عوارض رژیم کتوژنیک

بسیاری از مطالعات در مورد رژیمهای غذایی کتوژنیک بهبود بیشتر فشار خون را نسبت به سایر رژیم های غذایی رژیم کتوژنیک نشان می دهند. به همین دلیل در هنگام رعایت رژیم غذایی باید از خوردن غذاهایی که کربوهیدرات بالا دارند اجتناب کنید. نکته ظریفی که باید در این رژیم به آن توجه کرد، تعدیل مصرف پروتئین است. آیا رژیم کتوژنیک به کاهش وزن کمک میکند؟ یکی از رژیمهای لاغری که بهتازگی خیلی بر سر زبانها افتاده رژیم کتوژنیک است. پروتئین هم در این رژیم غذایی بهصورت خیلی معمول به بدن میرسد. انواع مختلفی از روزهداری متناوب وجود دارد، اما رایج ترین روش شامل محدود کردن مصرف غذا به حدود ۸ ساعت در روز و ناشتا ماندن برای ۱۶ ساعت باقی مانده است.

گرچه به نظر میرسد این رژیم چالش برانگیز باشد، اما بسیاری از غذاهای مغذی به راحتی میتوانند در این روش غذا خوردن جای بگیرند. به علاوه، این رژیم غذایی به قدری سیرکننده است که میتوانید بدون شمارش کالری یا ردیابی میزان مصرف غذا وزن کم کنید. پس از گذشت دو تا سه ماه، میتوانید در مواقع خاص کربوهیدرات مصرف کنید و سریعاً پسازآن باید به رژیم بازگردید. ولی به طور کلی در رژیم کتوژنیک، تقریبا ۷۰ تا ۸۰ درصد کالریها از چربی، ۱۵ تا ۲۰ درصد از پروتئین و حدود ۵ درصد هم از طریق کربوهیدراتها دریافت میشود. همچنین مکمل آمینواسید لوسین مصرف کنید زیرا که مستقیماً به استیل کوآ شکسته میشود.

نان کتوژنیک چیست

کتوژنیک، اصطلاحی است برای رژیم غذایی کمکربوهیدارت، با این ایده که شما کالری بیشتری از پروتئین و چربی دریافت کنید و در عوض، کربوهیدارت کمی بخورید. رژیم غذایی مدیترانهای بر اساس رژیم غذایی سنتی کشورهای مدیترانهای مانند یونان، ایتالیا، فرانسه و اسپانیا توسعهیافته است. تولید بدن کتون به عوامل متعددی مانند میزان متابولیسم پایه در حالت استراحت (BMR)، شاخص توده بدنی (BMI) و درصد چربی بدن بستگی دارد. این یک علت اصلی دیابت است، بنابراین محدود کردن رژیم غذایی شما خطر ابتلاء به آن را کاهش میدهد.

شکلات کتوژنیک

وضعیت متابولیک کتوز در رژیم کتوژنیک، همانطور که گفته شد، در حالتی اتفاق میافتد که بدن به جای کربوهیدارت، از چربی برای تامین سوخت مورد نیاز خود استفاده کند و این درست زمانی رخ میدهد که شما مصرف کربوهیدرات به میزان قابل توجهی کاهش میدهید و به این ترتیب، عرضه گلوکز (قند) بدن را که منبع اصلی برای تامین انرژی سلولها است، محدود میکنید. رژیم کتوژنیک به فدر برای کاهش وزن و سایز، به خاطر کاهش کلی در جذب کالری، کمک میکنه. قبل از هر چیزی باید بگوییم که تعابیر مختلفی برای رژیم هایی با کربوهیدرات کم وجود دارد.

رژیم کتوژنیک صبحانه

دیابت با تغییرات متابولیسم، قند خون بالا و اختلال در عملکرد انسولین شناخته میشود. در این مقاله سعی کرده ایم توضیح کاملی در مورد رژیم کتو بدهیم با ما همراه باشید. اگر شما در کنار رژیم کتوژنیک ورزش میکنید، کراتین میتواند به شما کمک کند. در واقع، تحقیقات نشان میدهد که رژیم کتوژنیک ممکن است به اندازه رژیم کمچربی برای کاهش وزن موثر باشد. اطلاعات موجود در این مطلب، بیشتر در مورد رژیم کتوژنیک استاندارد (SKD) است که البته نکات مشترکی با سایر نسخههای این رژیم غذایی دارد. ​This  da᠎ta has been done ᠎wi th the he᠎lp of G​SA Conte᠎nt G​en᠎er​ator​ Dem​oversion.

