عوارض جانبی 5HTP

5HTP، یک مکمل سلامت طبیعی، در طول چهل سال گذشته آزمایش های علمی خود را به طور کلی ایمن نشان داده است. به نظر می رسد 5HTP توسط تعداد بیشتری از افراد نسبت به همتایان دارویی آن، داروهای ضد افسردگی SSRI مانند Prozac و Paxil، بهتر تحمل می شود.

البته، هیچ چیز کاملاً بدون عوارض جانبی نیست، بنابراین هر کسی که 5HTP مصرف می کند باید نسبت به عوارض جانبی احتمالی هوشیار باشد.

5HTP به اندازه کافی آزمایش شده است تا الگوی مشخصی از عوارض جانبی را نشان دهد. شایع ترین عارضه جانبی درمان 5HTP ناراحتی روده یا معده است. این به این دلیل است که حدود 90 درصد از سروتونین موجود در بدن شما در واقع در مغز شما نیست، بلکه در روده شما قرار دارد.

در میان چیزهای دیگر، سروتونین به تنظیم انقباضات غیرارادی روده‌ها، به نام پریستالسیس، کمک می‌کند که مواد زائد را از طریق سیستم شما دفع می‌کند. روده‌های شما مملو از سروتونین هستند، بنابراین هرگونه تغییر در سطح می‌تواند بر کل این فرآیند تأثیر بگذارد.

به ویژه اینکه کدام عوارض جانبی گوارشی ممکن است با مصرف 5HTP تجربه کنید به وضعیت سلامت شخصی شما بستگی دارد. هر چیزی در محدوده شکایات سیستم گوارشی ممکن است رخ دهد، حالت تهوع، اسهال، یبوست، گرفتگی عضلات، حتی استفراغ. برخی از افراد گزارش می دهند که اگر 5HTP خود را همراه با غذا مصرف کنند، این عارضه جانبی با شدت کمتر یا حتی به طور کامل ناپدید می شود.

حدود 3 تا 5 درصد از افرادی که 5HTP مصرف می کنند عوارض جانبی مربوط به گوارش را گزارش می کنند. آنها می توانند از خفیف تا شدید متغیر باشند.

اختلالات گوارشی ناشی از درمان 5HTP به احتمال زیاد در مورد افرادی که قبلاً اختلالات گوارشی مزمن دارند شدید است. بنابراین اگر از سندرم روده تحریک پذیر، بیماری کرون، اسپرو سلیاک، زخم یا هر یک از لیست طولانی مشکلات گوارشی رنج می برید، شاید درمان 5HTP گزینه خوبی برای شما نباشد. لطفا با یک پزشک مراقبت های بهداشتی در منطقه خود مشورت کنید.

یکی دیگر از عوارض جانبی گزارش شده با 5HTP رویاهای واضح است که گاهی به کابوس تبدیل می شود. این عارضه جانبی به این دلیل رخ می دهد که خواب دیدن و خوابیدن به شدت به سروتونین بستگی دارد. 5HTP و خواب مانند یک شب سرد و یک تسلی دهنده غاز با هم هستند. به همین دلیل است که درمان 5HTP برای افراد مبتلا به اختلالات خواب بسیار مفید است. 5HTP می تواند به بازگرداندن سطح سروتونین به سطح سالم برای خواب بهتر کمک کند.

از طرف دیگر، چون فرآیند بیولوژیکی خواب ظریف است، 5HTP ممکن است باعث اختلال در خواب شما شود. هر کس در این زمینه متفاوت است و در حالی که برخی از رویاهای افراطی لذت می برند، برخی دیگر آن را ناراحت کننده می دانند. اغلب، افراد گزارش می دهند که وقتی بدنشان با سطح بالاتری از 5HTP و سروتونین سازگار شود، رویاهایشان به حالت عادی باز می گردد. به ندرت، افراد تصمیم می گیرند که مصرف 5HTP را متوقف کنند زیرا این عارضه جانبی آنها را آزار می دهد.

همانطور که انتظار دارید، اختلالات گوارشی و رویاهای واضح هر دو عوارض جانبی شایعی هستند که در تمام درمان‌هایی که بر سطح سروتونین تأثیر می‌گذارند، مانند داروهای ضد افسردگی SSRI، مانند پروزاک یا پاکسیل، گزارش می‌شوند.

برای بهترین محافظت در برابر عوارض جانبی هنگام مصرف 5HTP، با دوز پایین مانند 50 میلی گرم یا کمتر یک بار در روز شروع کنید و به تدریج افزایش دهید. گاهی اوقات توصیه می شود به بدن خود استراحت های دوره ای از مصرف 5HTP بدهید. استراحت می تواند بروز عوارض جانبی را نیز کاهش دهد. برخی از افراد در صورت مصرف 5HTP همراه با وعده های غذایی از عوارض جانبی تسکین می یابند.

بروز عوارض جانبی 5HTP کمتر از بسیاری از داروهای دیگر است. این به این دلیل است که 5HTP یک ماده خالص است که در حال حاضر در بدن یافت می شود. این یک ماده پیچیده با اجزای زیادی نیست که تجزیه شود، در سراسر بدن پخش شود و ویرانی ناخواسته را از بین ببرد. 5HTP در بدن به روشی نسبتاً مستقیم عمل می کند.

این را نمی توان در مورد سایر داروهای دیگر گفت. تقریباً هر دارویی شناخته شده دارای برخی از اجزای مفید است و برخی دیگر که مفید نیستند. این اجزای ناخواسته هستند که منجر به عوارض جانبی ناخوشایندی می شوند. هر چه یک مولکول دارویی خالص تر باشد، بدن راحت تر می تواند آن را جذب کند و این واقعیت به نفع هر کسی است که 5HTP مصرف می کند.

در مقایسه با تعداد افرادی که عوارض جانبی درمان را قابل اعتراض می دانند، 5HTP معمولاً بهتر از همتایان دارویی خود است. به عنوان مثال، در مطالعه ای که توسط محقق دکتر HM van Praag انجام شد، تنها 3 درصد از گروه مورد مطالعه که 5HTP مصرف کردند، ترک کردند، در حالی که 9 درصد از گروه دریافت کننده SSRI مطالعه را ترک کردند.

همه داروها عوارض جانبی ایجاد می کنند که افراد غیرقابل تحمل می دانند، قابل انتظار است. سوال این نیست که اگر مردم درمان را دوست ندارند، این است که چند نفر به نقطه قطع آن اعتراض دارند؟ با 5HTP، پاسخ به طور کلی کمتر از درمان های مشابه است.

در مجموع، عوارض جانبی 5HTP برای اکثر افراد حداقل است یا وجود ندارد. اکثریت قریب به اتفاق افرادی که 5HTP مصرف می کنند یک تجربه مثبت را گزارش می دهند. دکتر LJ van Hiele، که یکی از محققان برجسته 5HTP بوده است، گزارش داد: “هیچ منع مصرف یا عوارض جانبی قابل توجهی در مجموعه آزمایشات ما وجود ندارد… پیگیری فشار خون، عملکرد زندگی، ادرار و EEG نشان داد که هیچ ناهنجاری ها.”

البته، این اخبار به طور کلی مثبت این واقعیت را نفی نمی کند که برخی افراد عوارض جانبی 5HTP را غیرقابل تحمل می دانند. همه داروها را باید با سنجیدن فواید و خطرات آن ارزیابی کرد. فقط شما می توانید تعیین کنید که کدام خط برای شما مناسب است.


منتشر شده

در

توسط