مراحل خروج از رژیم کتوژنیک

تحقیقات بسیاری درباره سطح کلسترول در رژیم کم کربوهیدرات کتوژنیک رژیم کتوژنیک انجام شده است. ما در این مقاله سعی داریم مراحل خروج از رژیم کتوژنیک برای شما شرح دهیم و همچنین درباره چگونگی خارج شدن از رژیم کتوژنیک توضیح دهیم. به طور کلی رژیم غذایی کتوژنیک در افراد مبتلا به دیابت تیپ ۲ و همچنین افرادی که اضافه وزن بالایی دارند، روش مناسبی است و تاثیرات شگرفی هم به همراه دارد. این رژیم مانند هر رژیم غذایی دیگری، فقط درصورتی که بدنتان با آن سازگار باشد و در دراز مدت بدنتان به آن عادت کند، تاثیر دارد.

تا دقیقا پارسال در همین روز، موقع فوت كردن شمع با تمام وجودم آرزو كردم كه خدای بی نظیرم این قدرت رو بهم بده كه بتونم رژیم بگیرم و تولد سی سالگیم به وزن دلخواهم رسیده باشم و صد البته كه شروع این اتفاق از فردای تولدم نبود! در این روش مصرف کربوهیدرات حتی تا ۲۰ میلی گرم در روز کاهش پیدا میکند. افزایش کتونها در بدن باعث دفع آب و الکترولیتها از بدن میشود به همین دلیل این کمبود آب میتواند به ضرر کلیههای شما تمام شود.

رژیم کتوژنیک یک ماهه

ولی خودمان میتوانیم با حذف انواع دود، الکل و غذاهای حاوی کربوهیدرات از یک طرف و ورزش و سبک زندگی سالم از طرف دیگر تا حد زیادی مانع از بروز استرس و در نتیجه کاهش رادیکالهای آزاد بدن شویم. رژیم غذایی کتوژنیک مبتنی بر دریافت کربوهیدرات کم و چربی بالاست تا بدن مجبور شود به جای قند، چربی بسوزاند. نارگیل سرشار از چربی هایی با زنجیره متوسط تری گلیسرید (MCTS) است. رژیم غذایی کم کربوهیدرات همانطور که از نام آن مشخص است، کربوهیدرات دریافتی را محدود میکند و روی غذاهای سرشار از پروتئین و چربی تمرکز دارد. باید اضافه کنیم که فقط رژیمهای استاندارد و سرشار از پروتئین به صورت دقیق مورد مطالعه قرار گرفته و رژیم هدفمند و چرخه ای از انواع تخصصی و پیشرفته این رژیم است که بیشتر به ورزشکاران حرفهای و بدنسازان توصیه میشود.

کتوژنیک رژیم مواد غذایی

بااینحال، فقط رژیمهای کتوژنیک استاندارد و پروتئین بالا بهطور گسترده مورد مطالعه قرار گرفتهاند. استفاده از این رژیم موجب کاهش وزن بیشتری در 3 تا 6 ماه اول نسبت به سایر رژیمهای لاغری میشود. تغییر به یک رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات یک تغییر اساسی است و بدن شما ممکن است به زمان نیاز داشته باشد تا با این شیوه جدید غذا خوردن سازگار شود. در این مطالعه, برای نخستین بار, اسید دکانوییک (C10) به رژیم غذایی مدل حیوانی NAFLD اضافه شد و تاثیرات پیش گیرانه و درمانی این مداخله مورد بررسی قرار گرفت.

رژیم غذایی کتوژنیک صرع

[arpw limit=”10″]

رژیم کتوژنیک از طریق تولید کتون در بدن و جایگزین شدن آن به عنوان منبع انرژی به جای نشاسته و قند باعث روند کاهش وزن و چربی سوزی در بدن میشود. رژیم کتوژنیک انواع مختلفی دارد اما باید گفت که هدف هر رژیم کتوژنیک وارد کردن بدن به تولید کتون است، در شرایط عادی بدن از گلوکز برای دریافت انرژی استفاده میکند، گلوکز نوعی کربوهیدرات است که از شکر و غذاهای حاوی نشاسته ایجاد میشود وقتی بدن به مقدارکافی برای تولید انرژی گلوکز نداشته باشد فرآیند سوخت و ساز چربی های ذخیره شده آغاز میشود و در نتیجه کتونها که نوعی اسید هستند در بدن تولید میشوند .

