᠎en ​by G SA C ontent G᠎en erator DEMO !

رژیم کتو به جای اعتماد به قند (گلوکز) که از کربوهیدراتها (مانند غلات ، حبوبات ، سبزیجات و میوه ها) به دست می آید، به اجسام کتون متکی است، نوعی سوخت که کبد از چربی ذخیره شده تولید میکند. اما تلاش کبد برای ساختن اجسام کتون کار سختی است. همانطور که گفتیم در این رژیم، با ایجاد فرآیند سوخت و ساز، کتون ها تولید میشوند. گرچه این رژیم در دهههای ۲۰ و ۳۰ میلادی بسیار رایج بود، اما به سبب کشف و تولید داروهای جدید ضد تشنج رها شد. در افراد سالم در ابتدای استفاده از رژیم کتو میتواند سبب بروز عوارضی نظیر یبوست، کاهش انرژی، خواب آلودگی و خستگی بدن برای فرد شود تا سازگاری لازم در فرد ایجاد گردد.بعلاوه سطح هورمون های انسولین و شبه انسولین کاهش میابد که هورمون رشد یکی از هورمون های شبه انسولین است و در نتیجه بر روی رشد تاثیر گذار است.

ویژگیها سبب شدهاند که او به یکی از سرگرمکنندهترین افراد شرور موجود در دنیای دیزنی تبدیل شود. حجم وعدههای غذایی در هر مرحله بسته به میزان کاهش وزن مورد نظرتان متفاوت است. هفتهی چهارم شما را ملزم به خوردن وعدههای غذایی پرچرب، پر پروتئین و کم کربوهیدرات میکند. به دلیل خوردن مقدار کمی سبزیجات و میوه های حاوی فیبر، دستگاه گوارش دچار برخی اختلالات از جمله سوء هاضمه و قرار گرفتن در معرض یبوست یا اسهال می شود. زنانی که رژیم سرخپوشان را دنبال میکردند، در مقایسه با گروه رژیم غذایی عمومی، به طور قابلتوجهی میزان اسهال بالاتری داشتند.

خطر رژیم کتو در بلندمدت با توجه به بیماری قلبی-عروقی به طور کامل مورد مطالعه قرار نگرفته است. ممکن است با این رژیم بتوان کاهش وزن سریع داشت اما قطع این رژیم اتفاق خوشایندی را به همراه نخواهد داشت. همچنین ممکن است بخواهید سطح کتون را در ادرار یا خون کنترل کنید، زیرا این موارد به شما اطلاع میدهد که آیا سطح کربوهیدرات را به اندازه کافی برای رسیدن به کتوزیس پایین نگه دارید. این موارد بعد از چند رو وقتی بدن خودش رو با رژیم وفق داد، از بین میرن. پاسخ دقیقی به این سوال وجود ندارد و به موارد بسیار زیادی مرتبط است.

اما مهم ترین موردی که باید در پیروی از این رژیم به آن توجه کنید، این است که بسیاری از مواد غذایی و منابع در برنامه های غذایی آن محدود شده اند. مصرف سبزیجات نیز به برگدارها مانند کلم پیچ، اسفناج، گل کلم، کلم بروکلی، مارچوبه، فلفل دلمهای ، پیاز، سیر، قارچ، خیار، کرفس و کدو حلوایی تابستانی محدود میشود. همچنین حداقل در ابتدای کار، مهم است که تا سیر شوید غذا بخورید و از محدود کردن بیشازحد کالری خودداری کنید. در رژیم متابولیک باید تا حدامکان از مصرف برخی غذاها خودداری بکنید. همچنین باید مقدار پروتئین مصرفیتان را کاهش بدهید و از مصرف چربیها کلا خودداری بکنید.

علاوه بر دستورالعملهای غذایی و فعالیت فیزیکی مربوط به هر مرحله، باید برخی قوانین دیگر را نیز در رژیم متابولیک رعایت بکنید. علاوه بر این هنگامی که به پهلوها می­خوابید، سعی کنید به پهلوی چپ بخوابید. یکی از بهترین روشهایی که میتوانید همسر بداخلاقتان را در روزهای سرد پاییزی آرام کنید تهیه و سرو یک فنجان چای نعناع گیاهی است تا با کمک این نوشیدنی گیاهی به حفظ آرامش و تقویت سیستم عصبی همسرتان کمک کنید. پس از رسیدن به وزن موردنظر میتوانید با انجام یک هفته در ماه یا چرخهٔ کامل ۲۸ روزهٔ رژیم متابولیک در هر ۶ ماه وزنتان را ثابت نگه دارید.

