پاسخ به سؤالات متداول درباره رژیم کتوژنیک

رژیم های کتوژنیک می تواند باعث کاهش شدید قند خون و انسولین شود همراه با افزایش کتون ها، مزایای رژیم کتوژنیک سلامتی فراوانی دارد. به گفته متخصصان تغذیه، این وجه از این رژیم که با افزایش مصرف میوه و سبزی همراه است، بخش مثبت این رژیم به شمار میرود اما نباید نکات ویژه و مهم دیگری چون مصرف سایر مواد غذایی مغذی و ویتامینهای مهم مانند پروتئینها، کربوهیدراتها و … به گفته آکادمی تغذیه و رژیم غذایی، افراد با بیماریهای زیر نمیتوانند از این رژیم پیروی کنند: بیماری پانکراس بیماریهای تیروئید بیماریهای کبدی بیماری کیسه صفرا یا برداشتن کیسه صفرا سابقه اختلال خوردن مثل بیاشتهایی یا پرخوری عصبی توصیه میشود اگر فردی بخواهد رژیم کتو را امتحان کند، باید در مورد برنامه غذایی خود با یک متخصص تغذیه صحبت کند تا مشخص شود که آیا این رژیم برای او مناسب است یا خیر.

نان لواش کتوژنیک

سالاد سزار کتوژنیک که اغلب به این عوارض آنفلوآنزای کتو گفته می شود و معمولاً طی چند روز تمام می شود. یک رژیم غذایی لوکرب اغلب می تواند تمایل به شیرینی ها را کاهش داده و حتی گاهی از بین ببرد. یک الگوی عمدهٔ دیگر رژیم متابولیک تحریک سوختوساز و افزایش آن و افزایش کاهش وزن است. در زیر یک نمونه از برنامهٔ رژیم متابولیک در هر مرحله آمده است. حتی اگر شما قصد داشته باشید با رژیم بدنسازی عضله بیاورید نیز میتوانید روی آن حساب کنید. نمیشود این موضوع را انکار کرد که رژیم کتوژنیک یکی از پر طرفدارترین و محبوب ترین رژیمها و در عین حال یکی از انواعی است که روی آن تحقیقات بیشماری انجام شده است.

حال هنگامیکه چربی های سالم بخش کبد افراد می رسد به کتون تبدیل میگردد و این عملکرد سبب از بین رفتن اشتها و گرسنگی افراد می شود. در واقع به کمک یک نمونه رژیم لوکارب با چربی متوسط از خطر بیماری های قلبی و همچنین دیابت نوع ۲ در امان خواهید بود. بیشتر اوقات، روغنهای تری گلیسیرید با زنجیره متوسط بهعنوان مکمل به اسموتیها و سالادها اضافه میشوند. دکتر رضا غیاثوند در 12 دقیقه صفر تا صد رژیم کتوژنیک را با زبانی ساده توضیح داده است. رژیم غذایی کتوژنیک یا همان رژیم کتو مربوط به عصر حال نمی شود، شما امروز اسم این رژیم را شنیدید، ولی در صد سال قبل اندیشمندان مشاهده کردند، کسانیکه دچار حمله های صرعی میشوند، با مصرف چربی های سالم درمان میشوند.

رژیم کتوژنیک آپارات

اگر شما هم جز آندسته از افراد هستید که رژیم های مختلف را امتحان کرده اید و نتیجه ای را که می خواستید بدست نیاورده اید و از گرفتن رژیم های متعدد خسته شده اید حتما مطلب زیر را در مورد رژیم چربی سوزی کتوژنیک مطالعه کنید. علاوه بر سه وعده اصلی که برای هر روز از نمونه رژیم ذکر شده میتوانید از دو میان وعده رژیمی هم استفاده کنید. زرده تخم مرغ را هم بزنید تا حجیم و کرم رنگ شود.

شام:همبرگر با بیکن، تخم مرغ و پنیر. با استفاده از رژیم اتکینز میتوانید در زمان کم وزن خود را کاهش دهید. زیرا افزودنیها، نگهدارندهها، آفتکشها، حشرهکشها و هورمونهای موجود در این غذاها سرعت چربیسوزی را کاهش میدهند. برای مصرف ام سی تی اویل در کودکان پیشنهاد میشود روغن ام سی تی همراه با سوپ، آب یا سایر نوشیدنیها مثل آبمیوه، شیر و اسموتی مصرف شود. دتوكس زیره : زیره سبز همراه با لیمو و عسل یک نوشیدنی قدرتمند چربی سوز و سم زدا هستند. همچنین در این مرحله باید از سبزیجاتی مانند کلم بروکلی، کلم برگ، اسفناج، خیار و کولارد سبز استفاده بکنید.

