کتوز خوش خیم: در حین رژیم کم کربوهیدرات برای کاهش وزن از این موضوع آگاه باشید

کتوز خوش خیم حالتی است که توسط رژیم‌های کم کربوهیدرات ایجاد می‌شود، که در آن بدن به جای استفاده از کربوهیدرات‌ها، که معمولاً در ابتدا در ماهیچه‌ها به عنوان ماده‌ای به نام گلیکوژن ذخیره می‌شوند، چربی را به عنوان منبع اصلی سوخت می‌سوزاند. این بیماری کتوز خوش خیم نامیده می شود، زیرا یک وضعیت ایمن و سالم است، نه کتوزی که در بیماران دیابتی تجربه می شود، که خوش خیم نیست.

همانطور که بدن چربی می سوزاند، یک محصول جانبی به نام کتون تولید می کند. کتون ها از طریق ادرار و از طریق ریه ها از بدن خارج می شوند. کتون ها دلیل این است که یکی از مستندترین عوارض جانبی رژیم اتکینز این است که می تواند بوی نفس افراد را کمی عجیب کند – کتون ها بوی شیرینی دارند، تقریباً شبیه قطرات گلابی، که گهگاه در تنفس قابل توجه است (این بوی مشمئز کننده ای مانند بوی بد دهان عمومی ندارد، اما می تواند قوی باشد – آدامس بدون قند یا یک دهانشویه قوی نعنایی به طور کلی آن را می پوشاند).

برای اینکه رژیم کم کربوهیدرات عمل کند، باید درجاتی از کتوز خوش خیم رخ دهد، زیرا نشان می دهد که بدن از چربی خارج می شود. معمولاً در سه روز اول پس از پیروی از رژیم کم کربوهیدرات القا می شود، زیرا بدن در این مرحله ذخایر گلیکوژن باقیمانده را مصرف کرده و به جای آن به سوزاندن چربی روی آورده است.

آزمایش وجود کتون بهترین راه برای بررسی اینکه آیا اتکینز (یا سایر رژیم های غذایی کم کربوهیدرات) تأثیر داشته است یا خیر و تا چه حد شما کتوز را تجربه می کنید.

چوب های تست کتوز، که اغلب کتوستیکس نامیده می شوند، در اکثر داروخانه ها در دسترس هستند. آنها معمولاً توسط دیابتی ها برای بررسی نوع غیر خوش خیم کتوز که می تواند همراه با وضعیت آنها باشد استفاده می شود. اگر از یک رژیم کم کربوهیدرات پیروی می کنید، می تواند کمک خوبی برای خرید یک بسته از چوب های آزمایش باشد تا به شما کمک کند متوجه شوید که چه زمانی دچار کتوز می شوید و کتوز چقدر شدید است. میله ها ارزان هستند و معمولاً در بسته های 120 عددی عرضه می شوند. می توانید کتوستیکس را بدون نسخه خریداری کنید.

برای آزمایش کتون ها، یک ادرار ساده روی یکی از میله های آزمایش ادرار کنید (مثل انجام تست بارداری). اگر کتوز اتفاق نیفتد، هیچ اتفاقی نمی‌افتد، اما اگر این اتفاق بیفتد، چوب طیفی از رنگ‌ها را از صورتی کم‌رنگ که نشان‌دهنده وجود آثار کتون است، به بنفش بسیار تیره تبدیل می‌کند که کتوز عمیق را نشان می‌دهد. روی بسته کتوستیکس نموداری وجود دارد که رنگ‌های مختلف و مقدار کتون‌ها را نشان می‌دهد (البته به خاطر داشته باشید که بسته‌بندی برای بیماران دیابتی طراحی شده است، بنابراین به شما می‌گوید که هر چه نوار تیره‌تر شود، خطرناک‌تر است. این است – از آنجایی که کتوز شما از نوع خوش خیم است، در واقع هر چه تیره تر باشد، رژیم غذایی شما بهتر عمل می کند).

ممکن است دوست داشته باشید با آزمایش در زمان‌های مختلف آزمایش کنید، خواهید دید که بعد از ورزش، چوب‌ها در معرض تیره‌تر شدن هستند، زیرا چربی سوزانده شده و در حین تمرین کتون تولید می‌کند.


منتشر شده

در

توسط