البته توصیه میشود کتوفستینگ بیشاز سه الی شش ماه ادامه پیدا نکند و سپس به یک رژیم غذایی استاندارد کمکربوهیدرات سوق داده شود. این دکتر حرفه ای تغذیه در ادامه این گفتگو با بیان اینکه نمیتوان لاغر شد ولی صورت را چاق نگه داشت اظهار داشت: اینکه کجای بدن ما چاق و لاغر میشود؟ اگر در طول دورهٔ رژیم به وزن موردنظرتان نرسیدید، باید رژیم را دوباره شروع بکنید و تا رسیدن به وزن ایدهآلتان ادامه بدهید.

در طول این دو روز شما باید غذاهایی با شاخص گلوکزی بالا و سرشار از کربوهیدرات مصرف بکنید. همچنین در این مرحله باید از غذاهای سرشار از ویتامین های B و C مانند گوشت بدون چربی گاو، عدس، پرتقال، بوقلمون و کیوی استفاده بکنید. غذاهای این دوره شامل میوههای با شاخص گلوکزی بالا مانند گلابی، انبه، آناناس و طالبی و غلات کامل سرشار از کربوهیدرات مانند جو دوسر، برنج قهوهای و گندم آلمانی است. بیماران این مطالعه یک رژیم کتوژنیک بسیار کم کالری (Very-Low-Caloric-Ketogenic-Diet) را طبق یک برنامه کاهش وزن تجاری (Pronokal) دنبال کردند ، که شامل سبک زندگی و اصلاح رفتار بود.

رژیم کتوژنیک ۷روزه

گفت: درست نفس کشیدن، اصلاح ساعت خواب و بیداری، انجام ورزشهای مقاومتی در کنار ورزشهای هوازی و الگوی غذایی مناسب به کاهش وزن در این افراد کمک میکند. فعالیت ورزشی با شدت متوسط 200 تا 300 دقیقه ای میتواند در کنار رژیم مناسب به کاهش وزن کمک کند. باور کنید یا نه اگر بدانید که چگونه دانههای مناسب را پیدا کنید، قهوه میتواند طعمهای طبیعی بسیار شگفتانگیزی داشته باشد. ریفلاکس یا همان بازگشت اسید از معده به مری افراد را در علم پزشکی با نام اختصاری GERD می­شناسند که از نام Gas oesophageal Reflux Disease مشتق شده است.

در این مطلب به بررسی رژیم متابولیک و تاثیر آن بر لاغری میپردازیم. در طب مدرن اصطلاحا تجمع سموم بدن این افراد افزایش مییابد. هر فردی که اضافه وزن پیدا میکند همزمان بلغم هم در بدن وی افزایش مییابد. این نوع رژیم در حقیقت یک برنامه غذایی است که بدن شما را به سمت کتوزیس (حالتی که در آن میزان کتونها در بدن افزایش مییابد) سوق میدهد. این اقدامات به کاهش استرس و اضطراب کمک کرده و بدنتان را برای کاهش وزن آماده میکند. همچنین ترشح هورمون استرس کورتیزول از غدد فوقکلیوی نیز کاهش یافته و درنتیجه به کاهش استرس کمک میکند.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، لادن گیاهی ، دکترای حرفه ای علوم تغذیه در پاسخ به اینکه آیا نخوردن صبحانه موجب چاقی می شود؟ دکتر گیاهی در پاسخ به اینکه در خانمهای یائسه که سوخت و ساز آنها پایین آمده است برای کاهش وزن چه کاری باید انجام دهند؟ به این افراد باید راهکارهای فرا دهانی داد. بنابراین وقتی ترکیب غذایی درست باشد با راهکارهای مناسب آگاهانه میل به خوردن شیرینی جات به شدت کنترل می شود وقتی این افراد جایگزینهای مناسبی با راهنمایی پزشک پیدا می کنند کم کم در عرض چندهفته آستانه چشایی آنها نسبت به خوردن شیرین جات کاهش پیدا میکند.


منتشر شده

در

توسط