البته طراح این رژیم برای گیاهخواران استثنا قائل شده و آنها میتوانند از ۳ غذای محتوی سویا (توفو، تمپه و ادامامه) استفاده بکنند. طرفداران رژیم متابولیک مدعیاند این غذاها میتوانند با تحریک غدهٔ تیروئید به سوزاندن موثرتر چربیها، پروتئینها و کربوهیدراتها کمک کرده و قندها را بهجای ذخیرهسازی به انرژی تبدیل بکنند. همچنین هیچ مطالعهای نشان نمیدهد که سبزیجات قلیایی بتوانند کبدتان را به آزادسازی سلولهای چربی تحریک بکنند. طرفداران رژیم متابولیک مدعیاند که مصرف این سبزیجات میتواند به ایجاد حالت قلیایی و خنثیکردن اسید بدن کمک کرده و کبد را به آزادسازی سلولهای چربی تحریک بکند.

رژیم کتوژنیک خوبه یا نه

یکی دیگر از مزایای قابلتوجه قهوه کتو کاهش قند آن است – که باعث حذف گلوکز میشود و بدن شما را وادار به سوزاندن چربی میکند. گنجاندن فیبر در رژیم غذایی می تواند باعث کاهش وزن شود. این اقدامات به کاهش استرس و اضطراب کمک کرده و بدنتان را برای کاهش وزن آماده میکند. درنتیجه راحتتر میتوانید وزنتان را کاهش بدهید. ولی این افزایش جزئی بوده و نمیتواند وزنتان را بهطور اساسی کاهش بدهد. یک مطالعه در مورد زنان مسن نشان داده که مصرف رژیم غذایی حاوی گوشت چرب، منجر به کاهش سطح کلسترول HDL (خوب) میشود که ۵٪ بیشتر از رژیم کم چربی و دارای کربوهیدرات است.

تعداد دقیق کربوهیدرات از برندی به برند دیگر متفاوت است. این بدین معناست که شانس شما برای داشتن فشار خون بالا، شریانهای سخت شده، نارسایی قلبی و دیگر شرایط قلبی کاهش مییابد. کافئین یکی دیگر از غذاهای ممنوعه است که میتواند به بهبود عملکرد مغز، محافظت در برابر آلزایمر و پارکینسون و کاهش خطر افسردگی کمک بکند. هنوز علت قطعی این مسئله برای متخصصان مشخص نیست اما احتمالا کتونهای که بدن برای به دست آوردن انرژی میسوزاند سبب محافظت از سلولهای مغز در برابر آسیب میشوند.

هدف از این رژیم کتو وادار ساختن بدن به ورود به مرحلهای به نام کتوز است. یادتان باشد که اندازهٔ وعدهها به مرحله و هدف خود شخص برای کاهش وزن بستگی دارد. وی با تأکید بر اینکه بعد از این رژیمهای سخت قطعاً فرد دوباره دچار افزایش وزن میشود، میگوید: برای کاهش وزن ماندگار حتماً قبل از هرگونه رژیمی باید دلایل اضافهوزن شناسایی و آن دلایل از بین برود؛ چرا که اگر بدون شناسایی دلیل اضافهوزن، رژیم گرفته شود این رژیم محکوم به شکست است. این متخصص تغذیه با اشاره به این نکته که حد طبیعی کاهش وزن برای لاغر شدن ۲ تا ۴ کیلوگرم در هرماه است، میگوید: رژیمهای نوبتی لاغری که فرد در آن مثلا یک هفته رژیم میگیرد و بعد ۳روز به روال قبل از رژیم غذا میخورد و دوباره یک هفته رژیم سخت میگیرد، شوکهای مقطعی است که نتیجهای جز کاهش مقاومت بدن و کاهش سوختوساز و در نهایت شکست رژیم غذایی ندارد.

در نسبت ۴ به ۱ رژیم کتوژنیک تقریبا حدود ۸۰ درصد انرژی از چربی ها تامین میشود و باقی مانده انرژی مورد نیاز روزانه فرد از طریق مصرف پروتیئین و کربوهیدرات به دست می آید، باید توجه داشته باشد که در رژیم کتوژنیک برای تامین حداقل پروتئین مورد نیاز بدن باید ۱ گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در رژیم غذایی قرار داشته باشد.پس از محاسبه انرژی چربی ها و پروتئین در رژیم غذایی باقی مانده انرژی را از طریق کربوهیدرات تامین میکنیم. در این رژیم افراد مجاز هستند تا قبل و بعد از ورزش کردن ۲۰ تا ۳۰ درصد کربوهیدرات دریافت کنند تا بتوانند شدت ورزش خود را افزایش دهند.

