کتوز و کاهش وزن – رابطه

کتوز چیست؟

بدن انسان مانند موتور ماشین برای عملکرد به انرژی از سوخت نیاز دارد. سوخت موتور ماشین موتور بنزین است در حالی که بدن انسان به قند (یا گلوکز) نیاز دارد. کربوهیدرات گروه غذایی اولیه است که برای تشکیل گلوکز تجزیه می شود و سپس به انرژی مورد نیاز بدن تبدیل می شود. در رژیم‌هایی که بر مقدار کمی کربوهیدرات تأکید دارند، به اصطلاح رژیم‌های «کم کربوهیدرات»، بدن کربوهیدرات کافی برای تجزیه به گلوکز برای تولید انرژی ندارد، بنابراین بدن مجبور است از ذخیره‌سازی چربی برای تولید انرژی استفاده کند.

هنگامی که بدن در حالت کتوز قرار دارد، کتون ها (که گاهی اوقات اجسام کتون نامیده می شوند) در جریان خون آزاد می شوند. کتون ها مواد شیمیایی سمی و اسیدی (استون، استواستات و بتا هیدروکسی بوتان) هستند. این آزاد شدن کتون ها در خون زمانی اتفاق می افتد که کبد در حال تبدیل چربی به اسیدهای چرب است که به عنوان انرژی توسط بدن استفاده می شود.

استفاده بدن از ذخیره چربی خود در طول کتوز باعث کاهش وزن می شود. به همین دلیل است که رژیم های کم کربوهیدرات در کاهش وزن در مدت زمان نسبتاً کوتاه بسیار مؤثر هستند.

تشخیص کتوز

کتون های اضافی (استون) ایجاد شده توسط بدن از طریق ریه ها با تنفس و از طریق ادرار خارج می شود. نفس بوی میوه ای خواهد داشت (گاهی اوقات با الکل اشتباه می شود) و ادرار تیره تر می شود. وجود کتون در ادرار را می توان با نوار تست ادرار مخصوصی که در برخی داروخانه ها فروخته می شود، تشخیص داد. به غیر از وزن کردن روی ترازو، این روشی است که می توانید بررسی کنید که آیا رژیم کم کربوهیدرات شما موثر است یا خیر.

خطرات بالقوه کتوز

اگر بدن برای مدت طولانی در حالت کتوز باقی بماند، استرس جدی به کبد و کلیه ها وارد می شود. همچنین تصور می شود که حالت کتوز طولانی مدت اثر مخربی بر بافت های عضلانی دارد.

وضعیتی به نام کتواسیدوز، که شکل شدید کتوز است، باعث می شود اسیدیته خون به سطوح خطرناکی کاهش یابد. این وضعیت به طور معمول با دیابت نوع 1 مرتبط است و نباید با کتوز اشتباه گرفته شود.

نتیجه

فرآیند کتوز در روش کاهش وزن بدن هنگام کاهش دریافت کربوهیدرات به بدن بسیار مفید و موثر است. این کاهش کربوهیدرات بدن را مجبور می کند تا از ذخیره چربی خود برای ایجاد انرژی مورد نیاز برای عملکرد استفاده کند. به همین دلیل است که رژیم های کم کربوهیدرات برای کاهش وزن بسیار موثر بوده و در سی سال گذشته بسیار محبوب شده اند.


منتشر شده

در

توسط