چگونه رژیم کتوژنیک بگیریم

ابتدا با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا استفاده از رژیم کتوژنیک برای شما بیخطر است، به خصوص اگر مبتلا به دیابت رژیم کتوژنیک نوع ۱ هستید. بنابراین بسیار مهم است که برای تغییر در رژیم غذایی با پزشک خود مشورت کنید. از طرفی دلیل توجه فراوان درمانگران به این رژیم لاغری، پاسخدهی بسیار سریع و کاهش وزن و سایز ناگهانی است که با این رژیم غذایی حاصل میشود. این کتونها سپس به عنوان منبع سوخت در بدن، به ویژه برای مغز، عمل میکنند. سریعترین راه برای کتوز، روزه است.

کتوژنیک و بدنسازی

نمونه صبحانه کتوژنیک یکی از راه های استفاده از این روغن این است که آن را به کاساوا یا دوغ یا حتی سالاد خود اضافه کنید. این بدان معنی است که بدن شما به انسولین کمتری احتیاج دارد و میزان ترشح انسولین کم میشود کاهش سطح انسولین در رژیم کتوژنیک ممکن است بدن شما را در برابر برخی از انواع سرطان محافظت کند و یا حتی رشد سلول های سرطانی را کُند کند. به گزارش رژیم آنلاین آردایت (رژیم آنلاین تخصصی دکتر فرزاد روشن ضمیر؛ متخصص تغذیه) در رژیم کتوژنیک وقتی روزانه کمتر از ۵۰ گرم کربوهیدرات مصرف میکنید، بدن شما از قند خون استفاده میکند و به سرعت قند خون پایین میاید این کار معمولاً ۳ تا ۴ روز طول میکشد.

با یک رژیم کتوژنیک، کل بدن منبع سوخت خود را روشن میکند تا بیشتر با چربی کار کند و در طول روز چربی بسوزاند. کتو نوعی رژیم غذایی با کربوهیدرات کم و چربی زیاد است که باعث کاهش قند خون و انسولین و تغییر سوخت و ساز بدن از کربوهیدرات به چربی و کتونها میشود. افزایش ارزش غذایی مصرفی برابر با سلامت و تندرستی بیشتر و جامعه پرنشاطتر خواهد شد. اساس رژیم کتوژنیک از نظر علم و متخصصان بر کارآیی موثر سوخت و ساز سلولی، سلامت عمومی بدن، چربی سوزی و از بین بردن بیماریها است.

معنی کتوژنیک چیست

Data was creat ed  with the ​help of ​Co nt ent Ge᠎ne᠎ra to​r DEMO!

آیا رژیم کتوژنیک علمی است

دسترسی به منابع چربی برای سوخت و ساز آنها آسانتر میشود. این ممکن است به این دلیل باشد که برای تبدیل چربی به انرژی، در مقایسه با تبدیل کربوهیدرات به انرژی، کالری بیشتری لازم است. یک رژیم کتوژنیک ممکن است در ۳ تا ۶ ماه اول در مقایسه با برخی رژیمهای دیگر به کاهش وزن بیشتری منجر شود. والدین تشویق میشوند که پیش از هرگونه قضاوت دربارهٔ اثربخشی این رژیم غذایی، دستکم بهمدت ۳ ماه به آن پایبند مانده و آن را ادامه دهند. این نمونه برنامه فقط برای آشنایی شما با رژیم کتوژنیک است و نباید از آن استفاده کنید.

اما هیچ کس نمیتواند برای همیشه روزه بگیرد. مغز عضوی گرسنه است که هر روز انرژی زیادی مصرف میکند و نمیتواند مستقیماً روی چربی کار کند. رژیم کتوژنیک وقتی روزانه کمتر از ۵۰ گرم کربوهیدرات مصرف میکنید، بدن شما از قند خون استفاده میکند و به سرعت قند خون پایین میاید این کار معمولاً ۳ تا ۴ روز طول میکشد. رژیم کتو به طور معمول یک رژیم پر چرب است، بنابراین برای جلوگیری از احساس گرسنگی در طی رژیم توصیه می کنیم که چربی به مقدار کافی استفاده کنید، چرا که قبلا انرژی مورد نیاز بدن از کربوهیدرات ها تامین می شد و طی رژیم کتو بایستی از چربی تامین شود.