برای رفع این مشکل، مصرف کربوهیدراتتان را کاهش دهید و بار دیگر نکات فوق را مرور کنید. با کاهش شدید مصرف کربوهیدارت در برنامه غذایی و جایگزینی آن با چربی، بدن شما در یک وضعیت متابولیک به نام کتوز قرار میگیرد. اریتریتول نیز میتواند به عنوان یک شیرین کننده جایگزین شکر و قند باشد ولی برای کسانی که حساسیت به این ماده دارند شیرین کننده طبیعی استویا بهترین پیشنهاد میتواند باشد. همچنین در این برنامه، برای خودتان هدفگذاری کنید و مثلاً هدف وزنی خود را تعیین کنید تا برنامه راههای رسیدن به آن هدف را پیشنهاد دهد. در برخی موارد می توان گفت رژیم کتوژنیک بسیار موثر بوده و حتی به عنوان درمان اولیه به آن ها پیشنهاد می شود مثلا در افرادی که جراحی برایشان به عنوان راهکار درمانی در نظر گرفته می شود رژیم کتوژنیک می تواند نتیجه عمل جراحی را بهبود ببخشد.

وقتی به وزن هدف خود نزدیک شدید، کربوهیدرات بیشتری اضافه کنید تا کاهش وزن شما کندتر شود. خلاصه: مطالعه برچسبهای غذا، برنامهریزی جلوتر برای وعدههای غذایی و همراه خود آوردن غذایتان هنگام بازدید از اعضای خانواده یا دوستان میتواند کار شما را برای وفادار ماندن به رژیم غذاییتان سادهتر سازد. برخی علائم نیز ممکن است نشان دهنده ورود به مرحله کتوز باشد، از جمله افزایش تشنگی، خشکی دهان، تکرر ادرار و کاهش گرسنگی یا اشتها. ممکن است به طور کامل در وضعیت کتون زدگی نباشید یا به حد کافی چربی و کتونها مصرف نمیکنید. در ادامه به بعضی از پرتکرارترین سؤالات درباره رژیم کتویی پاسخ داده میشود.

لاغری کتوژنیک چیست

بله برنامه رژیم غذایی کتوژنیک حاوی چربی های خوب است. از غذاهای فرآوری شده حاوی چربی اشباع شده اجتناب کنید. بخشی از رژیم کتو هستند زیرا حاوی کربوهیدرات نیستند. در رژیم کتوژنیک که کربوهیدرات های دریافتی کاهش می یابد بدن برای تامین انرژی مورد نیازش چربی ها را جایگزین می کند. بدن چربی را به کتون تبدیل میکند تا انرژی مورد نیاز خود را تامین کند. عواملی که باعث می شود تا چقدر بعد از رژیم کتو، وزن بدن شما کاهش یابد، به ۴ عامل اصلی مربوط است که در صورت رعایت کردن این موارد، می توانید امیدوار باشید که کاهش وزن بیشتری را تجربه خواهید کرد.

رژیم غذایی کتوژنیک تری گلیسیرید با زنجیره متوسط رژیم غذایی (MCT) از دهه 1970 مورد استفاده قرار گرفته است. البته، مطمئن شوید پنیر فرآورده شده استفاده نکنید. همانند صرع، محققان از مکانیسم دقیق این فواید بالقوه در برابر بیماری آلزایمر مطمئن نیستند. چربی مصرفشده، در وضعیت کتوز، در کبد به کتون تبدیل میشود که میتواند انرژی مورد نیاز مغز را هم تامین کند. مطالعه دیگری روی ۳۴۹ فرد مبتلا به دیابت نوع ۲ نشان داد که افرادی که از رژیم کتوژنیک پیروی می کردند به طور متوسط حدود ۱۱.۹ کیلوگرم در یک دوره ۲ ساله از دست دادند. مطالعه دیگری روی ۳۴ فرد مسن نشان داد که کسانی که به مدت ۸ هفته از رژیم کتوژنیک پیروی میکردند، تقریبا پنج برابر بیشتر از افرادی که از رژیم غذایی کمچرب پیروی می کردند، چربی بدن خود را از دست دادند.

