چگونه رژیم غذایی اتکینز و نقرس را دوست داشته باشیم؟

یکی از اولین توصیه‌هایی که پزشک برای مبتلایان به نقرس دارای اضافه وزن ارائه می‌کند، کاهش وزن اضافی است، بنابراین یکی از گزینه‌هایی که بیمار اغلب به آن نگاه می‌کند، مقایسه بین رژیم غذایی اتکینز و رژیم غذایی دوستدار نقرس است.

چاقی یکی از عوامل خطر اصلی برای نقرس است، به طوری که حدود نیمی از مبتلایان به نقرس به عنوان چاق یا دارای اضافه وزن طبقه بندی می شوند. بنابراین، در نظر گرفتن بهترین رژیم غذایی برای اتخاذ تفاوت زیادی در موفقیت درمان نقرس که انتخاب می کنید، ایجاد می کند.

رژیم اتکینز مبتنی بر این تئوری است که ما کربوهیدرات های تصفیه شده زیادی می خوریم، به همین دلیل است که بسیاری از افراد برای حفظ وزن سالم تلاش می کنند. کربوهیدرات های اضافی که به عنوان سوخت مورد استفاده بدن قرار نمی گیرند به قند تبدیل شده و به عنوان چربی ذخیره می شوند. بدن ما هم کربوهیدرات ها و هم چربی ها را می سوزاند، با این حال، همیشه ابتدا از کربوهیدرات های اضافی شروع می کند زیرا پردازش آنها آسان تر است.

بنابراین ایده پشت رژیم اتکینز این است که مصرف کربوهیدرات را به شدت محدود کند و بدن را مجبور کند که ذخایر چربی خود را بسوزاند. ممکن است راهی برای کاهش وزن باشد، اما اگر به عنوان یک مبتلا به نقرس به این رژیم فکر می کنید، مراقب باشید.

اتکینز و سایر رژیم های کم کربوهیدرات به شدت به غذاهای پروتئینی متکی هستند و از اینجاست که مشکلات برای مبتلایان به نقرس شروع می شود.

نقرس زمانی ایجاد می شود که هیپراوریسما رخ می دهد، این یک اصطلاح پزشکی برای زمانی است که بدن سطوح اسید اوریک در جریان خون بالا داشته باشد. اسید اوریک یک محصول جانبی زائد طبیعی است که ما تولید می‌کنیم و معمولاً توسط کلیه‌ها از طریق ادرار دفع می‌شود. هنگامی که این فرآیند حذف با مشکلی مواجه می شود یا سطح اسید اوریک به طور غیرعادی در بدن افزایش می یابد، کریستال های اسید اوریک تشکیل شده و در مفاصل رسوب می کنند.

این تجمع کریستال ها است که باعث علائم نقرس می شود – مفاصل داغ، قرمز، متورم و بسیار دردناک. یکی از دلایل اصلی هیپراوریسمی خوردن غذاهای غنی از پورین است. هنگامی که پورین خورده می شود، به اسید اوریک تبدیل می شود. بدن به طور معمول می تواند با این فرآیند طبیعی کنار بیاید، با این حال، اگر عملکرد کلیه ها مختل شود یا سطح دریافت پورین به طور چشمگیری افزایش یابد، نقرس می تواند نتیجه آن باشد.

غذاهایی که بالاترین میزان پورین را دارند، پروتئین های حیوانی هستند. همان غذاهایی که بیشترین بخش از برنامه رژیم غذایی اتکینز را تشکیل می دهند. بنابراین، می توانید مشکلی را که یک فرد مبتلا به نقرس ممکن است با پیروی از اتکینز یا سایر رژیم های غذایی با کربوهیدرات کم/محدود مشاهده کنید.

جایگزینی برای مبتلایان به نقرس ممکن است کمی بیشتر طول بکشد تا نتایج را از نظر کاهش وزن مشاهده کنند، با این حال، امتیاز اضافی این است که خطر حملات احتمالی بیشتر نقرس تا حد زیادی کاهش می یابد. پاسخ این است که یک رژیم غذایی مناسب برای نقرس اتخاذ کنید، آب بیشتری بنوشید و ورزش را تا حد امکان بی خطر معرفی کنید.

کاهش وزن فرد مبتلا به نقرس باید تدریجی باشد زیرا کاهش وزن سریع در واقع می تواند اثر معکوس داشته باشد و علائم نقرس را بدتر کند. رژیم غذایی شدید و کاهش وزن سریع باعث افزایش سطح اسید اوریک در بدن می شود.

رژیم‌های غذایی دوستدار نقرس معمولاً از کربوهیدرات‌های پیچیده، غذاهای کم‌چرب و پروتئین کم و البته غذاهای کم پورین تشکیل می‌شوند. پروتئین معمولاً به بیش از 100 گرم در روز محدود نمی شود و بهتر است از مصرف الکل اجتناب کنید یا آن را محدود کنید، زیرا می تواند تولید اسید اوریک را در بدن افزایش دهد. سعی کنید 8 تا 10 لیوان آب در روز بنوشید تا به رقیق شدن اسید اوریک و تسریع دفع کمک کند.

با پیروی از یک رژیم غذایی معقول نقرس می توانید وزن اضافی خود را کاهش دهید یا وزن سالم خود را حفظ کنید و همزمان از حملات بیشتر نقرس جلوگیری کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد رژیم کم کربوهیدرات، رژیم اتکینز و رژیم های دوستدار نقرس در خبرنامه رایگان سایت ثبت نام کنید.


منتشر شده

در

توسط