چگونه یک رژیم کم کربوهیدرات را شروع کنیم

رژیم‌های کم کربوهیدرات شامل حذف کربوهیدرات‌ها از رژیم غذایی یا حداقل محدود کردن آن‌ها و افزودن پروتئین و چربی بیشتر است. اما حتی اگر غلات، سبزیجات و میوه های نشاسته ای را حذف کنید، آیا باز هم به کاهش وزن شما کمک می کند و مهمتر از آن، آیا سالم خواهید بود و آیا نتایج کاهش وزن ماندگار خواهد بود؟

اگر تمام سبزیجات، میوه ها و غلات را حذف کنید، پاسخ خیر است. بدن شما برای حفظ سلامتی شما به مواد مغذی نیاز دارد که از آن غذاهای مهم دریافت می کند. در واقع، اگر تمام چیزی که می خورید پروتئین و چربی باشد، بیشتر در معرض خطر بیماری های قلبی، سرطان و سایر انواع بیماری ها هستید. اما راهی وجود دارد که می توانید رژیم های کم کربوهیدرات را دنبال کنید و همچنان سالم باشید. در اینجا چگونه است.

به جای غلات فرآوری شده مانند برنج سفید و نان سفید، غلات کامل بخورید. اینها کربوهیدرات های خالی هستند، در حالی که غلات کامل می توانند به کاهش وزن شما کمک کنند. مثلا به جای نان یا پاستا برنج قهوه ای بخورید.

سبزیجات سبز، برگ دار و کلم بروکلی را انتخاب کنید. به عنوان مثال، یک سبزی برگ دار، مانند کلم پیچ، همراه با کلم بروکلی، ارزش غذایی زیادی به شما می دهد. در حالی که بهتر است از انواع سبزیجات استفاده کنید، اما اگر به جای حذف کامل سبزیجات از رژیم غذایی خود، از سبزیجات سبز و برگدار استفاده کنید، اشتباه نمی کنید.

میوه را کم اضافه کنید. چند میوه از گروه های رنگی مختلف بخورید تا بهترین تغذیه را داشته باشید. مثلا یک توت فرنگی، یک تکه خربزه و یک مشت زغال اخته بخورید. در حالی که این کار کربوهیدرات اضافی زیادی اضافه نمی کند، به شما کمک می کند تا ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز خود را دریافت کنید.

تخم مرغ یک راه عالی برای افزودن پروتئین به رژیم غذایی شماست زیرا بسیاری از مواد مغذی مشابه میوه و سبزیجات را بدون کربوهیدرات بالا ارائه می دهد. به عنوان مثال، تخم مرغ به شما امگا 3، ویتامین A و بسیاری از مکمل های دیگر می دهد. اگر واقعاً سعی می کنید از توصیه های رژیم های کم کربوهیدرات پیروی کنید، فقط زرده تخم مرغ را بخورید.

اگر فقط برای کاهش وزن سریع این غذاها را از رژیم غذایی خود حذف کنید، احتمالاً بعداً وزن خود را دوباره به حالت اول برمی گردانید. به این رژیم “یو یو” می گویند. این به این دلیل است که بدن شما در طول رژیم غذایی دچار کمبود مواد مغذی می شود که بعداً هوس غذاها می کنید و مقدار زیادی از آنها را می خورید. بهتر است غذاهایی را که برای شما مضر هستند، مانند غذاهای ناسالم، کاملاً حذف کنید و فقط مقداری از غذاهای مفید از جمله غلات، میوه ها و سبزیجات را کاهش دهید.

بدترین چیزی که می توانید در رژیم غذایی کم کربوهیدرات بخورید نوشیدنی های شیرین، غذاهای میان وعده و دسرها هستند. قبل از اینکه غلات کامل، میوه ها یا سبزیجات را حذف کنید، اینها را از رژیم غذایی خود حذف کنید. همچنین، مهم است که بدانیم رژیم های کم کربوهیدرات منجر به کاهش انرژی می شود. این به این دلیل است که بدن شما برای تولید انرژی به کربوهیدرات نیاز دارد. اگر متوجه شدید که انرژی کافی برای حفظ سبک زندگی معمولی خود را ندارید، احتمالاً کربوهیدرات های زیادی را حذف کرده اید. آنها را دوباره به آن اضافه کنید تا زمانی که احساس کنید برای انجام مسئولیت های روزانه خود آمادگی دارید یا تغییر رژیم غذایی خود را در نظر بگیرید.


منتشر شده

در

توسط