کتوژنیک به انگلیسی

رژیمهای غذایی پرکربوهیدرات برای عضله سازی بسیار مفید هستند. این رژیم اگرچه ممکن است در تمرین های ورزشی مفید باشد، اما ممکن است مانند سایر رژیم های غذایی برای ورزش کاران حرفه ای کارایی نداشته باشد. هرچه کربوهیدرات کمتر باشد، به نظر میرسد رژیم غذایی برای رسیدن به کتوز، کاهش وزن موثرتر است. همچنین ممکن است به این دلیل که یک رژیم غذایی پرچرب و پر پروتئین شما را بیشتر سیر نگه میدارد، بنابراین کمتر میخورید، اما این هنوز ثابت شده نیست. علت بروز این بیماری می تواند مقادیر بالای انسولین باشد.

از طرفی افت انسولین در رژیم کتوژنیک می تواند به جلوگیری از آکنه کمک کند. آیا دیابت دارید و داروهایی مانند انسولین مصرف میکنید؟ همچنین باید از مصرف محصولات رژیمی کم چربی خودداری کنید. به نظر می رسد رژیم های کم کربوهیدرات به شما کمک می کنند تا قند خون شما نسبت به رژیم های دیگر کمتر و قابل پیش بینی باشد. اگر میخواهید وزن خود را کاهش دهید رژیم کتو بسیار عالی است، اما میتواند فواید دیگری نیز داشته باشد مانند گرسنگی کمتر و تأمین انرژی مداوم و این امر میتواند به هوشیاری و تمرکز شما هم کمک کند.

تنقلات کتوژنیک

رژیم غذایی کتوژنیک (یا به اختصار رژیم کتو) یک رژیم کم کربوهیدرات و پرچرب است که فواید زیادی برای سلامتی دارد.در واقع، بسیاری از مطالعات نشان می دهد که این نوع رژیم غذایی می تواند به کاهش وزن و بهبود سلامت شما کمک کند. رژیم کتو برای افرادی که اضافه وزن دارند، مبتلایان به دیابت و کسانی که میخواهند سلامت متابولیکشان را بهبود بدهند، فوقالعاده است. برای پاسخ سوالات بالا با پزشک خود مشورت کنید. رژیم کتوژنیک استاندارد (SKD) : یک رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات که حاوی میزان پروتئین متوسط و چربی بالا است.

[arpw limit=”10″]

برنامه کتوژنیک

غذاهای حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات، چه از نوع شیرین و چه از نوع نشاستهای را نباید در کتو مصرف کرد. یک رژیم غذایی سالم کتو بر اساس غذاهای کامل و غنی از مواد مغذی مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ و سبزیجات غیر نشاستهای همراه با چربیهای طبیعی مانند کره یا روغن زیتون تهیه میشود. از آنجایی که ذره به ذره کربوهیدارت در رژیم غذایی شما اهمیت دارد، استویا، این شیرین کننده طبیعی اعجاز انگیز میتواند کمکی شایان به شیرین شدن کام شما در زمان رژیم و پس از آن کند. درباره رژیم کتو اختلاف نظرها و افسانه هایی وجود دارد، اما به نظر میرسد این رژیم بسیار بیخطر است.

رژیم کتوژنیک سالم

با این حال باز هم توصیه می کنیم مقاله “مصرف میوه ها و بری ها در کتو” را بخوانید. میوه ها مثل انبه،موز،آناناس و انگور. همچنین این میوه ها به دلیل داشتن مقادیر زیاد آنتی اکسیدان برای کاهش التهاب و محافظت در برابر بیماری ها موثر هستند. میوه ستاره ای که آن را با نام میوه ستاره سان – caramcola نیز می شناسند، یک میوه ی ستاره ای شکل گرمسیری است که بومی مناطق جنوب شرقی آسیا می باشد. اختلالات سیستم عصبی بر روی مغز و ستون فقرات و همچنین اعصابی که آن ها را به هم پیوند می دهد تأثیر می گذارد.

صرع یکی از این موارد است، اما رژیم های کتوژنیک ممکن است به بهبود سایر بیماریهای عصبی، از جمله بیماری آلزایمر، پارکینسون و اختلالات خواب کمک کنند. مردم اغلب از رژیم غذایی کتوژنیک برای کاهش وزن استفاده میکنند، اما این رژیم میواند به مدیریت و کنترل برخی از بیماریها مانند صرع نیز کمک کند. حتماً با پزشک خود در مورد برنامه و اهداف غذایی خود صحبت کنید تا تصمیم بگیرید که آیا یک برنامه غذایی کتو برای شما مناسب است یا خیر. ᠎Data has  been c᠎reated with the help of G SA Content Gen᠎er at​or DE MO !