[arpw limit=”10″]

به این دلیل که پروتئین در صورت مصرف زیاد میتواند به گلوکز تبدیل شود، که ممکن است سرعت انتقال شما به مرحله کتوز را کاهش دهد. بله اما ممکن است برای انجام این کار رژیم کتوژنیک بهاندازه رژیم دارای کربوهیدرات متوسط مؤثر نباشد (۵۲، ۵۳). رژیم غذایی کتو معمولا سیرکننده است؛ بنابراین، با توجه به میزان فعالیت بدنی ممکن است فقط به یک یا دو میان وعده نیاز داشته باشید. حالا به مدت ۵ دقیقه دراز و نشست انجام دهید.

تجزیه و تحلیل منی و مورفولوژی اسپرم بر اساس دستورالعمل های سازمان بهداشت جهانی انجام شد. هیچ مطالعه دقیقی روی این الگوی غذایی انجام نشده است و این امر اعتبار این الگوی غذایی را پایین می آورد. افرادی که این رژیم رو طراحی کردن معتقد بودن اگر در یک برنامه غذایی پروتوئین و چربی بیشتر و کربوهیدرات حذف و یا بسیار کم بشه، میتونه روی بیمارهای صرع تاثیر مثبتی بزاره. در ایالات متحده، تولیدکنندگان مواد غذایی نیز باید نام این شیرین کننده را روی بسته بندی علامت گذاری کنند. نکته جالب در رژیم کتوژنیک این است که بر اساس تحقیقات، مواد غذایی استفاده شده در این رژیم، سبب میشوند که مادهای شیمیایی در مغز که سبب تنظیم بهبود خواب است به نام آدنوزین، عملکرد مناسبتر یا بهتری داشته باشد.

چنین رویکردی در نهایت بدن را به وضعیت متابولیکی خاص به نام کتوسیس می رساند که به آن متابولیسم چربی سوز نیز میگویند. در این رژیم غذایی که به رژیم کتو نیز مشهور است، کربوهیدارتهایی که هضم و جذب آسانی دارند، مثل شکر، نوشابه، شیرینیها و نان سفید به کمترین میزان ممکن میرسد. بیماری پارکینسون: اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، یک مطالعه نشان داد که این رژیم غذایی به بهبود علائم بیماری پارکینسون کمک میکند.

کیا رژیم کتوژنیک گرفتن

مواد معدنی. در زمان شروع رژیم کتو به دلیل تغییر در تعادل آب و مواد معدنی در بدنتان، اضافهکردن نمک و دیگر مواد معدنی اهمیت زیادی دارد. بسیاری از افراد از فراوانی دردسرهای این رژیم از توزین، اندازهگیری و آمادهسازی طولانی غذاها شکایت دارند و معتقدند دنبالکردن این رژیم در زندگی پرمشغلهٔ این روزها کار دشواری است. بله هرچند لازم است در ابتدا به طور قابلتوجهی مصرف کربوهیدرات خود را کاهش دهید. میتوانید روغن امسیتی را به صورت آنلاین خریداری کنید. برخی افراد دارای بیماری های خاص می توانند مواد مورد نیاز خود را از فروشگاه محصولات کتوژنیک تهیه کنند.

خوردن غذاهای غنی شده، تمرکز بر غذاهای مغذی و افزایش در دسترس بودن مواد معدنی بسیار مهم است. با این حال، تحقیقات بیشتری در مورد مصرف غذاهای دریایی و رشد کودک مورد نیاز است. مانند هر رژیم غذایی، در رژیم کتو؛ داشتن یک برنامه غذایی با وعدههای غذایی مشخص بسیار مهم است. برای فهمیدنش آزمایشهای خون، ادرار و تنفس در دسترس هستند، که میتواند با اندازهگیری میزان کتونهای تولید شده توسط بدن، مشخص کند که وارد کتوز شدهاید یا نه.

کتوژنیک لوکرب

این مکملها عبارتند از کتونهای برونزا، روغن امسیتی و مواد معدنی. این امر به افزایش چربی سوزی کمک می کند و بنابراین احساس سیری بیشتری می کنید، در نتیجه به طور طبیعی کاهش مصرف مواد غذایی و افزایش وزن کاهش می یابد. یک مطالعه کوچک هم در زنان مبتلا به دیابت نوع ۲ نشان میدهد که پیروی از یک رژیم غذایی کتوژنیک به مدت ۹۰ روز به طور قابل توجهی سطح هموگلوبین A۱C را کاهش می دهد، که معیاری برای مدیریت طولانی مدت قند خون است. به طور کلی در رژیم کتوژنیک استاندارد، مصرف کربوهیدرات به حدود ۲۰ تا ۵۰ گرم در روز محدود و جایش با چربیها، مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ، آجیل و روغنهای سالم پر میشود.


منتشر شده

در

توسط