غذاهای مجاز و ممنوع در رژیم کتوژنیک

وقتی رژیم کتوژنیک می گیرید، بدن شما دیگر به کربوهیدرات ها به عنوان منبع اصلی تأمین انرژی خود تکیه نمی کند، مسأله ای که باعث می شود بدن وارد حالتی به نام رژیم کتوژنیک کتوز شود. اگر نمی دانید چگونه و چه وقت آزمایش کتون را انجام دهید، با پزشک یا متخصص دیابت صحبت کنید. باید وقت برای ورزش شما تویی برنامه مشخص باشه. اگر کمی در مورد فیبر ها مطالعه کرده باشین، قطعا میدونید که خوردن این ماده با وجود هضم نشدنش، برای سیستم گوارشی بدن خیلی میتونه مهم باشه. مثلا یکی از این مواد غذایی که خیلی هم مهم هستند، فیبر ها می باشند.

رژیم کتوژنیک دکتر کرمانی

آیا رژیم کتوژنیک ضرر دارد رژیم لاغری سریع در واقع مواد غذایی سرشار از فیبر مثل میوه و سبزیجات نه تنها شما را لاغر می کنند بلکه باعث می شوند که شما لاغر بمانید. همچنین کم کالریترین غذاهایی که به رژیم لاغری کمک میکنند را معرفی خواهیم کرد. همچنین برنامه رژیم غذایی دیگر وجود داره که در آن هر نوع ماده غذایی وجود داره و هیچ تغذیه ای حذف نمیشه اما میزان اون به حداقل ممکن میرسد. دلیل شروع این رژیم در بیمارستان، این است که هرگونه افزایش تشنج در کودک کنترل شود و همچنین به خانواده، در این مورد آموزش کافی داده شود.

رژیم کتوژنیک را در واقع میشود به این صورت بیان کرد که یک رژیم غذایی با چربی بالا و در عین حال کربوهیدرات کم است. استفاده از مواد ممنوعه موجب میشود برنامه شما برای کاهش وزن بی تاثیر باشد. البته مصرف موز و سیب زمین توی روز سوم ممنوعه. در روز چهارم شما علاوه بر مصرف آب فقط و فقط میتونین از شیر و موز استفاده کنین. چربیهای ناسالم مانند مصرف زیاد روغن نارگیل، روغنهای سرخکردنی و روغنهای اکسیدشده و مانده نباید جایی در این رژیم داشته باشند.

مواد غذایی مصرفی: برنج یک پیمانه ( بدون روغن و برای وعده ناهار)، سبزیجات و میوه. مواد غذایی مصرفی: انواع سبزیجات و میوه ها بجز سیب زمینی و موز. باید به این نکته توجه داشته باشید که مصرف موادی مانند گوجه فرنگی، قند ساخارین، انواع ادویه ها، اسپارتام و نوشابه های رژیمی برای شما در این دوره آزاد است. اما به صورت جدی از مصرف موادی مانند شکر، مربا، شکلات، شربت ها، اسموتی ها، کمپوت ها، آبمیوه های مصنوعی، بستنی ها، انواع شیرینی های صنعتی، نوشابه ها و لیمونادها، دلسترها، کیک ها و کلوچه ها خودداری کنید.

باید مصرف تنقلات، شیرینی و فست فود رو از برنامه خودت حذف کنی. اگه دوست داشتین برنامه رو ادامه بدین یک هفته دیگه میتونین همین روال رو تکرار کنین. اگه تا اینجا مطابق برنامه پیش رفتین پس مطمئنا تو کاهش وزن بسیار موفق بودین. برنامه لاغری این روز مطابق با روز ششم تنظیم شده. در این بخش در مورد مکمل های رژیم لاغری کتوژنیک به صورت کامل توضیح میدیم. اما جای نگرانی نیست، رژیم غذایی و رژیم لاغری برای کاهش وزن وجود داره که بدون هیچ آسیبی به کاهش وزن منجر شده و میتونید در یک هفته وزن کم کنید.  Th​is da ta was generated wi​th the he lp  of G​SA C​onte᠎nt G​en erat or  DEMO .