خبر خوب: بله ، شما می توانید با رژیم کتو قهوه بنوشید! با یک رژیم کتوژنیک چه چیزی میتوانید بنوشید؟ به عنوان مثال، غذاهایی مانند گوشت فرآوری شده مانند سوسیس و بیکن، پنیر و کره با کیفیت پایین و روغن های تصفیه شده ممکن است کالری روزانه زیادی را در هنگام رژیم کتو کثیف تامین کنند. به عنوان یک اصل کلی، وعده های غذایی شما با کتو باید دارای چربی زیاد، پروتئین متوسط و کربوهیدرات کم باشد. برای استفاده از چربی به عنوان انرژی، کبد شما چربی را به موادی به نام کتون تبدیل می کند و به جای گلوکز می سوزاند.

رژیم کتوژنیک استاندارد

دانشمندان در مورد مکانیسم این اثر مطمئن نیستند، اما ممکن است کتون هایی که بدن شما هنگام تجزیه چربی برای تولید انرژی ایجاد می کند، از سلول های مغز شما در برابر آسیب محافظت کنند. اما وقتی بدن شما چربی می سوزاند، ترکیباتی به نام کتون ایجاد می کند. کاهش مصرف کربوهیدرات، بدن را در وضعیت متابولیکی به نام کتوز قرار میدهد، جایی که شروع به سوزاندن چربی و تولید کتون میکند. وقتی کربوهیدرات بسیار کمی مصرف میکنید یا کالری بسیار کمی مصرف میکنید، کبد شما چربی کتون تولید میکند. آیا برای کنترل فشار خون بالا دارو مصرف میکنید؟ نرمافزارهای موبایلی زیادی در این زمینه وجود دارد که با توجه بهشرایط جسمی و فعالیت بدنی هر فرد، کالری مناسب برای کاهش وزن را پیشنهاد میکنند.

راهکار فناورانه برای جلوگیری از تاراج «اکسیر جوانی» از جنگلهای شکننده شمال کشور

به گزارش ایسنا، قارچ “ترافل سیاه” یا قارچ “دنبلان” نوعی قارچ خوراکی گرانقیمت و کمیاب است که رویشگاه آن در کل جنگلهای شمال از گیلان تا مازندر … [Source: ISNA]

اگر به تازگی رژیم کتو را شروع کردهاید، در اینجا میآموزید که چطور یک رژیم غذایی کتو را از ابتدا شروع کنید و اصول رژیم کتو را یاد بگیرید و با برنامه غذایی ساده ۲ هفتهای شروع به کار کنید. سپس شروع به تجزیه پروتئین و چربی برای دریافت انرژی خواهید کرد که باعث لاغر شدن شما میشود. “کتوژنیک” اصطلاحی برای رژیم کم کربوهیدرات است (مانند رژیم اتکینز). ماهی چرب: مانند ماهی قزل آلا، سالمون، ماهی تن و ماهی خال مخالی. بیشترین منیزیوم در آجیل و دانه ها مانند پسته ،گردو و تخم کدو یافت میشود. کربوهیدرات ها در ایجاد آکنه مؤثرند، بنابراین کاهش مصرف آن ها می تواند به درمان آکنه کمک کند.

کتوژنیک نمونه رژیم دکتر اوسطی

همینطور کربوهیدرات اضافی نه تنها به چربی بلکه به نوع خاصی از آن به نام تری گلیسیرید در خون تبدیل می شود که ریسک بیماری های قلب را بشدت افزایش می دهد. عجیب به نظر می رسد که یک رژیم غذایی پرچرب بتواند کلسترول “خوب” را افزایش داده و کلسترول “بد” را کاهش دهد، اما رژیم های کتوژنیک دقیقاً موجب کاهش کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب می شوند. هفته آخر برنامه رژیم غذایی بسیار هیجان انگیز است زیرا شما وزن زیادی از دست داده اید. این به نوبه خود می تواند کلیه های شما را تحت فشار قرار داده و منجر به ایجاد سنگ کلیه شود.


منتشر شده

در

توسط