رژیم کتوژنیک چیست

در طول کتوژنز به دلیل بازخورد پایین گلوکز خون، محرک ترشح انسولین نیز کم میشود که به شدت محرک ذخیره چربی و گلوکز را کاهش میدهد. برای تکمیل این فرم کافی است، تجربه و برداشت خود را آنطور که در اکثر موارد رخ میدهد یادداشت داشته باشید. اگرچه لیست بلند غذاهای ممنوعه بسیاری از غذاهای فرآوریشده و کمسود را در خود جای داده، ولی برخی غذاهای بسیار مفید نیز در همین لیست قرار گرفتهاند. در رژیم کتوژنیک میتوانید وعدههای متنوع، مغذی و خوشمزهای برای خود تدارک ببینید.

[arpw limit=”10″]

طرح رژیم غذایی زیـــــگ زاگ مانندی برای این شخص است ( با توجه به میزان کالری مصرف شده کل یک روز ) و احتمالا” این میزان ، نوساناتی زیگ زاگ مانند در بر خواهد داشت . پرسش 4. چه میزان پروتئین باید مصرف کرد؟ آنفولانزای کتوژنیک به چه معناست؟ بهترین صبحانه برای پسردار شدن، ترکیبی از مواد غذایی است که در بالا به آن ها اشاره شد. غذاهای این دوره شامل میوههای با شاخص گلوکزی بالا مانند گلابی، انبه، آناناس و طالبی و غلات کامل سرشار از کربوهیدرات مانند جو دوسر، برنج قهوهای و گندم آلمانی است. برخلاف برخی ادعاها هیچ شواهدی مبنی بر اینکه مصرف غذاهای سرشار از کربوهیدرات برای ۲ روز متوالی بتواند از استرس و اضطراب بکاهد، وجود ندارد.

رژیم کتوژنیک چیه

درنهایت هیچ شواهدی وجود ندارد که مصرف غذاهای ارگانیک یا گوشتهای بدوننیترات بتواند تاثیری در بهبود عملکرد کبد بر چربیسوزی داشته باشد. البته می توانید مطلب رژيم آلکالین یا رژیم قلیایی برای لاغری را مطالعه کنید تا با خیال راحت از این روش استفاده کنید. علاوهبر این، مصرف پتاسیم بیشتر ممکن است به شما کمک کند تا استفاده از رژیم کتوژنیک راحتتر باشد. محققان معتقدند این رژیم ممکن است به بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی کمک کند تا فرآیندهای پاتوفیزیولوژیکی مانند توهم، توهمات شنوایی، عدم تعادل و رفتارهای غیرقابل پیش بینی را عادی کنند.

رژیم کتوژنیک قبل از بارداری

همچنین این رژیم برای کسانی که استپ وزنی دارند و با برنامه چربی سوزی متنوع نیز تغییر وزن ندارند نیز ممکن است مفید واقع شود. افزایش استقامت فیزیکی: رژیم کتوژنیک با دسترسی به انرژی ذخیره شده چربی میتواند استقامت فیزیکی شما را بسیار افزایش دهد. رژیم کتو باعث محدودیت های غذایی شدید در کودک می شود وبدن اورا برای تولید انرژی دچارمشکل می کند. همچنین در این مرحله باید از غذاهای سرشار از ویتامین های B و C مانند گوشت بدون چربی گاو، عدس، پرتقال، بوقلمون و کیوی استفاده بکنید.

کیا رژیم کتوژنیک گرفتن

با توجه به پیشرفت علم و انجام تحقیقات بسیار در دنیا امروزه افراد متخصص نمی توانند دروغ های پشت این رژیم را به راحتی باور کنند و آن را به مردم توصیه کنند. بهعنوان مثال سویا یکی از غذاهایی است که میتواند سطح کلسترول را کاهش داده و محتوی برخی ترکیباتی است که با سرطان مبارزه میکنند. همچنین تمرین فیزیکی منظم میتواند میزان کالریسوزی را افزایش داده و به کاهش وزن کمک بکند. کاهش میزان مصرف کربوهیدرات و رفتن به فاز کتو دارای عوارض بسیاری چون سردرد، خستگی، درد ماهیچهها، حالت تهوع و اسهال است. این امر میتواند میزان فیبر دریافتیتان را افزایش داده و به کاهش وزن کمک بکند. This content has ᠎been w​ri tt en  with the help of G SA C᠎on te᠎nt Gene​rator  DE MO !


منتشر شده

در

توسط