This c ontent has been wri tten ​wi​th the help  of GSA Con te nt᠎ Generator Demover​sion!

هر گروه شامل سه زیر گروه کنترل سالم, جیره پرچرب و C10 بود.

مواد و روش ها: مدل کبد چرب غیر الکلی با استفاده از جیره پرچرب در موش های صحرایی القا شد. مدل کبد چرب غیر الکلی با استفاده از جیره پرچرب در موشهای صحرایی القا شد. هر گروه شامل سه زیر گروه کنترل سالم, جیره پرچرب و C10 بود. خوشبختانه افرادی که تا الان زیر نظر مجموعه زیبیتو، از رژیم کتوژنیک Z217 استفاده کردن، به هیچ وجه این مشکل رو نداشتن. رژیم پرچرب، پروتئین متوسط و بسیار کم کربوهیدرات اشتهای را کاهش می دهد و به شما اجازه می دهد تا سیر شوید و چربی بدن و غذاهای خود را بسوزانید.

رژیم کتوژنیک برنامه

شواهد خوبی درباره تاثیر رژیم غذایی کتوژنیک در کاهش وزن با مقایسه آن با رژیم کم چربی یا مدیترانهای وجود دارد اما دیده شده است این تفاوت بین نتایج حاصل از هر دو رژیم غذایی به مروز زمان کمرنگ میشود. وقتی به سراغ این مطلب آمده اید، یعنی قصد کاهش وزن دارید و چیزهایی درباره رژیم کتوژنیک شنیده اید. این روزها حرف و حدیثهای زیادی درباره رژیم غذایی کتوژنیک وجود دارد؛ این که آیا این روش ایمن است؟ در رژیم کتوژنیک خودتان باید برنامه غذایی را تهیه کنید و برای یک هفته یا ۳۰ روز خودتان برنامهریزی کنید. رژیم کتوژنیک برای کاهش وزن سریع معروف است اما این رژیم غذایی عوارض خاص خودش را نیز دارد و این رژیم غذایی باید در یک مدت کوتاه نهایتاً 1 الی 3 ماهه (این زمان برای هر شخصی متفاوت است) استفاده شود.

3-آیا رژیم غذایی کتوژنیک عوارضی هم دارد؟ این رژیم بسیار شبیه به رژیم کتوژنیک استاندارد است با این تفاوت که مقدار پروتئین بیشتری در آن وجود دارد . کبد چرب غیر الکلی (NAFLD), به عنوان شایع ترین بیمای مزمن کبدی, دارای شیوع بیش از 30 درصدی در ایران است. چای بدون شکر و کربوهیدرات، یکی از بهترین نوشیدنیهای رژیم کتوژنیک است. ولی دلیل اصلی جایگزینی شکر آسیب هایی است که این ماده مخوف ولی شیرین به بدن ما میرساند.

از اونجایی که این رژیم بدن رو به یه دستگاه چربی سوز تبدیل می کنه بعضیا اعتقاد دارن واسه کبد مفیدم هست.اما اینم نباید فراموش کرد که مقدار زیادی چربی (هرچند غالبا چربی سالم) توی این رژیم مصرف می شه.به هر حال قبلش باید با یه دکتر مشورت کرد.در مورد کبد چرب و رژیم کتوژنیک هم تو این مقاله چیزای زیادی نوشته.شاید بتونه بهتون کمک کنه. پس برای این که کبد خودتان را فریب بدهید تا ذرات چربی را به عنوان سوخت مورد استفاده قرار دهد باید میزان کربوهیدرات دریافتی خود را تا حد ۲۰ تا ۵۰ گرم در روز پایین بیاورید.