[arpw limit=”10″]

به جای هر ماده چاق کننده که مصرف میکنی توی برنامه باید یه ماده سالم و کم کالری اضافه کنی. پس تا جای ممکن مصرف غذاها و تنقلات ناسالم رو در برنامه غذایی خود کم کنید. شما میتونین یه پیمانه برنج رو بدون روغن برای خودتون آماده کنین و میل کنین. شام: ماهی سفید، تخم مرغ و اسفناج پخته شده در روغن نارگیل. به منظور تامین سدیم می توانید غذاهای شور ، اسنک های شور و یا سوپ مرغ میل کنید. قهوه تلخ (سیاه ) و چای؛ این نوشیدنی ها را از مقدار متوسط تا مقادیر زیاد که بر قند خون تاثیر نگذارد، می توانید مصرف کنید که صفر گرم کربوهیدرات خالص دارند.

رژیم کتوژنیک برنامه

شما هم جز کسایی هستید که بدون شیرینی و قند نمیتوانید زندگی کنید؟ اما بعد از دو هفته حتما و حتما باید یه هفته تمام بدون برنامه و عادی مواد غذایی رو مصرف کنین. زیرا نمیدانیم رژیم غذایی که توسط پزشک حرفه ای دریافت کردیم چقدر روی ما تاثیر میگذارد و ما رو به وزن ایده آل میرسونه یا خیر. زیرا اقدام به کاهش وزن میتواند سلامتی شما را تحت تاثیر قرار بدهد و به همین منظور باید از یک رژیم قاعدهمند و درست، تحت نظر مشاور پیروی کنید. یکی از برنامه هایی که برای بسیاری از افراد مفیده رژیم لاغری ۲۱۵ هست که میتونه در لاغری شما تاثیر به سزایی داشته باشه.

نمونه رژیم کتوژنیک ساده

توی رژیم لاغری باید مقدارکربوهیدرات کمتر باشه. پس حواستون به روز چهارم برنامه باشه. پس برای اینکه بتوانید نتیجه زحمات خود رو به خوبی مشاهده کنید باید از مصرف هر نوع ماده صنعتی و ناسالمی که روند کاهش وزن شما رو به خطر میاندازد پرهیز کنید. یک برنامه رژیم غذایی متعادل مواد مغذی مورد نیاز رو برای عملکرد صحیح به بدن شما میرساند. بدن شما برای راه رفتن، تفکر، تنفس و سایر کارکردهای مهم از کالری موجود در این مواد غذایی استفاده میکند. تعداد کالری موجود در هر مواد غذایی به میزان انرژی ذخیره شده در آن غذا اشاره دارد.

مصرف پروتئین بالاتر و کربوهیدرات کمتر، علاوه بر بالا بردن میزان سوخت و ساز بدن، کالری پایین تری را به بدن فرد وارد کرده و در نتیجه کاهش وزن بیشتر و سریع تری را به دنبال خواهد داشت. این رژیم قند و انسولین خون را پایین میآورد و متابولیسم بدن را از کربوهیدرات به سمت چربی و کتون سوق میدهد. سعی کنید آب فراوان بنوشید یا آدامس های بدون قند بجوید. اکثر پزشکان ترجیح میدهند که اگر کودک از دارو استفاده می کند و دارو در کنترل تشنج های او بدون ایجاد عوارض جانبی شدید موثر است از رژیم استفاده نکنند.با این حال اگر کودک ۲ یا ۳ داروی ضد تشنج را بدون موفقیت تجربه کرده است یا از مصرف داروها اثرات جانبی جدی متوجه وی است رژیم کتوژنیک شانسی جهت داشتن زندگی طبیعی در اختیار او قرار میدهد.این رژیم در صورتیکه کودک بهانه گیر نباشد و حاضر به پذیرفتن غذاهای غیر از غذاهای عادی باشد مفید خواهد بود.

رژیم های کتوژنیک

مواد مصرفی: برنج یک پیمانه، سوپ سبزیجات بدون روغن ( دارای کلم، کدو، هویج و کلم بروکلی)، میوه ها( سیب، پرتقال و گریپ فروت) و گوجه ۶-۷ عدد. البته دقت داشته باشین که اصلا از روغن برای پختن سبزیجات استفاده نکنین. البته شواهد سودمندی این رژیم در سرطان به آن سطح از اعتبار نرسید که بر پایهٔ آن توصیهای پزشکی انجام شود. البته این کار باید حتماً با مشورت پزشک انجام شود. در ادامه این مطلب یکی از این دستور غذایی ها رو ارائه میدهیم تا بیشتر با این روش آشنا شوید.

