غذاهای رژیمی اتکینز برای خوردن

کتاب انقلاب رژیم غذایی جدید دکتر اتکینز اولین بار در سال 1979 منتشر شد. و از آن زمان بسیاری از مردم به دلیل غذاهایی که می توانید بخورید به رژیم غذایی اتکینز روی آورده اند و در نتیجه تبلیغات زیادی وجود داشته است. این یک جایگزین خوب برای تمام رژیم های غذایی کم چرب است که رعایت آنها بسیار دشوار است. اما اصول اساسی رژیم اتکینز چیست؟

رژیم اتکینز بر اساس پاسخ پزشکان خوب به این سوال است که چرا ما چاق می شویم؟ به گفته دکتر اتکینز، کربوهیدرات های زیاد و قندهای ساده در رژیم غذایی مدرن است که باعث افزایش چربی بدن ما می شود. روشی که بدن شما کربوهیدرات هایی را که می خورید می سوزاند، تأثیر بیشتری بر دور کمر شما دارد تا میزان چربی یا کالری که می خورید. اتکینز در کتاب خود چیزی را پیشنهاد می کند که او آن را «مقاومت به انسولین» می نامد.

کربوهیدرات و قند زیاد، سطح قند خون شما را بالا می برد. بدن انسولین را در پانکراس تولید می کند که قند را به عنوان گلیکوژن در کبد و بافت ماهیچه ای ذخیره کند. هنگامی که بدن شما به حد مجاز ذخیره گلیکوژن خود می رسد، بقیه کربوهیدرات ها را به چربی تبدیل می کند. انسولین اضافی سمی است بنابراین بدن به مرور زمان خود را در برابر آن مقاوم می کند، بنابراین تعادل از تولید گلیکوژن تا تولید چربی منتهی می شود.

برخی از افراد نسبت به دیگران نسبت به انسولین مقاوم‌تر هستند و این افراد وزن بیشتری اضافه می‌کنند. کربوهیدرات هایی که می خوریم به جای اینکه به عنوان انرژی ذخیره شوند، تبدیل به چربی می شوند.

رژیم اتکینز یک رژیم کم کربوهیدرات است. حتی کربوهیدرات هایی که عقل سنتی می گوید ما را سالم می کند در رژیم اتکینز مانند بلغور جو دوسر، برنج قهوه ای و نان سبوس دار نیز در این رژیم محدود شده است.

در این رژیم باید مصرف کربوهیدرات خود را به کمتر از 40 گرم در روز کاهش دهید. این کار بدن شما را در حالت کتوز قرار می دهد. کتوز به بدن شما اجازه می دهد تا چربی را به عنوان سوخت بسوزاند. طبق تحقیقات دکتر اتکینز، حالت کتوز بر تولید انسولین نیز تأثیر می گذارد و از تشکیل چربی بیشتر جلوگیری می کند.

شما شروع به تبدیل چربی ذخیره شده به انرژی می کنید و در نتیجه شروع به کاهش وزن می کنید. یکی از مزایای اصلی کتوز این است که بدن شما مانند قبل هوس کربوهیدرات نمی کند. اگر مقدار زیادی کربوهیدرات مصرف کرده اید، ممکن است نوعی اعتیاد در شما شکل بگیرد. با محدودیت کربوهیدرات و کتوز، میل به کربوهیدرات کاهش می یابد. افرادی که برای مدت طولانی از رژیم اتکینز استفاده کرده اند، گزارش می دهند که دیگر مانند گذشته به کربوهیدرات نیاز ندارند.

غذاهای رژیم اتکینز برای خوردن در چهار مرحله متفاوت است. آنچه می توانید بخورید در هر مرحله کمی متفاوت است. همانطور که مراحل را طی می کنید، کربوهیدرات های بیشتری به شما اجازه داده می شود، اما آنها باید بیشتر از کربوهیدرات های غنی از فیبر مانند سبزیجات برگ دار و سبزیجات خاص تشکیل شوند. برنج سفید، نان سفید، سیب زمینی و ماکارونی تهیه شده از آرد “سفید” یا فرآوری شده برای تمام مدتی که در برنامه اتکینز هستید، هیچ “نه” باقی می مانند.


منتشر شده

در

توسط