چیزهایی که همه باید در مورد رژیم غذایی با پروتئین بالا و کم کربوهیدرات بدانند

احتمالاً همه حرف‌ها را درباره رژیم‌های پر پروتئین کم کربوهیدرات که امروزه در بازار وجود دارد شنیده‌اید. یکی از معروف ترین این رژیم ها رژیم اتکینز است. همچنین احتمالاً نظرات متناقضی در مورد این رژیم غذایی و برنامه های کاهش وزن نیز شنیده اید. بنابراین، چگونه می دانید کدام نظر صحیح است؟ تنها راه برای دانستن این است که خود را در مورد این برنامه های رژیم غذایی مختلف آموزش دهید و نظر خود را تشکیل دهید.

به طور کلی، یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات با پروتئین بالا باعث می شود 30 تا 50 درصد از کل کالری خود را از پروتئین دریافت کنید. رژیم غذایی معمولی ما از کربوهیدرات بیشتری نسبت به پروتئین تشکیل شده است. بدن ما با سوزاندن کربوهیدرات ها انرژی می گیرد. این سوختی است که مغز و اندام‌های اصلی ما برای عملکرد صحیح به آن نیاز دارند.

هنگامی که شما یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات با پروتئین بالا می خورید، بدن شما به حالت متابولیک متفاوتی می رود. این حالت کتوز نامیده می شود. هنگامی که بدن شما وارد کتوز می شود، شروع به سوزاندن چربی خود برای سوخت می کند. بدن انرژی خود را از تجزیه ذخایر چربی دریافت می کند. این باعث می شود کمتر احساس گرسنگی کنید و احتمالاً کمی کمتر غذا می خورید. اما باید توجه داشته باشید که این نوع رژیم با خطراتی همراه است.

مشکلات کلیوی می تواند یکی از عوارض جانبی اصلی باشد. دلیل این امر این است که پردازش پروتئین بر کلیه های شما فشار وارد می کند و می تواند شما را مستعد مشکلات کلیوی کند.

رژیم غذایی با پروتئین بالا می تواند باعث پوکی استخوان یا حتی سنگ کلیه شود. این به این دلیل است که شما بیش از حد طبیعی کلسیم را از طریق کلیه ها دفع خواهید کرد. اگر برای مدت طولانی از یک رژیم غذایی با پروتئین بالا پیروی کنید، این می تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه و پوکی استخوان را افزایش دهد.

نکته دیگری که باید در نظر گرفت این واقعیت است که خوردن تمام آن پروتئین که از گوشت قرمز، پنیر و محصولات لبنی تشکیل شده است، می تواند باعث بالا رفتن سطح کلسترول شما شود. اگر قبلاً با کلسترول بالا مبارزه می کنید، باید در مورد پیروی از یک رژیم غذایی با پروتئین بسیار محتاط باشید.

قبل از شروع هر برنامه غذایی، ابتدا باید با پزشک خود مشورت کنید. یک برنامه غذایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات کم چیزی است که نباید به طور طولانی مدت دنبال شود. این می تواند برای کاهش وزن سریع کوتاه مدت مفید باشد، اما تنها راه برای کاهش وزن، تغییر کامل سبک زندگی است. و مشکل در همین جاست. برای اکثر افرادی که از این نوع برنامه رژیم غذایی استفاده می کنند، به محض اینکه وزن خود را متوقف کنند، به سرعت دوباره به حالت اول برمی گردد. یاد بگیرید که چگونه سالم بخورید و ورزش کنید.

بنابراین اکنون شما اطلاعات لازم را دارید تا در مورد رژیم غذایی کم کربوهیدرات با پروتئین بالا تصمیم بگیرید. هیچ رژیمی را بدون نظارت پزشک انجام ندهید. فقط یادت باشه سالم بمونی


منتشر شده

در

توسط