تغذیه کتوژنیک

مطالعه دیگری نشان داد که این رژیم میزان حساسیت به انسولین را تا ۷۵ درصد افزایش میدهد و از این طریق میتواند دیابت را کنترل کرده و نیاز به مصرف داروهای دیابتی را کاهش دهد. به اکثر بانوان باردار طرفدار تبدیل می شود حداقل ۳۰ دقیقه بازی سبک مشابه با پیاده روی، یوگا هر دو شنا، ۵ روز در هفته انجام دهند را انتخاب کنید و انتخاب کنید اجتناب کرده اند رژیم های غذایی مفید را انتخاب کنید و انتخاب کنید تشکیل بخشها زیادی غلات، سبزیجات، میوه ها را انتخاب کنید و انتخاب کنید پروتئین های با بیرون چربی پیروی کنند.

درصد مواد غذایی این رژیم شامل 60 درصد چربی و 35 درصد پروتئین و 5 درصد کربوهیدرات است. هنگامی که مواد غذایی به بدن نمی رسد کتوز به بدن کمک می کند تا زنده بماند. در نظر داشته باشید که این روند در هر فرد متفاوت است و ممکن است برخی افراد به زمان بیشتری نیاز داشته باشند تا بدنشان وارد فاز کتوزیس شود. به وضوح مشخص شده است که افزایش سطح تری گلیسیرید در طولانی مدت میتواند منجر به بیماریهای قلبی خطرناک از جمله سکته قلبی شود.

در دهه گذشته، دهها مطالعه و چند متاآنالیز (مطالعاتی که نتایج سایر مطالعات را تجزیه و تحلیل میکنند) با بیش از 900000 نفر شرکت کننده از تقریباً 100 مجموعه داده مختلف نتیجه گیری مشابهی را نشان داده اند: خوردن چربیهای اشباع نشده و غیر اشباع هیچ تاثیر کوتاه مدت یا بلند مدتی بر افزایش خطرات بیماریهای قلبی ندارد. معمولا هزینههای رژیم این دورهها از ۹۰ هزار تومان شروع میشود و به ۳۳۰ هزار تومان میرسد و با دریافت مشخصاتی مثل سن، قد، وزن، گروه خونی و پرسشهایی در اینباره برنامه مخصوص به شما را در اختیارتان قرار میدهند.

عوارض دیگر که ممکن است مشکل سازتر باشند کمتر رخ میدهند؛ مثل سنگهای کلیوی و زیاد شدن اسید در خون. به دلیل عدم وجود درمان قطعی برای NAFLD, آمار مبتلایان به این بیماری در حال افزایش است. با پیشرفت NAFLD, خطر پیشرفت این بیماری و ابتلا به فیبروز, سیروز و هپاتوکارسینوما افزایش می یابد. ممکن است بعد از گذشت چند هفته این علائم بهبود یابد. با پیشرفت NAFLD، خطر پیشرفت این بیماری و ابتلا به فیبروز، سیروز و هپاتوکارسینوما افزایش می یابد. زمانی که بدن شما به وضعیت کتوزیس برسید اغلب سلولهای شما از کتون بادیها برای تامین انرژی خود استفاده میکنند.

تغذیه اکثر سلولهای بدن از قند یا گلوکز خون است که از کربوهیدراتهای رژیم عموما تولید میشود و به عنوان سوخت انرژی اصلی بدن مورد استفاده قرار میگیرد. بعد از آن برای کاهش وزن مورد آزمایش قرار گرفت و نتایج کوتاه مدت آن مطالعه شد و در حال حاضر مطالعه دقیقی روی رژیم غذایی کتوژنیک طولانی مدت انجام نشده است. مصرف مواد غذایی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم در این رژیم آزاد است. ترکیب اثر C10 در دو گروه پیش گیری و درمان بر روی حیوانات ارزیابی شد.

نتیجه گیری: یافته های این پژوهش نشان داد که استفاده از C10 در غالب یک رژیم کتوژنیک می تواند باعث بهبود پارامترهای سرمی و مهار پیشرفت تجمعات لیپیدی در بافت کبد بیمار و کاهش آنها شود. یافته ها: به طور خلاصه بررسی های بافتی و بیوشیمایی نشان دادند که اثر مداخله گر منجر به کاهش تجمعات چربی در بافت کبد و بهبود پارامترهای سرمی شاخص در بیماری کبد چرب غیرالکلی شده است. از این رو نگرش های جدید درمانی مبتنی بر درمان های متابولیک و اصلاح سبک زندگی در این بیماری گسترش یافته است.


منتشر شده

در

توسط