کتوز – بازیابی سلامت در سراسر جهان

کتوز یک حالت متابولیکی است که در آن بدن کتون هایی تولید می کند تا به عنوان سوخت توسط برخی از اندام ها استفاده شود تا گلیکوژن بتواند برای اندام هایی که به آن وابسته هستند ذخیره شود. هنگام جستجوی اطلاعات در مورد کتوز مهم است که با کتواسیدوز اشتباه نگیرید – وضعیتی بسیار ناسالم. متأسفانه بسیار رایج است که منابع اطلاعاتی این دو را با هم ترکیب کنند و بنابراین کتوز را بد تلفظ کنند.

از آنجا که گلوکز معمولاً به عنوان منبع سوخت اولیه بدن پذیرفته می شود، قرار دادن بدن در حالتی که سوزاندن چیزی غیر از گلوکز برای سوخت متعاقباً به عنوان شکلی از گرسنگی در نظر گرفته می شود. با این حال، بدن انسان مکانیسم کاملاً مشخصی برای سوزاندن چربی به معنای واقعی کلمه برای سوخت دارد (من فکر می‌کنم مهم است که بدانیم حتی با وجود گلوکز، برخی از بافت‌های بدن انسان هنوز ترجیح می‌دهند از چربی برای سوخت استفاده کنند. از قضا، قلب یکی از آن‌هاست، علی‌رغم این واقعیت که هدف از رژیم‌های کم‌چرب نجات قلب شماست). وقتی بدن از چربی به عنوان انرژی استفاده می کند، در حالت کتوز قرار می گیرد.

هنگامی که خوردن گلوکز (یعنی کربوهیدرات ها) را متوقف می کنید، بدن شما روند کتوز را آغاز می کند. در کتوز، کبد شروع به باز کردن سلول های چربی می کند تا بدن شما بتواند از اسیدهای چرب برای سوخت استفاده کند. همچنین اجسام کتونی تولید می کند که بدن نیز از آن برای سوخت استفاده می کند – به ویژه مغز. فواید کتوز متعدد است – کاهش فشار خون، کاهش کلسترول، تری گلیسیرید پایین، بهبود حساسیت به انسولین و کاهش وزن بدون توجه به شمارش کالری. سایر فواید گزارش شده رایج هستند – کمبود گرسنگی، کمبود هوس، بهبود خلق و خو، کاهش اضطراب و تمرکز ذهنی بیشتر. تغییرات در رژیم های کتوژنیک برای کنترل شرایط پزشکی مختلف از جمله آکنه، سوزش سر دل و رفلاکس اسید، مشکلات تیروئید، صرع و دیابت نوع 2 استفاده می شود.

عوارض جانبی منفی رژیم کتوژنیک شامل سبکی سر، سردرد، بی حالی، ضعف، احساس سرما، اسهال و حالت تهوع است. این عوارض جانبی فقط موقتی هستند و زمانی که بدن به طور کامل از سوزاندن گلوکز به سوزاندن چربی (در هفته اول) تغییر کرد، از بین می‌روند. آنها تقریباً در سراسر جهان به عنوان علائم ترک قند شناخته می شوند.

بدن در تنظیم اجسام کتون بسیار توانایی دارد، بنابراین اگر مشکل اساسی وجود نداشته باشد (الکلی‌ها و دیابتی‌های نوع 1 اغلب با تنظیم کتون مشکل دارند)، باید کاملاً خوب باشید. با این حال، برای افرادی که مشکل اساسی دارند، ممکن است به کتواسیدوز مبتلا شوند. اساساً بدن آنها دیگر کتون های خونشان را تنظیم نمی کند و شروع به ساختن می کنند. هرچه بیشتر تجمع کنند، اسیدیته خون را در بدن شما تغییر می دهند و این بسیار خطرناک است. عوارض کتواسیدوز شامل هالیتوز، تشنگی شدید، تکرر ادرار، خستگی مداوم، خشکی پوست، درد شکم، مشکل در تنفس و آشفتگی ذهنی است.

اگر به دنبال کاهش وزن بدون خوردن کمتر، بهبود خلق و خوی و قدرت ذهنی خود یا حتی حل برخی از مشکلات رایج سلامتی مانند آکنه یا رفلاکس اسید هستید، رژیم کتوژنیک (که رژیم غذایی هموستاتیک نیز نامیده می شود) ممکن است دقیقاً ابزار مناسبی برای درمان باشد. شما. فقط مراقب علائم کتواسیدوز باشید و پس از پشت سر گذاشتن این علائم ناخوشایند ترک، هیچ مشکلی نخواهید داشت.


منتشر شده

در

توسط