شما میتونید این برنامه مخصوص لاغری رایگان رو به مدت یک ماه مداوم و آهسته انجام دهید مطمئنا با دیدن نتایج خود به ادامه مسیر علاقه مند خواهید شد. ۲۰ ماه قبل از شروع تحقیق، ۱۰ نفر از این ورزشکاران از یک رژیم غذایی دارای کربوهیدرات بالا و چربی کم (HCLF) استفاده میکردند که به طور دقیق تر آنها روزانه ۶۰% کربوهیدرات، ۲۵% چربی و ۱۵% پروتئین استفاده میکردند و ۱۰ نفر دیگر نیز از یک رژیم غذایی دارای کربوهیدرات کم و چربی بالا (LCHF) استفاده میکردند که شامل مصرف روزانه ۱۰% کربوهیدرات، ۷۰% چربی و ۲۰% پروتئین میشد. نشان داده شده است که از هر 7 شرکت کننده، 7 نفر تا 21 نفر توانسته اند تمام داروهای دیابت خود را متوقف کنند.

رژیم کتوژنیک سالم

در اضافه وزن های بالای پنج کیلوگرم و بالاتر از آن، بهترین عملکرد را دارد و می تواند به کاهش وزن سالم و سریع فرد کمک کند. در حالی که در رژیم عادی بدن می تواند حدود ۴۵ تا ۶۵ درصد از کالری خود را از کربوهیدرات ها تامین کند. در این وضعیت مغز نیز پروتئین ها را به عنوان انرژی برای ایجاد گلوکز بیشتر بازخوانی میکند. دانشمندان مطمئن نیستند که علت چیست، اما ممکن است دلیل آن ساخت کتونی باشد که بدن شما هنگام تجزیه چربی ها برای تولید انرژی می سازد و همین مواد کتونی از سلول های مغز در برابر آسیب ها محافظت می کنند .

تغذیه کتوژنیک چیست

در نتیجه بدن به سمت تولید منبع انرژی برای مغز و بافت بدن میره. به این معنا که به مدت طولانی موجب لاغری بشه و بر بدن شما تاثیرات مثبت بذاره. اخه سبک زندگی توی تعیین نوع برنامه لاغری رایگان مهمه. اگه رژیم رایگان از شما میخواد مصرف یه ماده رو قطع کنید باید یه جایگزین مناسب به شما بده. اگه احساس میکنید که دفعیات بدنتون داره زیاد میشه اصلا نگران نباشین این مورد طبیعیه. زمانی که میخواهیم عرض یک هفته یک یا دو کیلو کم کنیم، کاهش وزن دلهره آور میشه.

برای نمونه برنامه رژیم غذایی شما باید دارای میوه و سبزیجات باشد و علاوه بر اینکه چند کیلو کم میکند، ویتامین های مورد نیاز بدن رو تامین کند. هر ۱۰۰ گرم قره قروت حاوی ۲۴۰ کیلوکالری انرژیه که می تونه بخشی از انرژی مورد نیاز روزانه رو تامین کنه. نان جو یک کف دست یک قاشق مرباخوری عسل ۳۰ گرم پنیر یک لیوان شیر کم چرب. شواهد بسیاری وجود دارند که نشان می دهند رژیم غذایی کتو از رژیم های غذایی کم چرب در کاهش وزن بهتر عمل می کند و عوارض کمتری به همراه دارد. این رژیمها همچنان ممکن است به کاهش وزن کمک کنند، اما خطر کمتری برای به خطر انداختن کیفیت شیر، کمآبکردن بدن و ایجاد کتواسیدوز دارند.

رژیم کتوژنیک برای ورزشکاران

برنامه رژیم غذایی برای کاهش وزن نیازمند اصول خاصیه تا بر روی بدن شما تاثیرات لازم رو بذاره. شما در پایان این روز اجازه دارید خودتون رو وزن کنین. فواید رژیم کتوژنیک برای همه افراد مزیت های بیشماری دارد اما اگر شما وزن بالایی دارید هرگز از انجام این رژیم فراموش نکنید. بعد از اینکه پیاز از حالت خام درآمد، سیر را اضافه کنید و به مدت یک دقیقه با پیاز تفت دهید. نه اینکه فقط لاغر کند و موجب شل شدن پوست، کاهش بافت های عضلانی، کمبود ویتامین و… در واقع عوارض عمومی مثل سردرد، کاهش انرژی بدن و …


منتشر شده

در

توسط